πία αναγόμωση?

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
xrxr
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 9:05 pm

πία αναγόμωση?

Δημοσίευση από xrxr »

Όπως το λέει και ο τίτλος του θέματος πια αναγόμωση θεωρείτε ή πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη? είτε δικές σας εμπειρίες η από εμπειρίες άλλων φίλων - γνωστών 4χ4! σας παραθέτω μερικές από τις πιο γνωστές σε μένα μάρκες εταιριών που ασχολούνται σε αυτόν τον τομέα , αλλά όποιος ξέρει κόπια άλλη ας την αναφέρει για να την μάθουμε - συγκρίνουμε με τις υπόλοιπες.

1. tagomtires
2. fedima
3. insa turbo
4. malatesta
5. lerma gomme
6. black star
7. recip tyres
8. marix
9. marshal
Model: TeriosII 1.5 sx plus m/t face lift
Engine:K&N Air filter
Tyres: BFGoodrich All-Terrain T/A KO 215/70/r16 + FEDIMA F/MUD 215/65/r16
Suspension: 2.7'' lift kit custom
Protection: 6mm aluminum custom
Winch: Tmax ATW 6000
Transmission: front and rear custom diff lsd locker with 5,57 final ratio
Communication: cb - vhf/uhf - pmr
xrxr
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 9:05 pm

Re: πία αναγόμωση?

Δημοσίευση από xrxr »

να σημειώσω για τις διαστάσεις του terios ΙΙ είτε είναι οι εργοστασιακές ή παρεμφερή των εργοστασιακών?
Model: TeriosII 1.5 sx plus m/t face lift
Engine:K&N Air filter
Tyres: BFGoodrich All-Terrain T/A KO 215/70/r16 + FEDIMA F/MUD 215/65/r16
Suspension: 2.7'' lift kit custom
Protection: 6mm aluminum custom
Winch: Tmax ATW 6000
Transmission: front and rear custom diff lsd locker with 5,57 final ratio
Communication: cb - vhf/uhf - pmr
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: πία αναγόμωση?

Δημοσίευση από sportbilly »

Μου'χει τύχει 2 φορές σε εθνική να σκάσει δίπλα μου αναγομωμένο λάστιχο νταλίκας. Μακριά, ΜΑΚΡΙΑ και ακόμα πιο ΜΑΚΡΙΑ. Στο βωμό της οικονομίας γίνεσαι δολοφόνος. Άμα θέλεις σόνι και καλά να πάρεις κάτι αναγομωμένο, σου συνιστώ να προτιμήσεις κάτι σε μελανάκι.


ΥΓ. Όπως κατάλαβες, άμα τελικώς προτιμήσεις αναγομωμένο, μη βρεθείς δίπλα μου σε εθνική! :P
xrxr
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 9:05 pm

Re: πία αναγόμωση?

Δημοσίευση από xrxr »

και εγώ έχω δει στην εθνική σκασμένα λάστιχα φορτηγών που ήταν από αναγόμωση αλλα οι οδηγοί τα είχαν φτάσει στο αμήν τους δλδ φαινόταν τα λινά τους, επόμενο δεν είναι? με το μελανάκι τι εννοείς φίλε sportdilly?
Model: TeriosII 1.5 sx plus m/t face lift
Engine:K&N Air filter
Tyres: BFGoodrich All-Terrain T/A KO 215/70/r16 + FEDIMA F/MUD 215/65/r16
Suspension: 2.7'' lift kit custom
Protection: 6mm aluminum custom
Winch: Tmax ATW 6000
Transmission: front and rear custom diff lsd locker with 5,57 final ratio
Communication: cb - vhf/uhf - pmr
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: πία αναγόμωση?

Δημοσίευση από sportbilly »

Εννοούσα μελανάκι εκτυπωτή και το είπα χαριτολογώντας! Εκεί παίρνω συνεχώς αναγομωμένα!

Πάντως σοβαρά, και τις 2 φορές κόντεψα να σκοτωθώ. Τη μία γιατί παραλίγο να πέσω πάνω στα κομμάτια και την δεύτερη γιατί η νταλίκα έχασε τον έλεγχο και ερχόταν κατά πάνω μου.
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: πία αναγόμωση?

