16αρες ζάντες σε Terios I

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Απάντηση
fotismt
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 2:43 pm

16αρες ζάντες σε Terios I

Δημοσίευση από fotismt »

Καλησπέρα σε όλους.
Λόγω πολύ περιορισμένου χρόνου δεν συμμετέχω και πολύ στο Forum και ζητώ συγγνώμη.

Πλέον χειμώνιασε και είμαι σε φάση επιλογής ελαστικών.
To σκεπτικό μου είναι να βάλω καινούργιες ζάντες και λάστιχα στο Terios II, και τα παλιά (σε εξαιρετική όμως κατάσταση) ζαντολάστιχα του Terios II, να τα βάλω στο Terios Ι. Η διάσταση τους είναι 215/65/R16, Michelin Latitude Alpin.

Το ερώτημά μου είναι: Λόγω του ότι είναι 16 ιντσών ταιριάζουν στο παλιό Terios; Τα καλοκαιρινά του Terios Ι είναι 205/70R15.

:)
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: 16αρες ζάντες σε Terios I

Δημοσίευση από Synteknos »

Το Terios II έχει μεγαλύτερους τροχούς απο το Terios I. Αμφιβάλλω αν οι τροχοί θα χωρέσουν κάτω απο τους θολους. Τι πιο πιθανο ειναι οτι θα βρίσκουν παντού! Οπότε το ξεχνάς.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
fotismt
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 2:43 pm

Re: 16αρες ζάντες σε Terios I

Δημοσίευση από fotismt »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά βρήκα 4 σχεδόν καινούργιες ζάντες 15άρες από Terios 1 και τους έβαλα Barum Snovanis 195/70/R15. Καλό λάστιχο φαίνεται για την χρήση του συγκεκριμένου αυτοκινήτου (πόλη και off roading).
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: 16αρες ζάντες σε Terios I

Δημοσίευση από Big »

χιονολάστιχο δεν είναι αυτό?
fotismt
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 2:43 pm

Re: 16αρες ζάντες σε Terios I

Δημοσίευση από fotismt »

Ναι φίλε μου. Χιονολάστιχο είναι και επειδή μένω αρκετά βόρεια (εντός Ελλάδος) αλλάζω χειμώνιάτικα-καλοκαρινά. Καλά τα Barum μέχρι τώρα, αν και δεν τα είχα συμπαθήσει και πολύ. Μου φαίνεται ότι έχουν σχετικά μαλακό προφίλ όμως σε σχέση με τα καλοκαιρινά Bridgestone που έχω.
:D
Απάντηση