Νεο μελος και αποριες

Συστηθείτε μας...Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!
gianniskara
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 02, 2014 3:03 pm

Νεο μελος και αποριες

Δημοσίευση από gianniskara »

Το terios μου ειχε καψει φλαντζα κεφαλης.Εδω ειναι και οι αποριες μου.Με την καινουργια φλαντζα πλεον δοκιμαζει ο τεχνικος το αμαξι...οπου και αρχισε να ανεβαζει θερμοκρασιες.Ελεχγει θερμοστατη και εειναι μια χαρα.Τελικα διαπιστωνει οτι το ψυγειο που φορουσε ηταν μικρο για το συγκεκριμενο αμαξι λογω οτι ειχε και a/c.Μεχρι να ερθει το καινουργιο ψυγειο το αμαξι το κυκλοφορησα μια φορα.Αλλα Μολις σταματησα ειδα οτι το νερο κοχλαζε και συμπληρωσα.Τεσπα παιρναει το καινουργιο ψυγειο και τωρα ολα καλα απο θερμοκρασιες.Επισης παρατηρησα οτι ακουγοντουσαν νερα μεσα στην καμπινα αλλα δεν εσταζε απο πουθενα.Πηγα και διακοπες με αυτο και μολις ειχα φτασει στο προορισμο ου ειχε χασει τα νερα παλι ανεβαζοντας θερμοκρασια...αλλα προλαβα να το κλεισω.Να σημειωσω οτι ενα κολαρο στο πανω μερος του ψυγειου ηταν φουσκομενο λογω οτι πλεον ηθελε αλλαγη(και κρυο το αμαξι οταν ηταν φαινοταν λιγο οτι ηταν φουσκωμενο,,-μηπως κρατουσε αερα εκει μεσα το κολαρο?).Γυρναω απο τις διακοπες και ολα καλα μεχρι να φτασω.Μετα απο καιρο σκαει τελικα το κολαρο ανεβαζοντας θερμοκρασια και ετυχε σε σημειο που μπορουσα να σβησω το αμαξι(παλι καλα).Αλλαζω πλεον και το κολαρο.Το αμαξι το περπατουσα οπου μερικες φορες συμπληρωνα νερα.Επισης τα λαδια ειναι καθαρα οπως και το νερο.Εχθες αποφασισα να το παω για ελεγχο.Σημερα θα αλλαξω τον θερμοστατη οπως επισης και τα δυο κολαρα που πανε στο καλοριφερ μεσα γιατι το ενα ειχε φουσκωσει λιγο.Τελος παρατηρησα μονος μου οτι το κατω κοκαρο του ψυγειου δακρυζε χωρις να ειναι αντιλιπτο με το ματι παρα μονο αν εσκυβες απο κατω.Αυτα τα λιγα...Περιμενω σχολιασμους :)
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Νεο μελος και αποριες

Δημοσίευση από kostas »

Παρολο που αλλαξες φλαντζα την αιτια του κακου φαινεται οτι δεν την ανακαλυψε ο μηχανικος σου! αλλαξε οπως ειπες θερμοστατη- κολαρα αλλα να αλλαξεις και αντλια νερου γιατι μπορει ακουστικα να φαινεται οτι δουλευει αλλα να εχει διαβρωθει και να μην κυκλοφορει το παραφλου.
Να βαλει και το γνωστο εργαλειο με την πιεση αερα για να βρεις τις απωλειες.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
gianniskara
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 02, 2014 3:03 pm

Re: Νεο μελος και αποριες

Δημοσίευση από gianniskara »

Δηλ η αντλια νερου μπορει να δημιουργει αερα μεσα στο κυκλωμα?Eπισης το κατω κολαρο τωρα που εβαλα θερμοστατη αργει να ζεσταθει δηλ το αμαξι θα εχει ποιασει του 90 βαθμους αλλα αυτο μετα απο "ωρα"ζεστενεται
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Νεο μελος και αποριες

Δημοσίευση από kostas »

Η αντλια δεν δημιουργει αερα αλλα αν εχει φθαρμένα πτερυγια δεν κυκλοφορει το νερο όπως πρεπει.
Να φανταστείς ότι μεχρι και ενας φθαρμένος και τανισμενος ιμαντας αλλαζει την ταχυτητα περιστροφης της αντλιας μπορει και να μειωση την διαρκεια ζωης της.
Αμα ανοιξει ο θερμοστάτης το νερο δεν θα είναι τοσο ζεστο καθως κυκλοφορει.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
gianniskara
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 02, 2014 3:03 pm

Re: Νεο μελος και αποριες

Δημοσίευση από gianniskara »

Απλα εμενα το θεμα μου ειναι γιατι ακουγονται τα νερα μεσα εφοσον εχω ζεστο αερα,και η θερμοκρασια ειναι κανονικα?Ηεξαερωση αργει να γινει?Σε ζαλιζω γιατι ο καθενας λεει τα δικα του και εχω μπερδευτει,,
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Νεο μελος και αποριες

Δημοσίευση από Pesketzis »

Γιάννη καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή διαμονή.
Στις απορίες σου, σου απαντάω στο άλλο θέμα που άνοιξες viewtopic.php?f=6&t=1016
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Νεο μελος και αποριες

Δημοσίευση από goranterios »

Καλώς ήρθες ΓΙΑΝΝΗ καλή διαμονή και όπως είδες οι απαντήσεις στο πρόβλημα σου ήρθαν άμεσα από μέλη με γνώσεις πάνω στο αυτοκίνητο :!: :!: :!:
takis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 07, 2014 3:25 pm

Re: Νεο μελος και αποριες

Δημοσίευση από takis »

Καλησπέρα σας. Είμαι από 1/2009 ιδιοκτήτης ενός Terios II 1.5 αυτόματο του 11/2006. Μέχρι τώρα είμαι έχω διαπιστώσει 2 αρνητικά: Πολύ υψηλή κατανάλωση και , πρόσφατα, απροσδιόριστο θόρυβο πίσω, σαν από εξάτμιση-βαρελάκι ή τέλος πάντων κάτι μεταλλικό. Σε συνεργείο δεν το βρήκαν... Το φλέγον θέμα πάντως είναι πάντα η κατανάλωση! Ξέρει κάποιος κάτι εκτός από "ελαφρύ πόδι" που να βοηθά σημαντικά στη μείωσή της??
Ευχαριστώ πολύ.
Τάκης
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Νεο μελος και αποριες

Δημοσίευση από goranterios »

Καλώς ωρισες Τάκη και καλή μελέτη στο φορουμ. Όταν λες πολύ υψηλή κατανάλωση για ποσα λιτρα στα 100 χλμ λες :?: στο πρόβλημά σου αν το διαβασει ο Πεσκετζης θα εχεις την ποιο υπεύθυνη απάντηση. :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goranterios την Κυρ Σεπ 07, 2014 5:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Νεο μελος και αποριες

Δημοσίευση από TAG »

Φίλε καλως ήρθες !!
Καλοταξιδο με Πολλα και ασφαλη χιλιόμετρα !!

Πες μας λίγο με νούμερα ποια είναι η κατανάλωση σου (και εάν την έχεις μετρήσει σε ταξίδι , πόλη κλπ)
Θα θέλαμε όμως να διαβάσεις το αντίστοιχο πόστ για "καταναλωσεις" και να συνεχίσουμε εκει την κουβέντα..
viewtopic.php?f=25&t=1033
Επίτιμος....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία-παρουσίαση νέων μελών”