Εταζέρα για Terios I by Dimitris

Ειδικές κατασκευές των μελών μας
Άβαταρ μέλους
Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 12:20 pm
Τοποθεσία: Πατρα

Εταζέρα για Terios I by Dimitris

Δημοσίευση από Δημητρης »

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί δεν υπάρχει εταζέρα στα αυτοκίνητα αυτά με αποτέλεσμα πλέον να μην μπορείς να αφήσεις τίποτε στο πορτ παγκαζ & ότι κάποιος δεν θα σου σπάσει κάποιο τζαμί για να πάρει τι πχ ένα μπουφάν ή οτιδήποτε έχεις ξεχάσει ……..
Έτσι λοιπόν ( ως Έλληνας ) έπρεπε να βρω μια λύση ( οικονομική ) για την επίλυση του θέματος ………………..
Αποτέλεσμα
Αγοράζουμε ένα φενιζολ ( από αυτά που χρησιμοποιούν για μόνωση στις οικοδομές ) και με αυτό φτιάχνουμε ένα «πατρόν» για το ακριβές σχήμα και μέγεθος που θέλουμε ( προσοχή είμαστε μακριά από το σπίτι μας γιατί τρίβει με αποτέλεσμα να μας κυνηγήσει η γυναίκα μας για την ατσαλιά που κάνουμε με το κόψιμο του ) με ένα κοπίδι . Αυτό είναι η αρχή και ως γνωστό η αρχή είναι το ήμισυ του παντός , δεύτερο βήμα πηγαίνουμε στο πλησιέστερο ξυλουργό και κόβουμε ένα ΕΜΤΙΕΦ θαλάσσης σε 8 - 10mm πάχος μαζί με δυο βέργες περίπου 22cm για την στήριξη , επόμενη ενέργεια είναι να αγοράσουμε υλικό για να το ντύσουμε και να το στερεώσουμε στο αυτοκίνητο
Ειλικρινά το αποτέλεσμα είναι καλό δεν φαίνεται τι έχουμε στο πορτ παγκαζ και σας δίνω και φωτογραφίες του δικού μου αποτελέσματος

Κόστος Φενιζολ 2e & EMTIEΦ 20e & Μοκέτα για ντύσιμο 12e ΣΥΝΟΛΟ 34e

ΥΣ εάν κάποιος ενδιαφέρετε να κατασκευάσει κάτι παρόμοιο είμαι στη διάθεση του να του δώσω πληροφορίες για το τρόπο κατασκευής πχ πλέον έχουμε “πατρόν” την δίκια μου εταζέρα οπότε γλιτώνουμε χρόνο για την κατασκευή μας
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Εταζέρα για Terios I by Dimitris

Δημοσίευση από manos man. »

Μπραβο Δημητρη!! :) Ωραια δουλεια! Νομιζω εσκεμενα η daihatsu δεν βαζει εταζερα και διαφορα αλλα αξεσουαρ. Και ο λογος απλος. Οτι λειπει το φτιαχνουμε μονοι μας, το χαιρομαστε περισσοτερο, μαθαινουμε καλυτερα το αμαξι με αποτελεσμα να δενομαστε μαζι του!! ;) :) :)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
mpekatsas7
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:30 am
Τοποθεσία: Περιστέρι-Ίλιον!

Re: Εταζέρα για Terios I by Dimitris

Δημοσίευση από mpekatsas7 »

:P Mπραβο Δημητρη πολυ καλη δουλεια!!! ;)
8-) Για πες μας ειναι ανακλινομενη η σταθερη? :?:
Βαγγελης
TERIOS I - 1.3 SX
Άβαταρ μέλους
Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 12:20 pm
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Εταζέρα για Terios I by Dimitris

Δημοσίευση από Δημητρης »

Οχι φιλε δεν ειναι σταθερη για να βοηθησω εαν δεις την 3 & 4 foto απλα στηριζεται στα δυο πλαινα στηριγματα και υπαρχει η δυνατοτητα να την αφαιρεσεις ολοκληρη για να φορτωσεις οτιδηποτε
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...
daiterios
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 9:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Εταζέρα για Terios I by Dimitris

Δημοσίευση από daiterios »

Μπορώ να πώ είναι από τις ποιό όμορφες χειροποίητες εταζέρες που έχω δεί.
Μια ερώτηση όμως, τη μοκέτα που απο πού την αγοράσατε, γιατί ψάχνω και δεν μπορώ να βρώ.
Και πάλι μπράβο.
Άβαταρ μέλους
Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 12:20 pm
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Εταζέρα για Terios I by Dimitris

Δημοσίευση από Δημητρης »

Σε ευχαριστω φιλε για τα καλα σου λογια , οσο αφορα τη μοκετα την αγορασα απο το practiker ;) ;)
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...
daiterios
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 9:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Εταζέρα για Terios I by Dimitris

Δημοσίευση από daiterios »

Δημητρης έγραψε:Σε ευχαριστω φιλε για τα καλα σου λογια , οσο αφορα τη μοκετα την αγορασα απο το practiker ;) ;)
Ευχαριστώ πάρα πολύ :) :) :)
MikeG
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 6:22 pm
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Εταζέρα για Terios I by Dimitris

Δημοσίευση από MikeG »

Τα συγχαρητήριά μου!
H υπομονή είναι μεγάλο χάρισμα... Αλλά ποιός χαρίζει πια στις μέρες μας...
Άβαταρ μέλους
joannathom
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 6:10 pm
Τοποθεσία: ΙΘΑΚΗ

Re: Εταζέρα για Terios I by Dimitris

Δημοσίευση από joannathom »

πολύ ωραία κατασκευή!
και πολύ οικονομική, μπράβο! ;) ;)
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Εταζέρα για Terios I by Dimitris

Δημοσίευση από kostas »

Ωραια η εταζερα σου Δημητρη!θα φτιαξω και εγω μια αλλα σκεφτομαι να βαλω ενα υλικο (μαλλον dow) που να μπορει να σπασει σε μια εξω απο εδω συγκρουση.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαστορέματα-Κατασκευές”