ψηλωμα τεριος

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: ψηλωμα τεριος

Δημοσίευση από manos man. »

Η αλήθεια είναι πως εχεις ένα περιθώριο αλλά όχι μεγάλο. Ειδικά όταν πέσουν σε απόδοση οι αναρτήσεις σου θα βρίσκει.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ψηλωμα τεριος

Δημοσίευση από προσηλιο »

Σχετικά με το ψήλωμα του Terios II, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο επίσημο όριο για να μην εχουμε προβληματα στο ΚΤΕΟ?
Θελω να πω, π.χ. για τα ελαστικα υπαρχουν όρια +1,5% & -2,5%.
Υπαρχει καποιο αντιστοιχο οριο για τα ελατήρια?
Επίσης, είναι ασφαλής επιλογή οι προσθήκες από τεφλον ή αλουμινιο που μπαινουν στις βάσεις των ελατηριων?
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ψηλωμα τεριος

Δημοσίευση από panos_t2 »

Έχω ψηλώσει σχεδόν +5cm και μετά από μια βδομάδα περνούσα ΚΤΕΟ...Όχι μόνο δεν μου είπαν κάτι αλλά αντίθετα μου είπαν και "ωραία δουλειά με την ανάρτηση"!!! Τώρα για πάνω απ' τους 5 πόντους δεν ξέρω αν θα σου πουν κατι, αλλά δεν ψηλώνει και έτσι απλά μόνο με προσθήκες!!! Αν είχαμε άξονα μπροστά θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα!!!
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ψηλωμα τεριος

Δημοσίευση από προσηλιο »

panos_t2 έγραψε:Έχω ψηλώσει σχεδόν +5cm και μετά από μια βδομάδα περνούσα ΚΤΕΟ...Όχι μόνο δεν μου είπαν κάτι αλλά αντίθετα μου είπαν και "ωραία δουλειά με την ανάρτηση"!!! Τώρα για πάνω απ' τους 5 πόντους δεν ξέρω αν θα σου πουν κατι, αλλά δεν ψηλώνει και έτσι απλά μόνο με προσθήκες!!! Αν είχαμε άξονα μπροστά θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα!!!
Πως ακριβως εκανες το ψηλωμα?
Αλλαξες ελατηρια πίσω και εβαλες προσθήκες εμπρός ή αλλαξες ολα τα ελατηρια?
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ψηλωμα τεριος

Δημοσίευση από panos_t2 »

Ελατήρια προς το παρόν έχω τα μαμά ακόμα αλλά θα μπουν και αυτά στο πρόγραμμα κάποια στιγμή!!!!
Αμορτισέρ πιο μακρυά έφτιαξα μπρος-πισω και μπήκαν μόνο προσθήκες στα πίσω ελατήρια.
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ψηλωμα τεριος

Δημοσίευση από προσηλιο »

panos_t2 έγραψε:Ελατήρια προς το παρόν έχω τα μαμά ακόμα αλλά θα μπουν και αυτά στο πρόγραμμα κάποια στιγμή!!!!
Αμορτισέρ πιο μακρυά έφτιαξα μπρος-πισω και μπήκαν μόνο προσθήκες στα πίσω ελατήρια.
Σε ευχαριστω Πανο για την απαντηση.
Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να υπαρχουν ορια στο ψηλωμα μεσω αλλαγης διαστασης των ελαστικων αλλα δεν υπαρχουν ορια στο ψηλωμα μεσω ελατηριων ή αμορτισερ!
Το ιδιο αποτελεσμα υπαρχει στο στησιμο του αυτοκινητου. Ετσι δεν ειναι?
Εγω σκεφτομαι να βαλω μόνο πιο σκληρα ελατηρια πισω τα οποία μου είπαν οτι θα φερουν ψηλωμα περιπου +2 cm.
Θα πρεπει να βαλω προσθηκες στα εμπρος ελατηρια ή ειναι ΟΚ και χωρις?
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ψηλωμα τεριος

Δημοσίευση από panos_t2 »

Εξαρτάται πως το εννοούμε το "να είναι οκ".... Την πρώτη φορά που το ψήλωσα μόνο με προσθήκες έβαλα πρώτα τις πίσω(+2,8cm) από περιέργεια και έβγαλα το αμάξι στο δρόμο να δω πως είναι...εκτός του ότι δεν μου άρεσε οπτικά (σαν dragστεραδικο έγινε) δεν μου άρεσε και οδηγικά... Εννοείται ότι κατευθείαν έβαλα και τις μπροστά και όλα εντάξει...
Βάλε τα ελατήρια και δες το...το +2 που λένε μπορεί να είναι +1,5 και να μην σ ενοχλεί καν, ούτε να φαίνεται!!!

Υ.Γ. οι προσθήκες μπροστά μπαίνουν πάνω από ολοκληρο το αμορτισέρ και όχι στα ελατήρια όπως πίσω....και αν τύχει και βάλεις μπροστά προσθήκες μεγάλη προσοχή στο σχήμα που θα δώσεις στο teflon ώστε να φωλιάσει καλά μέσα στον θόλο!!!
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”