Terios και αλυσίδες

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Terios και αλυσίδες

Δημοσίευση από sportbilly »

Μιας και άρχισαν σιγά σιγά τα πρώτα χιόνια και είναι ο πρώτος χειμώνας συμβίωσης με τον Τέρη, άρχισα να ψάχνομαι για αλυσίδες. Υπόψην, τον τέρη τον αγόρασα μεταχειρισμένο τον Ιούλιο με χιονολάστιχα, τα οποία αν και δεν έχουν χιλιόμετρα είναι παλιά(6ετίας με 20.000 χλμ). Ο λαστιχάς μου είπε να βγάλω τον χειμώνα και μετά να τ'αλλάξω. Οπότε όπως καταλαβαίνεται δεν τα εμπιστεύομαι και τόσο και λέω να πάρω και αλυσίδες.

Και ερχόμαστε στο θέμα μας. Ψάχνοντας στο νετ βλέπω πάρα πολλές διαφορετικές απόψεις. Ο κατασκευαστής του Τέρη λέει για 1 ζευγάρι στις πίσω ρόδες. Οι περισσότεροι λένε ότι ένα ζευγάρι αρκεί, αλλά μπροστά για να έχεις τιμόνι. Κάποιοι τους αντικρούουν αυτήν την επιλογή με το επιχείρημα ότι βάζοντας μόνο μπροστά αλυσίδες, μπορεί να σπάσει το διαφορικό. Κάποιοι απλά λένε ότι εφόσον έχει κίνηση στους 4, βάζεις αλυσίδες και στους 4. Κάποιοι λένε μόνο χιονολάστιχα, και κάποιοι λένε ότι συνιστά ο κατασκευαστής!

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να μπουν και στους 4 τροχούς. Εσείς τι πιστεύετε και τι εμπειρίες έχετε?
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Terios και αλυσίδες

Δημοσίευση από manos man. »

Απλα τα πραγματα! Το απολυτο ειναι και στους 4 τροχους! Εκει δεν καταλαβαινει τιποτα!!! Απλα ο κατασκευαστης λεει πισω γιατι υπαρχει περιπτωση οταν στριβεις να βρει στο τελειωμα των φρυδιων μπροστα αν εχεις την εκδοση με τα φρυδακια! Δεν νομιζω να εχει προβλημα το διαφορικο... Προβλημα θα μπορουσε να υπαρξει αν εβαζες ενα ζευγαρι χιαστι.... Αυτο πραγματι δεν ειναι σωστο!!!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Terios και αλυσίδες

Δημοσίευση από Big »

Προσωπικά έχω 2 σετ και μια ακόμα έξτρα.

Προσωπικά επιλέγω μπροστά και στα πολύ δύσκολα όταν έχει πάνω από 20-30 πόντους και στους 4 τροχούς, που όμως κρεμάει το αμάξι αν είναι παγωμένο το αμάξι, οπότε παιδεύεις τον δίσκο.

Μακρυά από κουβέντες, πανιά κλπ. Στον πάγο είναι άχρηστα! Μόνο αλυσίδες και κινούμαστε με λίγα χιλιόμετρα. Καλό σφίξιμο 2-3 φορές στην πορεία για να πάρουμε τα μπόσικα, γιατί μπορεί αν είναι χαλαρές να μας κόψει κανένα σωληνάκι φρένων.
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Terios και αλυσίδες

Δημοσίευση από sportbilly »

Κοίταξα για konig που έχω και στο άλλο αυτοκίνητο, και είδα ότι έχουν 120 ευρόπουλα το ζευγάρι. Μου φάνηκαν αρκετά. Θα μου πεις 4χ4 είναι, αλλά περίμενα να'χουν κανά 80άρικο. Εσείς τι αλυσίδες φοράτε?
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Terios και αλυσίδες