Δημοσίευση από manos man. »

Παιδια τα λαστιχα αναγομωσης των Ι.Χ δεν εχουν σχεση με αυτα των φορτηγων.... Εχετε δει ποτε σκισμενο αναγομωμενο ελαστικο απο I.X στην ακρη του δρομου; Εχετε ακουσει ποτε τετοια περιπτωση; Ποτε... Οτι εχουν αρνητικα αυτο ειναι γεγονος! Ειναι πιο βαρια, κανουν περισσοτερο θορυβο, ειναι πιο δυσκολα στην ζυγοσταθμιση και ειναι ελαφρως μεγαλυτερα απο την αναγραφομενη διασταση σε σχεση με τα πρωτογενη ελαστικα!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: πία αναγόμωση?

Δημοσίευση από Big »

manos man. έγραψε:Παιδια τα λαστιχα αναγομωσης των Ι.Χ δεν εχουν σχεση με αυτα των φορτηγων.... Εχετε δει ποτε σκισμενο αναγομωμενο ελαστικο απο I.X στην ακρη του δρομου;
Φίλου με vitara Θεσ/νίκη που ευτυχώς πήγαινε με 60 χλμ. 5-6 μήνες από την αγορά του καινούργιο. Έγινε δωρεάν αντικατάσταση και στα 4 απο όσο θυμάμαι από τον αντιπρόσωπο :idea:
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: πία αναγόμωση?

Δημοσίευση από manos man. »

Big έγραψε:
manos man. έγραψε:Παιδια τα λαστιχα αναγομωσης των Ι.Χ δεν εχουν σχεση με αυτα των φορτηγων.... Εχετε δει ποτε σκισμενο αναγομωμενο ελαστικο απο I.X στην ακρη του δρομου;
Φίλου με vitara Θεσ/νίκη που ευτυχώς πήγαινε με 60 χλμ. 5-6 μήνες από την αγορά του καινούργιο. Έγινε δωρεάν αντικατάσταση και στα 4 απο όσο θυμάμαι από τον αντιπρόσωπο :idea:
Τι να πω! Ειναι η πρωτη περιπτωση που ακουω! Αληθεια ποιας ετεριας ηταν τα ελαστικα; Ετσι για να ξερουμε...
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: πία αναγόμωση?

Δημοσίευση από goranterios »

Για fedima και malatesta οπου είναι αναγομωση και είναι πιστευω οι ποιο γνωστες μαρκες εδώ,απο φιλους που τα εχουν χρησιμοποιησει, πινουν νερο στο ονομα τους και δεν τα αλλαζουν ουτε το καλοκαιρι,και δεν τους εχουν δημιουργησει κανενα μα κανενα πρόβλημα οσο αφορα την ποιοτητα τους. :D :D


Y.Γ ΕΝΝΟΩ τα εχουν συνεχεια επανω και δεν τα βγαζουν για ολες τις σεζον ;) :D :D
xrxr
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 9:05 pm

Re: πία αναγόμωση?

Δημοσίευση από xrxr »

Καλησπέρα κ από εμένα μετά από λίγο καιρό. Η κουβεντούλα προχωράει κ οι απόψεις - γνώμες πάνε κ έρχονται. Μπράβο! Έχω νέες παρεμφερείς διαστάσεις από το 215/65/r16. Λοιπόν έχουμε κ λέμε:
α) malatesta - kobra σε 175/80/r16 ( είναι κατά 0,5mm πιο μεγάλο σε διάμετρο) [ πληροφορία από το site του εγγλεζόπουλου]
β) ziarelli mario - mud power σε 175/80/r16 , σε 195/75/r16 (είναι κατά 13mm πιο μεγάλο σε διάμετρο)
[ πληροφορία από το site της εταιρίας]

Υ.Γ. Οι υπολογισμοί έγιναν με το μετατροπέα υπολογισμού μεταβολής ελαστικών:
http://www.to4x4.gr/html/site/aux/tyrecalc.html

Σε βάρος δεν νομίζω να υπάρχει κ μεγάλη διαφορά αλλά στο φάρδος του πέλματος πιστεύω ότι θα υπάρχει.

Α! κ μια απορία ακόμη πόση είναι περίπου η διαφορά ενός πρωτογενούς ελαστικού με της αναγόμωσης στην διάμετρο στην ίδια πάντα διάσταση? παίζει ρόλο κ το ύψος του τακουνιού του πέλματος? Αυτά τέλος!!!! :D
Model: TeriosII 1.5 sx plus m/t face lift
Engine:K&N Air filter
Tyres: BFGoodrich All-Terrain T/A KO 215/70/r16 + FEDIMA F/MUD 215/65/r16
Suspension: 2.7'' lift kit custom
Protection: 6mm aluminum custom
Winch: Tmax ATW 6000
Transmission: front and rear custom diff lsd locker with 5,57 final ratio
Communication: cb - vhf/uhf - pmr
Απάντηση