TERIOS VS JIMNY

Συζήτηση για τα υπόλοιπα οχήματα 4x4
Απάντηση
NikosP
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2016 11:36 pm

TERIOS VS JIMNY

Δημοσίευση από NikosP »

Λοιπόν με το νέο έτος προκιται να πουλήσω το αγαπημένο μου puntaki κ να παω σε αλλη κατηγορία.. λογο του οτι εχω κατεβει στο χωριο κ θελω να πηγαίνω στα χωραφια θελω ενα 4χ4. αλλα αγροτικο δε μπορω να παρω λογο χρημάτων οπότε έχω στραφεί σε αυτα τα δύο. Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας..(μιλάμε παντα για μεταχιρισμένο έως 5500 ευρω max)

οι απαιτήσεις μου ειναι οτι θα τραβάω τρέιλερ κ θα έχει απάνω καμια 10 τσουβαλια ελιές (45 κιλα το τσουβάλι ), κατα πόσο ενα τερίος θα μπορέσει να τραβίξει αυτο το φορτίο μεσα απο ενα βρεγμένο χωραφι πατιμενο θα ελεγα οχι οργομένο, με 20% κλίση, χωρίς να κωλίσει ή να πάθει καποια ζημιά (π.χ. να φάω τον δίσκο)... απ την στιγμή που δεν εχει αργά όπως το jimny. (μιλάμε παντα για το τεριος 1 με το lsd).
stavr
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιουν 27, 2016 7:34 am

Re: TERIOS VS JIMNY

Δημοσίευση από stavr »

ειχα το τεριος αγορασμενο καινουριο το 2004. Μετα απο τρακαρισμα επειδη το ειχαστην τριχα και εγινε κ@λος, το εδωσα το 2007. Η χρηση του ηταν 100 % ασφαλτο. Ειχα μπει 2 φορες σε κατι λασπες και μετα το πλυνα 3 ωρες για να καταλαβεις!!! Ξανα πηρα τεριος πριν 6 μηνες.Το βρηκα σε καλη τιμη και το πηρα, του 2005 φουλ, με 125000 χλμ.Το πηρα οπως ειπες κι εσυ για να μην το λυπαμε, να το βαζω στα χωραφια, ελιες κλαδια κτλ. Εχουμε ενα hilux αλλα ειναι μονα διαφορικα και δεν με εξυπηρετει. Φετος μαζεψα τις ελιες και ενα τσουβαλι δεν σηκωσαμε πανω απο το υψος της μεσης. Το θηριακι πηγαινε διπλα!!! Δυστυχως δε μου κωψε να βγαλω καμια φωτο.......Ειχα σκοπο να παρω τρειλερ αλλα τελικα βολευτικα με ρηγμενα τα καθισματα. 10 τσουβαλια ελιες μεσα στο τεριος, 600+ κιλα συν 2 ατομα, μεσα στις ελιες (περιορισμενες μανουβρες) σε ασπρουγα δηλαδη ασβεστοχωματα, βρεγμενα με χορτα μεσα. Θα σου πω απλα οτι εβαλα το lock μια φορα για να δω τι διαφορα εχει.....! ουτε δισκος μυρισε ουτε τιποτα. Και μιλαω για παραγωγη απο 15 μεχρι 25 τσουβαλια την ημερα,....εκανα 2-3 δρομους αλλα δεν πηγα κανενα με την πλατη φετος...κι ευτυχως το ελαιοτριβιο ειναι κοντα! Τωρα ψαχνω αναρτησεις να το σηκωσω 3-5 ποντους και λαστιχα 50 -50 που κατα τη γνωμη μου παιζουν πολυ μεγαλο ρολο.....Με αυτο θα ριξω και τα λιπασματα....κι εχω σκοπο μετα τα κλαδεματα, με πατεντα (απλα θα τραβαω ενα συρματοπλεγμα καταλληλα διαμορφωμενο) να βγαλω κι ολα τα κλαδεμενα κλαδια με το τεριος. Τερμα το τραβηγμα!!!Η επιλογη μεταξυ tzimny και terios ειναι μονοδρομος.....ΤΕΡΙΟΣ ! Προσεξε ομως αν εγω δεν το ηθελα και για καθημερινη οικογενειακη χρηση αλλα μονο για αγροτικο-χωριο κατασταση.....θα περνα το Νιβα!!
stavr
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιουν 27, 2016 7:34 am

