Προτάσεις για την επόμενη Πανελλήνια...

Οργανωμένες εκδρομές του TeriosClub.net
Απάντηση
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για την επόμενη Πανελλήνια...

Δημοσίευση από Pesketzis »

Εδώ είναι ο γιατρός!!! :D :D :D
Σας έλειψα φιλαράκια? :D :D :D
Τρέχω, τρέχω σαν τον Βέγγο και ακόμα περισσότερο, τώρα που όλοι μαζεύονται λόγο κρίσης, εγώ επιχειρώ και πάω κόντρα στην εποχή που διανύουμε.
Δύσκολο εγχείρημα αλλά ελπίζω να μου βγει σε καλό.

Στο θέμα μας τώρα...
Σας βλέπω έτοιμους (ψυχολογικά τουλάχιστον) για την 6η Πανελλήνια συνάντηση μας και με :o αρέσει αυτό. :D :D :D
Διάβασα τις απόψεις σας και έχω κάποιες ενστάσεις που θα ήθελα να συζητήσουμε η τουλάχιστον να σκεφτούμε όλοι μας πριν πάρουμε την απόφαση μας για το που θα πάμε και το πότε.
Για να οργανωθεί μια Πανελλήνια καταρχήν χρειάζεται χρόνο, για την έρευνα της περιοχής, των καταλυμάτων, τις διαπραγματεύσεις, την ενημέρωση των μελών και το συμπλήρωμα των συμμετοχών.
Υπολογίστε και ότι 15 μέρες πριν θα πρέπει να έχουμε ενημερώσει τον ξενοδόχο για τον αριθμό δωματίων και τουλάχιστον μία εβδομάδα πριν να έχουμε δώσει το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων.
Επιτυχία μια εκδρομή έχει με όλα αυτά που είπατε παραπάνω, αλλά κυρίως έχει όταν μπορούν ΟΛΟΙ να ακολουθήσουν, παλιοί και νέοι φίλοι.
Αν και τα Τζουμέρκα είναι φανταστικά και θέλω πολύ να πάω, πιστεύω ότι θα είναι απαγορευτικά για πολλούς φίλους ιδίως από Νότια Ελλάδα.
Φρόνιμο νομίζω είναι να βρούμε έναν προορισμό λιγότερο δαπανηρό και να μην βιαστούμε, ώστε να οργανώσουμε την τέλεια εκδρομή με πάρα πολλές συμμετοχές.

Αναμένω τις απόψεις σας...
Άβαταρ μέλους
vags
Webmaster
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2012 7:50 pm

Re: Προτάσεις για την επόμενη Πανελλήνια...

Δημοσίευση από vags »

Γεια σου Γιωργο. Επιτελους μετα απο ημερες εχουμε την παρουσια σου στο forum. Διαβασα το post σου και μπηκα σε σκεψεις. Βασικα απο ολη την κουβεντα οι Νοτιοι που ερχονται σε ολες τις εκδρομες δηλωσαν παρον για Τζουμερκα και το τελευταιο ΣΚ του Οκτωβρη. Ετσι λοιπον περιμεναμε την δικη σου αποψη που μαλλον φαινεται να ειναι αρνητικη, αλλα θελουμε και την συγκεκριμενη προταση σου σε μερος και ημερομηνια.
Επισης υπαρχει μεγαλη προθυμια να βοηθησουν και αλλα μελη στην οργανωση, αρα χρονικα δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα για τελη Οκτωβρη αν δουλεψουμε ουσιαστικα και αμεσα.. Απο εκει και περα σιγουρα στις εκδρομες δυστυχως παντα υπαρχουν απωλειες μελων για διαφορους λογους και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μπορεσουν να ερθουν ΟΛΟΙ... Περιμενουμε την δικη σου συγκεκριμενη προταση αμεσα ωστε να μη χαθουν και αλλες μερες εν´ αναμονη.
Άβαταρ μέλους
Marina
Δημοσιεύσεις: 858
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:07 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προτάσεις για την επόμενη Πανελλήνια...

