Συζήτηση για Βαλβολίνες διαφορικών και κιβωτίου ταχυτήτων

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Δοκιμές σε Βαλβολίνες

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Pesketzis

Α, τον Μάνο τον βλέπω πιο καλά διαβασμένο :P :P :P

Και όπως λέει και ο Μάνος 85w-90 lsd είναι η σωστή για το πίσω διαφορικό αν είναι lsd, αν όχι τότε βάζουμε την 80w-90 όπως και στο μπροστά διαφορικό.


http://www.pesketzis.gr/
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Δοκιμές σε Βαλβολίνες

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Synteknos

Γιώργο, εγώ έχω βάλει 80W-90 LSD και το λέει ξεκάθαρα ΚΑΙ περιφραστικά ότι είναι για Limited Slip Differential. Πιστεύεις ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα στο δικό μου;
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Δοκιμές σε Βαλβολίνες

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By g.koytrias


pesketzis έγραψε:
Α, τον Μάνο τον βλέπω πιο καλά διαβασμένο :P :P :P

Και όπως λέει και ο Μάνος 85w-90 lsd είναι η σωστή για το πίσω διαφορικό αν είναι lsd, αν όχι τότε βάζουμε την 80w-90 όπως και στο μπροστά διαφορικό.


Παιδιά μόλις απέκτησα νονό !!!:P :laugh: :laugh: :laugh:

Γιώργη από δω και πέρα και για κάθε Πάσχα θα περιμένω παπούτσια και λαμπάδα !!!:P
Μου τα 'χει μάθει καλά ο νονός μου γι' αυτό τα ξέρω!!!;) :laugh:
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Δοκιμές σε Βαλβολίνες

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Pesketzis

Synteknos έγραψε:
Γιώργο, εγώ έχω βάλει 80W-90 LSD και το λέει ξεκάθαρα ΚΑΙ περιφραστικά ότι είναι για Limited Slip Differential. Πιστεύεις ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα στο δικό μου;


Για να σου πω την αλήθεια Σπύρο δεν το γνωρίζω αν θα δημιουργήσει πρόβλημα η όχι και δεν σκέφτηκα ποτέ να κάνω αυτή τη δοκιμή.
Γενικότερα είμαι από τους ανθρώπους που προτιμώ να ακολουθώ τις οδηγίες του εκάστοτε κατασκευαστή γιατί θεωρώ πως κάτι παραπάνω γνωρίζει από εμένα και δεν μου φταίει φυσικά κανένας πελάτης να πληρώνει για να κάνω εγώ τις δοκιμές μου.
Αν το σκεφτώ φυσικά και από την άλλη μεριά η διαφορά του 80 με το 85 δεν είναι και τόσο μεγάλη οπότε το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα έχει πρόβλημα, αλλά όπως είπα και έχω τονίσει πολλές φορές στο παρελθόν σε κάποια πράγματα καλό είναι να μην κάνουμε του κεφαλιού μας γιατί η ζημιά που μπορεί να δημιουργήσουμε θα είναι τόσο ακριβή που θα κλαίμε με μαύρο δάκρυ.
Τώρα για το ταμπελάκι που λες ότι το γράφει, όπως έχω πει και στο παρελθόν μην είστε και τόσο σίγουροι γιαυτό που διαβάζετε ήτε στα ταμπελάκια ήτε στα manual του αυτοκινήτου γιατί σε αυτά βρίσκετε γενικές πληροφορίες και μεταφράσεις που πολλές φορές δεν είναι ακριβείας.
Και για να κλείσω θα σου πω πως δεν ξέρω τι γράφουν στα ταμπελάκια και στα manual αλλά ξέρω πως οι ΓΝΗΣΙΕΣ βαλβολίνες είναι 85w-90 και φυσικά αυτές τοποθετώ και αυτές προτείνω.


http://www.pesketzis.gr/
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Δοκιμές σε Βαλβολίνες

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Pesketzis


Ούπς! Συγνώμη φιλαράκι σε λάθος άνθρωπο έδωσα τα εύσημα!!!

Και για να το διορθώσω...

