ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
Απάντηση
gpa
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 25, 2023 5:26 pm

ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ

Δημοσίευση από gpa »

Καλησπέρα σε όλους,

'Εγινα και επίσημα απο μέλος και νέος κάτοχος ενός terios II sx plus μοντέλο 2010 facelift. Έχω μια ερώτηση αναφορικά με τα αμορτισέρ. Το αυτοκίνητο έχει 84.000 χιλιόμετρα και τα πίσω αμορτισέρ μαμά είναι λίγο πεσμένα. Τι με συμβουλεύεται να κάνω απο τα παρακάτω? 1) Να πάρω 2 πίσω μαμά αμορτισέρ με 99 ευρώ το ένα και να τα βάλω ή να βάλω μια τετράδα KYB EXCEL μαύρα που έχω βρει σε προσφορά?
Διάβασα στο φόρουμ, ότι για να μπούν πρέπει να κοπεί ένα λαμάκι, δε νομίζω να αποτελεί πρόβλημα?
Μεταξύ μαμά αναρτήσεων καινούργιων και kyb excel καινούργιων, ποιές διαφορές υπάρχουν ? Ποιά είναι πιο προοδευτικά και δεν κάνουν το αυτοκίνητο να πλέει υπερβολικά? Τα μαμά καινούργια είναι συγκρίσιμα με τα kyb? Αντέχουν το ίδιο?
Δεν έχω σκοπό να κάνω off road με ψιλόματα κτλ. Το αυτοκίνητο θα πάει κανά κυνήγι 3-4 φορές σε χαλαρά μέρη και καμιά παραλία το καλοκαίρι.
Φυσικά, οποιαδήποτε άλλη πρόταση πάντα σε λογικά πλαίσια ευπρόσδεκτη!
Και μια τελευταία ερώτηση. Στην εθνική μέχρι 110 είναι ίσυχο, αλλά μετά ακούγεται ο ήχος του μοτέρ πιο έντονα. Έχει κάποιος προχωρήσει σε επιπλέον μόνωση πχ dynamat σε Καπό - καθρέπτη - πάτωμα οδηγού συνοδηγού? Αξίζει κάτι τέτοιο σαν αποτέλεσμα ή απλά μαθαίνεις να ζεις με αυτό το μειονέκτημα?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

gpa
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ

Δημοσίευση από kostas »

Καλώς ήρθες!
Βάλε μια τετράδα kyb η Monroe adventure (πιο άνετα) τα νέα αμορτισέρ δεν κρατάνε τόσα χρόνια.
Τα παλιά μαμά μπροστά τα βάζεις αγγελία να μειώσεις λίγο το κόστος.
Όσο για τον θόρυβο μην κάνεις τίποτα
εκτός αν έχεις παλιά ελαστικά και διαβάζουν τον δρόμο.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
gpa
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 25, 2023 5:26 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ

Δημοσίευση από gpa »

Σε ευχαριστώ φίλε Κώστα.
Δεν θα έχω πρόβλημα με τα kyb που έχω 2010 μοντέλο?'
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ

Δημοσίευση από kostas »

Γιατί του 2010 φοράει διαφορετικά από του 2009?
Κάτι είχα ακούσει....στους καταλόγους στο ίντερνετ δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι για να είσαι σίγουρος ρώτησε από κοντά.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
gpa
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 25, 2023 5:26 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ

Δημοσίευση από gpa »

Ενημερώνω και για τους άλλους κατόχους terios > 2009. Ta kayba excel τα μπροστινά ΔΕΝ μπαίνουν. Χρειάζεται να πάνε τόρνο και να γίνει κατάλληλη εργασία με πρόσθετο κόστος 60 ευρώ. Τα αμορτισέρ είχαν 320 ευρώ, άρα μιλάμε για συνολικό κόστος 380 ευρώ. Και το ερώτημα παραμένει. Με 100 ευρώ επιπλέον παίρνεις τα μαμά μπρός πίσω.
Τα έχει δοκιμάσει κανείς σε σύγκριση με τα kayba? Έχουν κάποιες διαφορές?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”