Δημοσίευση από Marina »

Όσον αφορά την φαμίλια της Μαρίνας καταλαβάίνετε πολύ καλά όλοι ότι είναι δύσκολο να ακολουθήσει .... :x :x δυστυχώς :( :(
Ώς γνωστό η επιθυμία μας να ακολουθήσουμε στην 6η Παννελήνια είναι μεγάλη... εξάλλου το συζητάω εδώ και καιρό μέσα εδώ αυτό το θέμα...είναι όμως σαφές ότι υπάρχει μεγάλη δυσκολία στο να επιτευχθεί αυτό.. :( :(
Ο μπέμπης μας την έσκασε και βγήκε στο τέλος του μήνα με αποτέλεσμα τα χρονικό περιθώριο του να κάνω το πρώτο εγχείρημα του βαπτίσματός του σε Τεριο Πανελλήνια να είναι πολύ μικρό και λίγο ριψοκίνδυνο....
Για 28η Οκτώβρη δεν το συζητώ καν .... για τέλος Νοέμβρη που μίλησα δυστυχώς με μια πιο ώριμη σκέψη και όχι ενθουσιασμού πάλι είναι νωρίς για μας να ακολουθήσουμε.

Η άποψη του Vags για δυσκολία στην πρόσβαση των διαδρομών και των εξορμήσεων στην εκδρομή όσο ο καιρός σφίγγει είναι πολύ σωστή .... απο την άλλη και αυτό που παραθέτει ο Dr ως δυσκολία περί "σωστής" οργάνωσης και ευκολίας συμμετοχής μελών του νότου επίσης πολύ σωστό....η σωστή και μεθοδική οργάνωση της εκδρομής καθώς και η παρουσία όσον το δυνατόν περισσότερων φίλων παίζουν σημαντικό ρόλο για την επιτυχία της.

Εγώ δεν θα πάρω θέση στο συγκεκριμένο θέμα γιατί δυστυχώς :( :( απ' ότι φαίνεται δεν θα συμμετέχω ..(εκτός και αν γίνει η Πανελλήνια το '13)..... πάω κατευθείαν για την κοπή της πίττας ....σφαιράτη... :roll: :roll:

Είμαι σίγουρη ότι θα βρείτε μια κοινή τομή η Πανελλήνια όπου και να γίνει όποτε και να γίνει θα σκίσει για άλλη μια φορά και εγώ θα είμαι αυτή που θα σκάσω... θα πλαντάξω... και θα αναμένω την επόμενη συνάντηση....
"Δεν θα κάνεις ποτέ τίποτα σε αυτόν τον κόσμο χωρίς θάρρος. Είναι η μεγαλύτερη ποιότητα του νου μαζί με την αξιοπρέπεια. "
*Αριστοτέλης
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για την επόμενη Πανελλήνια...

Δημοσίευση από Pesketzis »

Βαγγέλη, εγώ δεν είμαι αρνητικός και να ξέρεις ότι και αύριο να μου πείτε να πάμε, πρώτος θα ξεκινήσω για Τζουμέρκα και θα τρέχετε να με προλάβετε :lol: :lol: :lol:
Απλά είπα πως είναι καλύτερα να μην βιαστούμε και να την οργανώσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα με κύριο μέλημα μας, να μπορούμε να δώσουμε την ευκαιρία να συμμετέχουν όσοι περισσότεροι γίνετε.
Σίγουρα σε αυτή την Πανελλήνια θα χρειαστεί να κάνουμε ομαδική δουλειά λόγο έλλειψης δικού μου χρόνου και ήδη έχω στο μυαλό μου ποιους θα "αγγαρέψω" να με βοηθήσουν, αλλά και πάλι το λέω πως αν μιλάμε για 28η Οκτωβρίου έχουμε μπροστά μας μόνο 15 μέρες γιατί το αργότερο στις 15 του μήνα θα πρέπει να έχουμε κλείσει συμφωνία και να έχουμε δώσει προκαταβολή στο ξενοδοχείο.
Να προσθέσω επίσης ότι επειδή το τριήμερο που συζητάμε είναι γιορτή και όλο και κάποια δωμάτια θα έχουν κλεισμένα δύσκολα θα βρούμε ένα κατάλυμα να μας χωρέσει όλους και φυσικά να μπορεί να μας δώσει και την χαμηλότερη τιμή.
Συνήθως τέτοιες εποχές κοιτάνε να βγάλουν τα σπασμένα όλης της χρονιάς και αν μιλάμε για δέκα δωμάτια που τόσα περίπου θα είμαστε βλέποντας αυτούς που συμμετέχουν στην συζήτηση τότε ούτε για 5 ευρώ έκπτωση μας βλέπω να κερδίζουμε.
Σημειωτέον ότι όσο περισσότερα δωμάτια χρειαστούμε τόσο καλύτερη τιμή θα πάρουμε και επίσης αν η εποχή που θα διαλέξουμε είναι "νεκρή" για τους ξενοδόχους, και καλύτερη εξυπηρέτηση θα έχουμε, και καλύτερη τιμή.
Αυτά τα λέω βάση της όποιας εμπειρίας έχω από τις προηγούμενες εκδρομές που έχω οργανώσει, χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός και χωρίς να θέλω να απογοητεύσω μερικούς, αλλά και πάλι το λέω και το τονίζω πως θα ακολουθήσω την παρέα σε ότι και αν αποφασίσει.