Ο πιο καλά διαβασμένος είναι ο Γιώργοοοοοοςςςς!!!!!







http://www.pesketzis.gr/
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Βαλβολίνη LSD

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By getr1

λοιπόν το manual προτείνει 80-90
η daihatsu βάζει 85-90
εμείς από μόνοι μας βάζουμε σκέτο 90

δεν ξέρω τι παίζει
πάντως σε καμία περίπτωση δεν έχουν ίδια ρευστότητα τα παραπάνω
*κι εγώ όταν ρώταγα για βαλβολίνη σασμάν GL4 όλοι μου έλεγαν και οι GL5 είναι ίδιες και υπερκαλύπτουν
το manual λέει ρητά πάντως only GL4

οπότε κατέληξα στο εξής συμπέρασμα
προκειμένου να ακούω τον κάθε και καλά μαγαζάτορα, ειδήμονα που θεοποιεί κάτι μάρκες που εμπορεύεται και το παίζει και ξερόλας και γαμ....ολας και μετά από 4 δοκιμές στο αμάξι μου σε διάφορες βαλβολίνες βάζω αυτές που βάζει η εταιρεία και τις αλλάζω ποιο νωρίς
κι αν είναι μάπα έπρεπε να έχουν βαρέσει όλα τα Τέριος διαφορικό έχουν δείξει πλέον τα αμάξια μετά από τόσα χρόνια αν έχουν προβλήματα ;)
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Βαλβολίνη LSD

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By ΜΑΚΗΣ

σίγουρα το εργοστάσιο για να λέει αυτό τον τύπο βαλβολίνη θα έχει τους λογούς του...
σε λίγες μέρες θα σας πω και εγώ από πρώτο χέρι τι βαλβολίνη έβαλα ...(και πια μου πρότεινε ο μηχανικός) μιας και περιμένω τα ανταλλακτικά του πίσω διαφορικού από τον ΠΕΣΚΕΤΖΗ!!!
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Βαλβολίνη LSD

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By getr1


κι αν θες απάντησε μας αν εξακολουθούν οι ταχύτητες να μπαίνουν βούτυρο και μετά από 600 - 1000 χλμ όταν κάνεις από απλή περιέργεια στο ρωτάω γιατί με 4 φόρες που έχω αλλάξει μόλις τις βάζεις καινούριες όλα λουκούμι μόλις περνάνε μερικά χιλιόμετρα σαν να μην τις άλλαξα
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Βαλβολίνη LSD

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By mpekatsas7


Λοιπόν φίλοι συμφορουμήτες καλησπέρα. Στην οδό Στρ. Καλλάρη 40 στα Κάτω Πατήσια υπάρχει ένα μαγαζί που πουλάει Ρουλεμάν, Ιμάντες και Λιπαντικά σε πολύ καλές τιμές. Είναι φίλος μου, ονομάζεται Βασίλης Κοντοπιδης και έχω συζητήσει μαζί του για καλύτερες τιμές για τα ΤΕRIOS CLUB, αρκεί να το αναφέρετε. Ότι θέλετε ρωτήστε με ένα τηλέφωνο!!!;)
. Το τηλ. ειναι 2108324972!
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Βαλβολίνη LSD

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Pesketzis


Στα οχήματα με vsc βάζουμε την ίδια βαλβολίνη με το μπροστά διαφορικό ενώ στα οχήματα χωρίς vsc βάζουμε περιορισμένης ολίσθησης.

Όλοι οι κατασκευαστές αυτοκινήτων κάνουν μελέτες σε συνεργασία με τους κατασκευαστές λαδιών. Βέβαια μην περιμένετε κανένας κατασκευαστής αυτοκινήτων να σας πει με ποιον κάνει τις δοκιμές.
Το βρίσκω λογικό αυτό γιατί αν σου έλεγε τι λάδι χρησιμοποιεί εσύ να το προμηθεύεσαι απευθείας από τον κατασκευαστή λαδιών και όχι από τον κατασκευαστή του αυτοκινήτου οπότε και θα χάσει έσοδα από την πώληση των λιπαντικών.
Βέβαια υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις όπως για παράδειγμα η Fiat που όμως εκεί μιλάμε για θυγατρική εταιρία και τα έσοδα απλά πάνε στην ίδια τσέπη.


http://www.pesketzis.gr/
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”