Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Απάντηση
fotismt
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 2:43 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από fotismt »

Σε ευχαριστώ πολύ και καλημέρα Γιώργο! :)
Όταν εννοώ κρατήματα, δεν εννοώ σε απόλυτους χρόνους πχ σε πίστα, αλλά σε μία γρήγορη στροφή να μην υποστρέφει εύκολα.
Βέβαια αυτό δεν το καθορίζει μόνο το λάστιχο, αλλά και το αυτοκίνητο.

Για τα 215/65 δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η μείωση της κατανάλωσης κτλ, αλλά περισσότερο η μεγαλύτερη ποικιλία επώνυμων ελαστικών.
Όσον αφορά τις "φόλες" έχεις απόλυτο δίκιο. Στην διάσταση μας (235/60) υπάρχουν λάστιχα, που στην αμέσως μικρότερη μπορείς να τα βρεις και μισοτιμής.

Μάλλον είμαι προς τις σίγουρες επιλογές Michelin, Goodyear, Pirelli.
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από goranterios »

ΦΩΤΗ καλημέρα.Η σωστη για εμενα διασταση είναι η 215/65/16 και όχι η υπερβολικη διασταση 235/60/16 που φορουν τα δικα μας spesial και την εχουν περισσοτερο για αισθητικους λογους παρα πρακτικούς.
παρολο που εβαλα α/τ/65/35 τα μισελεν κροσ,και όχι ασφαλτινα ειδα περισσοτερη σπιρταδα στις χαμηλομεσαιες στροφες,και στους επαρχιακούς δρομους πηγαινε καλυτερα με λιγα λογια ανασανε λιγο το τερατακι.
Από κρατήματα δεν ειδα διαφορα προς το χειροτερο.
Από καταναλωση ειδα μειωση της ταξης 0,6λιτ. ισως και0,7λιτ. στα 100 χλμ.
Από ασφαλτινα λάστιχα και όχι α/τ θα κοιταζα και τα γιοκοχαμα γεολαντερ δεν θυμαμαι τυπο δεν σου λεω g12 που είναι α/τ θα ξερουν οι λαστιχαδες :?:
ΦΩΤΗ επειδή ενδιαφερωμαι για χωμάτινα ελαστικα χωρις να ψηλωσω τον τερη αν θες απαντας ποια χωμάτινα χρησημοποιης μπας και παρω καμια ιδεα και εγω παραπανω.
Καλη αγορα να εχεις :!: :!: :D :D
Από αισθητικης πλευρας δες και στις φωτογραφιες. με την διασταση 215/65/16:D :D

Υ.Γ. Το τηλεφωνο μου είναι 6944-112219 και ανηκει πλεον στην κοσμοτε παρε να τα πουμε διοτι στα κομπιουτερ δεν είμαι και ο καλυτερος :lol: :lol: :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goranterios την Κυρ Αύγ 24, 2014 7:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
fotismt
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 2:43 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από fotismt »

Γεια σου Goraterios! :D
Ευχαριστώ που μου είπες τις εντυπώσεις σου από τα 215/65.
Χωμάτινα λάστιχα ή έστω λίγο χωμάτινα, είχα αυτά που φοράς και εσύ στις σιδερένιες ζάντες, τα Latitude Cross. Πλέον σε εκείνες τις ζάντες είναι τα χειμωνιάτικα λάστιχα μου, Michelin Latitude Alpin.

Δεν σκέφτεσαι να βάλεις πάλι τα ίδια; Είναι πολύ καλό λάστιχο νομίζω.
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από goranterios »

ΦΩΤΗ είμαι ευχαριστημένος και μαλιστα πολύ τα εχω μονο 11.500 χλμ οποτε όταν αλλαξω θα βαλω κατι ακομα σε ποιο χωματινο κοντινενταλ κρος η bf α/τ βεβαια ισως καταληξω σε δευτερες σιδερενιες ζαντες για χωμάτινα και όχι σε α/τ.
Παντως με τα χιονολαστιχα δεν πρεπει να εχεις χρειαστεί ποτε αλυσιδες ξεχωρα που πρεπει να τις εχουμε στο χωρο αποσκευών, τΟ ΜΑΤΙΖ της συζυγου το εχω μονιμα χειμωνα καλοκαιρι με χιονολαστιχα ,είναι παναλαφρο για αυτό και δεν φθειρετε ευκολα της κοντινεταλ τα οποια είναι εξ ισου καλα με τα αλπιν της μισελεν :!: :D :D
fotismt
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 2:43 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από fotismt »

Goran, θα σου πρότεινα να μην κρατάς τα χειμωνιάτικα μέσα στο καλοκαίρι, γιατί εκτός από την εμφανή φθορά που είναι η μείωση του πέλματος, το χειμωνιάτικο ελαστικό ως πιο μαλακό σκληραίνει με την ζέστη και παύει να είναι το ίδιο αποδοτικό στο χιόνι με ένα λάστιχο που φοριέται μόνο χειμώνα. :)
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από goranterios »

