Πλύσιμο μηχανής

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Πλύσιμο μηχανής

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Pesketzis

Το πλύσιμο της μηχανής είναι καλό να αποφεύγεται φίλοι μου, αλλά αν είναι τόόόσο βρώμικη που θα πρέπει οπωσδήποτε να πλυθεί τότε καλό είναι να το αφήνεται μερικές ώρες στον ήλιο με ανοιχτό το καπό για να στεγνώσει ΠΡΙΝ το βάλετε μπρος.
Mια παλιά παροιμία λέει... "πολλές φορές πάει η στάμνα στη πηγή αλλά μια φορά θα σπάσει" γι΄αυτο μην είστε τόσο σίγουροι πως μπορείτε να πλένεται άφοβα τον κινητήρα σας.
Ο εγκέφαλος του Τέρη δεν βρίσκεται στο χώρο του κινητήρα οπότε και δεν μπορείς αλλά και ούτε χρειάζεται να τον καλύψεις.
Το πρόβλημα όμως στην ουσία φίλοι μου δεν είναι να καλύψουμε τον εγκέφαλο για να μην βραχεί και πάθει βραχυκύκλωμα αλλά οι δεκάδες φίσες που υπάρχουν επάνω στον κινητήρα οι οποίες μπορεί να κρατήσουν υγρασία κατά το πλύσιμο του κινητήρα και ένας πιθανός σπινθήρας να δημιουργήσει τη βλάβη που όλοι φοβόμαστε.
Όσο για τον αν ο Τέρης αντέχει στα... νερά, σας λέω ότι δεν έχει καμιά απολύτως σχέση ένα απλό πέρασμα από το ποτάμι ,το πλύσιμο ειδικά με πιεστικό του κινητήρα.
Έτσι κι αλλιώς ακόμα και όταν είναι να περάσουμε από νερά με οποιοδήποτε αυτοκίνητο καλό είναι πιο μπροστά ειδικά αν το έχουμε ζορίσει προηγουμένος να το αφήσουμε για λίγο στο ρελαντί να έρθει σε φυσιολογικές θερμοκρασίες και όταν τελικά περάσουμε, τότε καλό είναι να το αφήσουμε πάλι στο ρελαντί για να στεγνώσουν τα νερά από τους διάφορους αισθητήρες που βραχήκανε για να αποφύγουμε την οποιαδήποτε παρενέργεια.
Καλό είναι να είμαστε πάρα πολύ επιφυλακτικοί με τέτοια θέματα φίλοι μου γιατί μια ζημιά που μπορεί να προκληθεί από νερά, μπορεί να είναι τόσο ακριβή που να μας... ξεπαραδιάσει.
Και τότε θα λέμε "Αχ στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα..."


http://www.pesketzis.gr/
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Απάντηση