Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από goranterios »

Μάνο τέλεια επιλογή να τα χαρείς για πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και του πηγαινει πολύ στο τερατακι:!: :!: :!: :D :D :D
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από TAG »

Ωραιοςςς
Μανο Καλοπατητα !!
65ρια βγαίνουν μόνο αυτα εε ;;
Επίτιμος....
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από manos man. »

Ναι Μανωλη μονο 215/65/16 ...
Τωρα σε διαφορες με τα προηγουμενα μπορω να πω ειναι οτι καταλαβαινω περισσοτερο τις λακουβες!! Φυσικα ειναι πιο αθορυβα και η καταναλωση επεσε λιγο... Πολυ λιγο! Το πολυ 0,5 και κυριως στην πολη μεσα... Στην εθνικη με το ζορι να επεσε 0,2 ....
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από Big »

Πριν είχες mud αυτά της φώτο?

Παιδιά έχω μπει και εγώ στο τρυπάκι να πάρω ΑΤ για το καλοκαίρι και γενικά για τους μήνες που δεν έχει λάσπες κλπ. Μου είπαν και για continental τα οποία βέβαια τα χρησιμοποιώ σε άλλο αυτοκίνητο, αλλά δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται στο τέριος που είναι ποιο ελαφρύ :roll:
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από goranterios »

ΝΙΚΟ το λαστιχο δεν πεζεται και στο τεριος 1 αλλα και στο τεριος 2 ότι καλυτερο σε α/τ, αυτή είναι η γνωμη μου, συν ότι εχει μειωθεί η τιμη του αρκετα, εν αντιθεσει με άλλη εταιρια που στην κρητη ζητουσαν από 600 εως 800 και κατι ευρο, λες και τρεχει το χρημα ,στους καιρους που ζουμε από τα μπατζακια μας. GIORGOS MAN kai SUNTEKNOS,ας δωσουν περισσοτερες πληροφοριες :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από manos man. »

Ναι Νικο αυτα της φωτογραφιας TA BF KM2 φορουσα αλλα τα θελω να τα εχω μονο τον χειμωνα! Τα Continetal ειναι φοβερα λαστιχα... 4 χρονια τα ειχε ο μπαμπας στο Τεριος 1 πριν το πουλησει και τα εβαλε και στο Τεριος 2 ! Μια χαρα συμπεριφερονται και σε ολα τα Τεριος! Απο τα καλυτερα σε A/T για να μην πω το καλυτερο! Αυτο βεβαια ειναι υποκειμενικο παντα γιατι εξαρταται απο τις αναγκες του καθε οδηγου!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από Synteknos »

Εντάξει, εγώ δεν μπορώ να πώ και πολλά γιατί το αυτοκίνητο μια φορά το έχω βγάλει χώμα. Απλά εμπιστεύομαι την γνώμη της γνωστής οικογένειας 8-) :D
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
fotismt
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 2:43 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από fotismt »

Την επόμενη εβδομάδα αλλάζω λάστιχα στο Terios II 1.5 Special, με διάσταση 235/60/R16.
Κοιτάζω για λάστιχα ασφάλτινα, αφού υπάρχει άλλο σετ για χώμα.

Μέχρι στιγμής έχω δει: Pirelli Cint P7, Michelin latitude tour HP(κάπως πιο χωμάτινα), Vredestein Ultrac Cento και Bridgestone Dueler HP sport.

Tι άλλο έχετε να προτείνετε; Από τα παραπάνω ποια είναι τα καλύτερα; :)

Επίσης, τι άλλες διαστάσεις μπορώ να βάλω χωρίς προβλήματα στις 16άρες ζάντες αλουμινίου προFacelift; 215/60/R16;
fotismt
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 2:43 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από fotismt »

Κανένας;;;; Δευτέρα-τρίτη αλλάζω λάστιχα. :roll:

Στις εργοστασιακές προFacelift ζάντες μπαίνει 215/65/16 αντί για 235/60/16 χωρίς προβλήματα;
Επίσης χάνει αρκετά σε κρατήματα το αυτοκίνητο;;;;

:?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

Φώτη καλημέρα,
αν δεν κάνω λάθος ο Goran έχει κατέβει διάσταση απο 235 σε 215 αν δείς οτι δέν απαντάει κάντου ένα τηλέφωνο μήπως είναι στο χωριό και δέν το έχει δέι.
Τώρα απο κρατήματα ρε φίλε..... τί ακριβώς εννοείς όταν λές κρατήματα στο Terios;
Γαλλικό δέν είναι και δεν πρόκειτε να γίνει ό,τι και να κάνουμε! :lol: :lol:.(Ρώτα και τον Syntekno που "ξέρει απο καλό κράτημα" :lol: :evil: :lol: :evil: (Σόρρυ Σπύρο)
σοβαρά δέ νομίζω οτι θα έχεις μεγάλη διαφορά.
τώρα για ποιά μάρκα και τύπο να επιλέξεις;;
εδώ δέν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και οι περισσότεροι φοράμε ένα λάστιχο χειμώνα καλοκαίρι εκτός απο τον Manosman που έχει και τα τρακτέρια (νομίζω), άντε και κανένας άλλος που μου ξεφεύγει.
απο ότι θα έχεις διαβάσει παίζουν τα Michelin και τα Conti κατα κύριο λόγο και μετά Bridge,BF και λπ.
πολύ σημαντικός παράγοντας βέβαια είναι και το πόσο βρίσκεις την κάθε τετράδα γιατί κατά καιρούς έχουν πέσει κάτι φόλες που δέν λέγονται!!
ελπίζω να σε βοήθησα
και πάλι καλημέρα
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Απάντηση