Τα μέρη που περνούν από το δικό μου μυαλό είναι το Καρπενήσι που έχει ήδη προταθεί και ο Κίσαβος που θέλαμε να πάμε και δεν το καταφέραμε. Και τα δύο μέρη, είναι μέρη που έχουμε επισκεφτεί σαν Terios club αλλά πολλοί από τους τώρα φίλους δεν είχανε την ευκαιρία να ακολουθήσουν γιατί τότε δεν ήταν ούτε καν μέλη της κοινότητάς μας.
Πιστεύω πως σαν προορισμοί είναι πανέμορφοι και το σημαντικότερο είναι πως έχουν οικονομική πρόσβαση από όλη σχεδόν την Ελλάδα.
Η ημερομηνία που προτείνω είναι στα μέσα Νοεμβρίου που είναι "νεκρή" εποχή για τους ξενοδόχους και μας δίνει και την δυνατότητα να έχουμε τον κατάλληλο χρόνο για να οργανώσουμε και να καλέσουμε τον κόσμο μας να συμμετέχει.
Τέλος μην ξεχνάμε πως πολλοί από τους φίλους μας πρέπει να ενημερωθούν και τηλεφωνικός μιας και δεν είναι τόσο τακτικοί εδώ και φυσικά εμείς δεν θα πρέπει να τους αφήσουμε στην απ' έξω... ακούς Παναγιώτηηηηηη!!!

Αυτές είναι οι απόψεις μου και επειδή εμείς οι Σαλονικιοί δεν μπορούμε να συνεννοούμαστε δια πληκτρολογίου θα ανοίξω νέο θέμα για καφεδοκατάσταση να τα πούμε από κοντά και να πάρουμε τις αποφάσεις μας.
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για την επόμενη Πανελλήνια...

Δημοσίευση από Pesketzis »

Μαρίνα μην μασάς, θα έρθετε μαζί μας μέχρι το ξενοδοχείο όπου θα κάνετε baby siting εσύ και η Ηρώ και εγώ με τον Δημήτρη θα σας μεταφέρουμε τις εμπειρίες μας από τα βουνά.
Αχαχαχαχαχαχοχοχοχοχοχοχοχοχαχαχαχαχα!!!!!

Ε ρε παντόφλα που θα φάω το βράδυ!!!!
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Προτάσεις για την επόμενη Πανελλήνια...

Δημοσίευση από manos man. »

Λοιπον εχω μια προταση η οποια επαιζε και περυσι για πανελληνια αν θυμαστε! Αναφερομαι για την περιπτωση της Οίτης! ;) Ας εξετασουμε και αυτη την περιπτωση να δουμε αν μας βολευει!

Σας παραθετω στοιχεια απο τις περισυνες συζητησεις!
manos man. έγραψε:Λεωνιδας έγραψε:
Προτεινω λοιπον συναντηση στον καμπο Λαμιας (εκει που γινονται τα εργα για την καινουργια οδο προς Θεσσαλια -Μακεδονια,στη μεγαλη αλανα μετα το σταθμο Λιανοκλαδιου προς Κωσταλεξη [ξερει ο jimdex].
Θα κανουμε :

1.Ανεβασμα της Οιτης απο Κομποταδες (κακος χωματοδρομος)(Θεα ολος ο καμπος Λαμιας) Σταση στην κορφη στο οροπεδιο Λούκα (1100μ υψ.)