Δημοσίευση από goranterios »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ sportbilly και εγω σημερα πηγα για αλυσιδες τις konig τις 16 αρες και εδω στην αθηνα 120 ευρο τις ειχαν. Εγω πηρα κατι κινεζικες ενυσχυμενες 16 αρες 70 ευρο. επισεις υπηρχαν και κατι γερμανικες με αυτοματο τεντωμα, στα 100 ευρο , οι μηχανισμοι για το χιονι θα ηταν καλοι ομως στην λασπουρια θα ημουν για αλλες αλυσιδες, οσο ποιο απλες τοσο καλυτερες νομιζω. Και κατι αλλο μπαινουν πολυ ευκολα. Ευχαριστω και απο εδω ,τον (big) και τον( Γιωργο Πεσκετζη), που μεσω τηλεφωνου με βοηθησαν στις αποριες που ειχα για τις αλυσιδες και οχι μονο. :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Terios και αλυσίδες

Δημοσίευση από teo »

Αυτο τι ειναι?? Κανει δουλεια????http://www.autotriti.gr/data/news/previ ... 114787.asp
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Terios και αλυσίδες

Δημοσίευση από Big »

Άποψή μου μούφα. Στο βίντεο με το LC όταν τα βάζει τα μαραφέτια, βάζει και τετρακίνηση.

Επίσης άποψή μου στην άμμο δεν θες να έχεις τακούνια. Θες φλατ λάστιχο, ακόμα και ασφάλτινο και φαρδύ για μεγαλύτερο πλανάρισμα!
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Terios και αλυσίδες

Δημοσίευση από Big »

goran κανένα πρόβλημα. Σε ότι ξέρω και μπορώ να σε βοηθήσω μου λες!
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Terios και αλυσίδες

Δημοσίευση από sportbilly »

Επανέρχομαι και ξεθάβω το περσινό θέμα, μιας και πέρσι την έβγαλα με το χιονολάστιχο αλλά πλέον φοράω τα Michelin Latitude Cross και τώρα πρέπει να πάρω αλυσίδες. Σκέφτομαι γι'αρχή για ένα ζευγάρι και βλέπουμε.

Κάνοντας μία έρευνα αγοράς είδα ότι σε κάποιες εταιρείες οι εκδόσεις για 4x4 είναι 12mm και σε κάποιες είναι 16mm. Τι να προτιμήσω? Μέχρι στιγμής έχω κοιτάξει για konig(τις απλές 16mm γύρω στα 100 ευρώ), κάποιες που τις εισάγει το autoline.gr (12mm αν δεν κάνω λάθος και γύρω στα 60 ευρώ). Επίσης σε ένα άλλο φορουμ για 4x4 είδα να λένε πολύ καλά σχόλια για τις Michelin 4mx και εμφανισιακά τουλάχιστον από τις φωτογραφίες μου άρεσαν με το σύστημα τεντώματος που έχουν με τα λάστιχα(τιμή δεν βρήκα κάπου).


Έχει κάποιος να προτείνει αλυσίδες και κατάστημα για να τις πάρω? Γιατί εδώ στην Κατερίνη δεν υπάρχει ούτε ποικιλία αλλά ούτε και τιμές. Κανένας δεν έχει αλυσίδες για τις διαστάσεις του Τέρη και χρειάζεται να γίνουν παραγγελία.


ΥΓ: Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει άλλο θέμα σχετικά με τις αλυσίδες. Τα υπόλοιπα φόρουμ (άλλων 4x4) έχουν δεκάδες δημοσιεύσεις πάνω στο θέμα.
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Terios και αλυσίδες

Δημοσίευση από goranterios »

sportbilly ,κατά την γνώμη μου να πάρεις 16 άρες για πίσω,άν θές και για μπροστά 12άρες,μη τυχον για εμάς που εχουμε και φρυδακια στό να μην βρίσκουν .Πάρε όμως τηλέφωνο και τον δρ.Πεσκετζή για υπευθυνη γνώμη και γνώση πάνω στο αντικειμενο αυτό. ;) :D
Πρoσωπικα εχω ένα ζευγαρι ενυσχιμενες κινεζικες 16αρες αλυσιδες και λάστιχα τα Michelin latitude Cross.
Πάρνηθα, Καρπενήσι,Ανδρίτσαινα,μαστοροχώρια Ηπειρου, με χιονια και σε μερικα σημεια παγου ο τερης περασε χωρις να χρειαστεί να τοποθετησω μέχρι στιγμή τις αλυσιδες, που τις ειχα σε πρωτη γραμμη εάν εκανε πως θα γλυστρουσε :!: :D
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goranterios την Παρ Νοέμ 21, 2014 6:19 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Απάντηση