Re: TERIOS VS JIMNY

Δημοσίευση από stavr »

Τωρα ειδα και γραφεις απο Κρητη....απο που Νικο??
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: TERIOS VS JIMNY

Δημοσίευση από kostas »

Θα σου έλεγα niva αλλά στην Κρήτη δεν θα έχεις υποστήριξη οπότε δες για rocky η feroza για χρηση τρειλερ
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
NikosP
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2016 11:36 pm

Re: TERIOS VS JIMNY

Δημοσίευση από NikosP »

απο Μοίρες ειμαι αλλα εχω κατι χωραφια προς τον Ζαρο αν τα ξερεις τα μερη... που εκει για να μη τα κουβαλαω με την πλατη που λες το χριαζομαι... το terios θα το εχω κ ως κυριο αμαξι να πηγαίνω τις βολτες μου... το νιβα ειναι πολυ καλο οσο αφορα τν τετρακινηση του αλλα δεν ειναι κ αμαξι να πηγενεις την κοπελας καμια βολτα ρε εδελφε.. οσο αφορα τωρα το jimny με κολάει οτι ειναι 2πορτο, το puntaki μου ειναι 2πορτο κ θα ηθελα ενα τετραπορτο τωρα που μεγαλώσαμε λιγακι.. (που ειναι το terios).
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: TERIOS VS JIMNY

Δημοσίευση από manos man. »

Από θέμα χώρων ακόμα και το Τεριος 1 θα σε βολέψει περισσότερο στο κουβάλημα κι επειδή το θες για κύριο αμάξι νομίζω συνδυάζει τα περισσότερα! Αλλά αν τα χωράφια σου χρειάζονται αργά θα ζοριστείς με το Τεριος... Κι αν δεν έχεις εμπειρία απο 4χ4 μάλλον το Τεριος πρέπει να διαλέξεις. To Jimny είναι επικίνδυνο χωρις ESP (του έχουν βάλει στο τελευταίο μοντέλο του '15) Στο βρεγμένο αν δεν προσέξεις φερνεις σβούρες για πλάκα. Θέλει μεγάλη προσοχή! Ο μόνος λόγος που πρέπει να δεις ζεστα το jimny είναι για τα αργά τα οποια σίγουρα θα σε βοηθήσουν πολύ!!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
NikosP
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2016 11:36 pm

Re: TERIOS VS JIMNY

Δημοσίευση από NikosP »

Το μόνο που σκέφτομαι είναι αυτό για το jimny, ότι έχει αργά.. Ντάνυ τα χωράφια μου δε τα λες κ τελιος χαλιά έτσι ο αλλίως έχω σταματήσει να τα οργωνω κ το έδαφος αν κ βρεγμένο είναι σκλιρο.... Κατι άλλο ακόμα, από κατανάλωση τι λέει το trios 1 ? Για μόνιμη τετρακίνηση που έχει... Απ όσο έχει διαβάσει πάνω κάτω είναι το ίδιο με το jimny 8/100 ισχύει?
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: TERIOS VS JIMNY

Δημοσίευση από kostas »

για το terios ισχύει το 8 λίτρα στα 100 στο jimny σε χρονολογία μοντέλου 05 πάει 10 λίτρα τουλάχιστον.

πάρε ένα feroza με 2000-2500 χιλιάρικα ρίξε και ένα χιλιάρικο πάνω(αμορτισέρ δίσκο πλατό λάστιχα αντλία νερού ) θα σου πάει 3500 και θα έχεις εργαλείο :twisted: κάνει και για βολτοκαφετερια...

στην Τουρλωτη εχει ενα :arrow:


https://www.car.gr/9227381-daihatsu-feroza-sportrak

άραγε σε αυτά τα κορίτσια γιατί αρέσει το niva...

https://www.google.gr/search?q=niva+gir ... JQ#imgrc=_
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Για οχήματα 4x4 εκτός Terios”