2.Τιμαμαι τα ονομαστα παιδακια του Πανοτσουμα ,στην πλατεια Κομποταδων ,κατω απο τα ονομαστα πλατανια που οι οπλαρχηγοι Πανουργιας,Διοβουνιωτης και Διακος πηραν την αποφαση να αντισταθουν στην Αλαμανα!!!

3."Ραφτινγκ" με τα Τερατα στα "περασματα " του Σπερχειου (πολλα και καλα ,μες τη λασπουρια)

4.Εκδρομη σε Υπατη ,Μονη Αγαθωνος (μουσειο φυσικης ιστοριας Οιτης)


Δεν ξερω απο ξενοδοχεια και καταλληματα (ισως ξερει ο Δημητρης [jimdex]

Να εμπλουτισω κι εγω λιγο ακομα την προταση του Λεωνιδα με μια ωραια αλλα λιγο μεγαλη διαδρομη που βρηκα στο google earth!:) H διαδρομη ειναι Καστανια - Λιβαδιες - Νεοχωρι;)
Οι γνωστες της περιοχης, Λεωνιδα και jimdex, τι λενε;; :unsure:
Εδω κι ενα link για την Οιτη ωστε να παρουμε μια μικρη γευση ;)
http://www.timbertrail.gr/diadromes/dia ... -mtb-.html
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 8:40 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: Προτάσεις για την επόμενη Πανελλήνια...

Δημοσίευση από tetradusterios »

Το συμπέρασμα δηλαδή είναι οτι ξεκινάμε πάλι από την αρχή.
Από την αρχή ο προορισμός.
Από την αρχή η ημερομηνία κτλ.
Εαν το τραβήξουμε κι' άλλο σίγουρα θα φθάσουμε στο 13
και θα τα κάνουμε όλα σε πακέτο του ενός.
Να καταθέσω και την προσωπική άποψη,καλώς είναι και ο προορισμός
και τα ξενοδωχεία αλλά παραμερίζουμε πολύ τις διαδρομές και το
off road και η βαρκάδα που λέει η Θεοδώρα έχει και πάει. ;)
viewtopic.php?t=1222
Η γνώση είναι δύναμη!!!
Άβαταρ μέλους
vags
Webmaster
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2012 7:50 pm

Re: Προτάσεις για την επόμενη Πανελλήνια...

Δημοσίευση από vags »

Γιώργο (duster), αυτό ακριβώς που λές είναι και το δικό μας θέμα με τη Θοδώρα και για αυτό προτείνουμε την ημερομηνία μέχρι τέλη Οκτώβρη. Να αποτρέψουμε όσο περνάει από το χέρι μας άλλη μια ακόμα εκδρομή της "ασφάλτου και του frappe", αλλά δε ξέρω αν αυτή η ανάγκη εκφράζει και τα υπόλοιπα μέλη... :?: πάντως νομίζω ώς club τετρακίνησης θα έπρεπε να ξεκινάμε από εκεί και τα της παρέας εννοείται ότι έρχονται από μόνα τους αφού εκεί ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα. το πρόβλημα ήταν και είναι στις διαδρομές και αυτό προσπαθούμε να διορθώσουμε για να περνάμε όλοι ακόμα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 8:40 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: Προτάσεις για την επόμενη Πανελλήνια...

Δημοσίευση από tetradusterios »

Υπάρχει και η έτοιμη λύση :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

http://www.off-road.gr/article210.html
viewtopic.php?t=1222
Η γνώση είναι δύναμη!!!
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Προτάσεις για την επόμενη Πανελλήνια...

Δημοσίευση από g.koytrias »

Πάντως εγώ αν τελικά κανονιστεί για το τριήμερο της 28ης Οκτωβρίου μάλλον δε θα μπορέσω να ακολουθήσω λόγω ''αγήματος''...
Όσον αφορά τον προορισμό δεν έχω κανένα πρόβλημα είτε με το Καρπενήσι αλλά και με τον Κίσσαβο που είναι φανταστικά μέρη και τα δύο!!!
Συζητάμε και θα βρούμε λύση πιστεύω σύντομα!!! :) :) :)
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Απάντηση