Καταλυτής για terios I j102

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
ARIS
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2016 1:56 pm

Καταλυτής για terios I j102

Δημοσίευση από ARIS »

Καλησπέρα στην ομάδα. Εχω ένα terios 1 του 2003 και τον τελευταίω καιρο είχε χάσει το νευρο του ειδικά στης ψιλές στροφές. Μετα από αρκετές επίσκεψης στο συνεργείο εντοπίσαμε το πρόβλημα στον καταλυτή (εχει βουλλώση όπως μου είπαν). το αυτοκίνητο εχει 250000 χιλ. και καίει λίγο λαδι. εχει κανεις ασχοληθη με πανόμοιο θέμα; και τι έκανε; μιλάω πάντα για αντικατάσταση καταλυτή. εδω και μια εβδομάδα που το ψαχνω δεν μπορώ να πω ότι εχω βρει κατι να με ικανοποιη. οι λύσεις είναι η μεταχηρησμενος (αμφίβολου χιλιομετρον) η αντικατάσταση του (μπισκότου) οπωσ το λένε που αυτό συνεπάγετε με κοψημο του ιδίου καταλύτη και ξανα κόλλημα με το καινούριο (μπισκότο) μέσα.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Καταλυτής για terios I j102

Δημοσίευση από kostas »

Η καλύτερη λύση είναι το μπισκότο που αναφέρεις.
Αν μπορείς να βάλεις μεταλλικο ακόμα καλύτερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas την Πέμ Οκτ 08, 2020 12:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
ARIS
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2016 1:56 pm

Re: Καταλυτής για terios I j102

Δημοσίευση από ARIS »

ευχαριστώ kostas μάλλον για εκεί παω. απλος έλεγα μήπως κάποιος εχει βάλει από toyota yaris τις ιδίας χρονολογίας που υπαρχει after market εχω δει οτι μοιάζουν πολύ
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Καταλυτής για terios I j102

Δημοσίευση από kostas »

ARIS έγραψε:ευχαριστώ kostas μάλλον για εκεί παω. απλος έλεγα μήπως κάποιος εχει βάλει από toyota yaris τις ιδίας χρονολογίας που υπαρχει after market εχω δει οτι μοιάζουν πολύ
Δεν ταιριάζει γιατί στο terios φεύγει υπο γωνία.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
ARIS
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2016 1:56 pm

Re: Καταλυτής για terios I j102

Δημοσίευση από ARIS »

Ενημερωτικά σχετικά με το θέμα του καταλύτη που είχα. Τον καταλυτή τον είδαν στο συνεργείο και ενας φίλος εξατμισας με κάμερες από τον αισθητήρα λάμδα. και οι δυο είδαν το ιδιο πρόβλημα (εχει ένα βαθούλωμα στο κέντρο σαν κρατήρας και πολλές επικαθήσεις άνθρακα). Μετα όμως από προτροπή του εξατμισα καθώς προβληματιζότανε με το αν είναι μόνο του καταλύτη το θέμα, αλλαξα το τελικό της εξάτμισης και φαντάστητε τη εγινε, ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΟΛΑ, ο teris πετάει, το διαγνωστικο OBD πλέον δεν βγάζει δυσλειτουργία του καταλυτή και εγώ ηρέμησα λίγο από αυτό το πρόβλημα. Βέβαια ο καταλυτής εχει το θέμα του που προ ανέφερα αλλα δεν πιστεύω να χρήζει άμεσης αντικατάστασης. Αυτά εν ολίγης κύριοι και να προσθέσω ένα τελευταίο, ψάχνοντας για καταλύτη ολόκληρο μαζί με την πολλαπλή (after market) μόνο ένα εργοστάσιο στην Αγγλια τον φτιάχνει μάλλον με παραγγελία (δεν επικοινώνησα μαζι τους) ενώ αλλα εργοστάσια όπως της Ισπανίας κτλ το έχουν σαν κωδικό στους καταλόγους τους και δεν τον παράγουν πλέον ούτε με παραγγελία. Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά ήθελα να μοιραστω το θέμα μου μήπως και βοηθήσω αν υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”