VVT-i - θέματα

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Άβαταρ μέλους
Nikos-ter1959
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 10:41 pm

Re: VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από Nikos-ter1959 »

ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ έγραψε:Είπα πως γλίτωσα αλλά τελικά να πάλι το κομπιασμα... Λιγες μέρες μετά την αλλαγή των μπουζί τα ίδια παντελακη μου.. Τα ίδια παντελή μου.. Έσκασα.. Μετά λέω δεν θα με σκάσεις εσύ.. Πάω στα ανταλλακτικά και δοκιμάζω άλλο map sensor.. Τα ίδια.. Αλλάζω βαλβίδα Vvti.. Τα ίδια.. Βγάζω καταλύτη μήπως ειναι βουλωμένος.. Ηταν βουλωμένος στο 90%.. Τον σενιαρω.. Ανάσανε το αμάξι αλλά το κομπιασμα εκεί.. Βγάζω το τελικό μήπως είναι κι αυτό βουλωμένο.. Τα ίδια..αλλά εκεί που κυκλοφορούσα χωρίς τελικό βγάζει βλάβη O2 sensor bank 2.. Και αλλάζω αισθητήρα λ με καινούριο denso.. Επιτελους :D .. Η φυσά του Λ ακουμπούσε στο σασί και έκανε σώμα ένα καλώδιο οπότε δεν διάβαζε σωστά και πότε δούλευε και πότε όχι. Παρ αυτά μπήκε καινούριος και Τώρα το τεριος πεταει.. Προχωράμε με την βελτίωση τωρα
IMG_20210314_090118.jpg
Ρε παιδια συγνωμη το ο denso τι ειναι??
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2019 12:17 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ »

kostas έγραψε:Τελικά κάτι απλό σε ταλαιπώρησε τόσο.. Βέβαια γίνεσαι γνωστης και βοηθάς το forum. Τον καταλύτη τον άδειασες φαντάζομαι...οταν μπορέσεις βάλε μεταλλικό!
Κάτι άλλο που μπορούσες να δεις δεν το είχα σκεφτεί πιο πριν ήταν να έβλεπες την συμπεριφορά των λάμδα με διαγνωστικό στο smartphone δηλαδή τα mvolt στο κομπιασμα.
Καλημέρα Κώστα.. Είχα ανοιχτό το torque pro και έβλεπα τιμές από τους 2 λ οι οποίες δεν έδειχναν κάποια δυσλειτουργια, βέβαια από ότι κατάλαβα απλά από τα πολλά χρόνια δεν διάβαζαν σωστά και οι 2 λ τους οποίους άλλαξα και το αμάξι δουλεύει ομαλά και όμορφα. Όσο πατάω γκάζι τόσο επιταχύνει.. Πριν όσο πατούσα γκάζι έμενε εκεί σταθερό. Να πω πως έχω αδειάσει τον καταλύτη και σύντομα θα βάλω μεταλλικό γιατί μου ξανά βγάζει βλάβη λόγω έλλειψης καταλύτη υποθέτω.
received_1145323895888281.jpeg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2019 12:17 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ »

Nikos-ter1959 έγραψε:
ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ έγραψε:Είπα πως γλίτωσα αλλά τελικά να πάλι το κομπιασμα... Λιγες μέρες μετά την αλλαγή των μπουζί τα ίδια παντελακη μου.. Τα ίδια παντελή μου.. Έσκασα.. Μετά λέω δεν θα με σκάσεις εσύ.. Πάω στα ανταλλακτικά και δοκιμάζω άλλο map sensor.. Τα ίδια.. Αλλάζω βαλβίδα Vvti.. Τα ίδια.. Βγάζω καταλύτη μήπως ειναι βουλωμένος.. Ηταν βουλωμένος στο 90%.. Τον σενιαρω.. Ανάσανε το αμάξι αλλά το κομπιασμα εκεί.. Βγάζω το τελικό μήπως είναι κι αυτό βουλωμένο.. Τα ίδια..αλλά εκεί που κυκλοφορούσα χωρίς τελικό βγάζει βλάβη O2 sensor bank 2.. Και αλλάζω αισθητήρα λ με καινούριο denso.. Επιτελους :D .. Η φυσά του Λ ακουμπούσε στο σασί και έκανε σώμα ένα καλώδιο οπότε δεν διάβαζε σωστά και πότε δούλευε και πότε όχι. Παρ αυτά μπήκε καινούριος και Τώρα το τεριος πεταει.. Προχωράμε με την βελτίωση τωρα
IMG_20210314_090118.jpg
Ρε παιδια συγνωμη το ο denso τι ειναι??
denso είναι η μάρκα των αισθητήρων "λ" που άλλαξα.. Οπτικα οι αισθητήρες ήταν άψογοι και καθαροί, όμως το ηλεκτρόδιο που ειναι εσωτερικά μάλλον είχε παραδώσει. Οι λ επηρεάζουν το μίγμα του κινητήρα.
Απάντηση