Ιδέες για τη ρεζερβα

Ειδικές κατασκευές των μελών μας
Απάντηση
angelospower
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 8:33 pm

Ιδέες για τη ρεζερβα

Δημοσίευση από angelospower »

Πρόσφατα έβαλα υγραέριο στον τερη 2. Το αμάξι το πήρα από τον πατέρα μου ο οποίος απεβίωσε. Κοιτώντας την εργαλειοθήκη διαπίστωσα ότι λείπει ο γρύλος κ το κλειδί που λύνει τα μπουλόνια.σκεφτηκα μιας κ δεν έχω τα εργαλεία κ η ρεζέρβα μου είναι άχρηστη αφού κινούμαι στην πόλη να αγοράσω ένα κομπρεσέρ με κόλλα για την Κάκια ωρα. υπάρχει τρόπος να βγάλω τη ρεζέρβα κ να μείνει το καπάκι της για ομορφιά; Αν αγοράσω τα εργαλεία που θα βρω τα συγκεκριμένα ; Να ψάξω στα τρακαρισμένα;
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ιδέες για τη ρεζερβα

Δημοσίευση από panos_t2 »

Τα εργαλεία ίσως (με πολύ μικρό ποσοστό πιθανοτήτων) να τα βρεις σε καμία μάντρα με τρακαρισμένα. Αλλιώς πας σε αξεσουάρ αυτοκινήτων, αγοράζεις ένα μπουλονοκλειδο και έναν γρύλο και είσαι κομπλέ!!
Αλλά την ρεζέρβα φίλε μου γιατί να την βγάλεις???? Και πως θα κάτσει το κάλυμμά της στον αέρα?? Αλλα το βασικό ερώτημα είναι, γιατί να βγει η ρεζέρβα??
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Ιδέες για τη ρεζερβα

Δημοσίευση από kostas »

Να πω και εγώ τώρα μήπως ο φίλος μας δεν κοίταξε κάτω από το κάθισμα του οδηγού, γιατί αυτή δεν είναι η θέση του γρυλου και του κλειδιου?
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
angelospower
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 8:33 pm

Re: Ιδέες για τη ρεζερβα

Δημοσίευση από angelospower »

Κάτω απο τη θέση του οδηγού δεν κοίταξα είναι η αλήθεια. Δεν ήξερα ότι εκεί τα τοποθετεί η daihatsu. Πάω να το τσεκάρω.
angelospower
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 8:33 pm

Re: Ιδέες για τη ρεζερβα

Δημοσίευση από angelospower »

κάτω απο τη θέση δε βρηκα κάτι. στο πίσω μέρος έχει μια μικρή θέση σαν εργαλειοθήκη που εκεί είχα την εντύπωση πως είναι τα εργαλεία. Αλλά όταν πήγα το αμάξι για υγραέριο απο τότε τα έχω χάσει. και τους ρώτησα αν τυχον τα είχαν αφήσει κάπου αλλά τζίφος.
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ιδέες για τη ρεζερβα

Δημοσίευση από panos_t2 »

Όχι Κώστα, το τεριος 2 τα έχει στο χώρο του πορτ παγκαζ, εκεί που ψάχνει ο φίλος αλλά μάλλον χάθηκαν
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
angelospower
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 8:33 pm

Re: Ιδέες για τη ρεζερβα

Δημοσίευση από angelospower »

ψάχνω σε μεταχειρισμένα αν και μου περνάει από το μυαλό να αφαιρέσω τη ρεζέρβα εντελώς και να πάρω ενα κομπρεσσεράκι με κόλλα για την κακιά ώρα. Αλλά δε θα φαίνεται ωραίο το αμάξι χωρις το πίσω μέρος.
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ιδέες για τη ρεζερβα

Δημοσίευση από manos man. »

Νομίζω πως είναι καλύτερο να την αφήσεις και να βρεις εργαλεία ώστε να είναι χρήσιμη. Όλες τις φορές που με επιασε λάστιχο ήταν στην άσφαλτο και όχι στο χώμα. Ασε που σε μικρές επαφές από πίσω το λάστιχο της ρεζέρβας απορροφά την επαφή. Σε μεγαλύτερη βέβαια πάει μέσα η πόρτα...

Από την άλλη αυτό που μπορείς να κάνεις για να μην έχεις ρεζέρβα, είναι να βγάλεις και την βάση και στα πλαστικά ποδαράκια που έχει στην πόρτα να βιδώσεις το κάλυμμα σου το σκληρό πλαστικό αφαιρώντας το υπόλοιπο που αγκαλιάζει το λαστιχο. Το θετικό από αυτή την άποψη είναι οτι θα γλιτώσεις την πόρτα από το βάρος της ρεζέρβας.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαστορέματα-Κατασκευές”