Φώτη ετσι όπως τα λες είναι. Στο πασατ που ειχα τα αποθηκευα στον λάστιχα μου και εβγαζα μεχρι και 4 σεζον μιλαμε για αυτοκινητο 1300 κιλα. στο ΜΑΤΙΖ λογω ότι τα λάστιχα του στην συγκεκριμενη διασταση που φορα είναι φτηνα δεν ξεπερνω τα 180 εβρο και τα 750 κιλα σαν αυτοκινητο τα αλλαζω στα 2 το πολύ 3χρονια και δεν προδωθηκα πουθενα!!!!Φυσικα το καλοκαίρι πάνω από 90 χιλιόμετρα δεν εχει,και τον Νοεμβριο μου εβαλες ιδεα για τα Michelin latitude alpin για το matis :!: :!: :!: :D :D
Elias
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 26, 2014 8:21 pm

Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από Elias »

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη, καινούργιος στην παρεα σας. Εχω τεριος 1 και θέλω να αλλαξω λάστιχα. Ειμαι μεταξυ Geo 12, Continental Cross A/T, Βασικά ήθελα τα Michellin Cross αλλα δεν υπάρχουν διαθέσιμα πριν τις 25/9 μου είπαν σε οσους ρωτησα, υπαρχει καποιος που να γνωριζει κατάστημα που να τα εχει μενω Αθηνα. . Επισης εχω κοιταξει το Conti 4x4 contact αλλα για χώμα φτουράει τιποτα? Η χρηση που κανω είναι ασφαλτο και κανα βουνο η για ψαροτουφεκο αλλα όχι συχνα, ελπιζω για περρισότερες εξορμήσεις.. :D Εχω διαβάσει όλα οσα εχετε γραψει για το θέμα. Πόσο καιρο από την ημερομηνια κατασκευης του λαστιχου είναι καλο να αγοράζεις? Τί λετε και εσεις ρε παιδια ποια να βάλω???
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από manos man. »

Γεια σου Ηλια! Τα geo12, τα continental A/T και τα michelin ειναι δοκιμασμενα ελαστικα και μαλιστα με πολυ καλες εντυπωσεις! Απο εκει και περα εσυ ξερεις τι ακριβως χρειαζεσαι βαση των αναγκων σου! Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι τα continental Α/Τ ειναι γνησιο 50-50 μιας και το πελμα του ειναι πιο αγριο απο τα αλλα δυο! Αυτο θα σε βοηθησει περισσοτερο στις εκτος δρομου δραστηριοτητες σου! Μπορει να σου δωσει δηλαδη το κατι παραπανω π.χ σε ενα δυσκολο σημειο με λασπη! Απο εκει και περα στην ασφαλτο υπερτερουν τα μισελεν αλλα και τα αλλα δυο δεν θα σε προβληματισουν. Ειναι εξισου καλα! Θα σου προτεινα να μην πας σε κατι πιο ασφαλτινο απο αυτα τα τρια γιατι τζιπακι ειναι, ολο και καπου θα βρεθεις και θα χρειαστεις να εχεις ενα καλο A/T ;) Αυτα τα λιγα! Ελπιζω να βοηθησα :)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
vaskef69
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 22, 2017 8:59 am

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από vaskef69 »

Καλημέρα σε όλη την παρέα, καινούργιος στο forum. Θέλω να αλλάξω ελαστικά στο Terios 2 που έχω. Η χρήση μου είναι 99% άσφαλτος και τα ελαστικά που φοράει από την μάνα του (από τα οποία είμαι ευχαριστημένος) είναι τα Dunlop Grandtrek ST20 235/60R16 ηλικίας 10 χρονών με 45000 χλμ, δηλαδή για πέταμα πλέον.
Θα ήθελα 2 προτάσεις αν είναι εύκολο, μία που να αφορά οικονομικά ελαστικά (χωρίς προβλήματα όμως) και μία για πιο καλή ποιότητα και φυσικά πιο ακριβά.
Από την εμπειρία σας τι θα μου προτείνατε?
Ευχαριστώ
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από Synteknos »

Καλώς μας βρήκες! Εγώ όταν είχα το Terios 2, θεωρούσα δραματικά τα Dunlop και όταν άλλαξα σε Yokohama Geolandar ήμουν πολυ πιο ευχαριστημένος, εντός και εκτός δρόμου. Η κυριότερη βελτίωση ήταν στο φρενάρισμα.
Τωρα που εχω Terios 1, φοράω Continental το οποία επίσης ειναι παρά πολυ καλά, παρόλο που έπρεπε ήδη να τα είχα αλλάξει!.... Για ακριβά λάστιχα λοιπόν, ειναι και τα δύο πολύ καλές επιλογές. Για οικονομικά, θα πρέπει να μας πει κάποιος που έχει βάλει :D
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Απάντηση