15" ζάντες σε Terios II

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

15" ζάντες σε Terios II

Δημοσίευση από Synteknos »

Συχνά έχει προκύψει η απορία αν σε Terios II μπορούν να μπούν ζάντες 15". Το βασικό πρόβλημα που υπάρχει είναι οτι οι περισσότερες 15άρες - μαζί και του Terios I - είναι ακατάλληλες γιατί βρίσκουν στις δαγκάνες των φρένων. Η Δήμητρα όμως βρήκε και γράφει τα εξής:

Mitsos έγραψε:
Εν συντομια (για οποιον κατεχει απο νουμερα) Οι μαμα ζαντες ειναι 16Χ6 η 16Χ6.5 αναλογα το μοντελο με offset +40 +50 παλι αναλογα το μοντελο.
Στην προσπαθεια να βρουμε ζαντα 15αρα, επειδη οι περισσοτερες ειναι 15χ7 ψαξαμε για λιγοτερο θετικο offset ωστε να μην αλλαξει το πατημα του αυτοκινητου.
Βρεθηκε λοιπον αλουμινενια 15Χ7 με + 30 offset απο αυτοκινητο παραγωγης, τοποθετηθηκε πανω στο terios, φυσικα δεν βρισκει πουθενα κ εχει ΙΔΙΟ πατημα με το εργοστασιακο.
Πιστευω οτι ειναι αριστη λυση γιατι οι μεταβολες απο την εργοστασιακη κατασταση ειναι μηδενικες.
Αποτερος σκοπος της ολης διαδικασιας ηταν να μπει 195R15 ελαστικο αναγομωσης με διαμετρο 69 ποντους ωστε να χωρεσει σε terios με μαμα αναρτηση να μην αλλαξει το βημα αλλα κ να εχει την μεγιστη προσφυση off-road.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: 15" ζάντες σε Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Παιδια γνωριζει κανεις κατι παραπανω για τις 15'' ζαντες που ειχε αναφερει η Δημητρα (mitsos) ; Οπως το πιο βασικο. Απο ποιο μοντελο ηταν :?: Επισης γνωριζει κανεις καποια αλλη 15'' ζαντα που να μπαινει στο θηριο μας;
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: 15" ζάντες σε Terios II

Δημοσίευση από TAG »

Μανο μου,
Είχες γνωρίσει τον Βασίλη; (MaxGraves);
Από τους ποιο μαχιμους Τεριαδες , Το είχε/έχει κάνει τούμπανο τον Τερη ΙΙ του..
Έτρεχε και σε αγώνες (δε ξέρω ίσως τρέχει ακόμη ..)
λοιπόν είχε βάλει πανάκριβες 15ες μάρκας Braid νομίζω αγωνιστικές με
BF Mud 2 215/75/15..
δες εδώ
http://www.teriosclub.gr/viewtopic.php? ... &start=570

Άλλες λεπτομέρειες δε θυμάμαι..
Πάντως ήταν κουκλι ο Τερης του.. ;)
Επίτιμος....
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: 15" ζάντες σε Terios II

Δημοσίευση από Synteknos »

Μανώλη TAG, αν διαβάσεις το αρχικό ποστ του topic, η Δήμητρα αναφερόταν σε αλουμινένιες ζάντες από αυτοκίνητο παραγωγής. Στους σκοτεινούς διαδρόμους της πίσω πλευράς του εγκεφάλου μου, για κάποιο λόγο νομίζω πως ακούω την λέξη Hyundai... 8-)

Όσο για τις Braid, ο Μάνος μας είναι λογικό παλικάρι, τέτοιες οικονομικές "ταρζανιές" μόνο ο γράφων θα μπορούσε να σκεφτεί!!
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: 15" ζάντες σε Terios II

Δημοσίευση από TAG »

ναι είμαι σίγουρος ότι δεν θα ήθελε ο Μανος μια
τέτοια πανάκριβη λύση.. Είναι συνετό παλικάρι.. :D ;)

Από την άλλη , δε θυμάμαι να έχει κάποιος βρει φθηνή λύση... Τουλάχιστον να το έχει γράψει ...
Δε ξέρω βέβαια μήπως οι Φίλοι Συντεριαδες του
.COM έχουν βρει άκρη... :roll:
Επίτιμος....
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: 15" ζάντες σε Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Τις braid τις σκεφτηκα και μου αρεσουν αλλα ως δια μαγειας βγηκαν απο το μυαλο μου :mrgreen: Ειναι τεραστιο το κοστος...
Το καλο ειναι πως εχω δευτερη τετραδα αλουμινιου απο facelift και ή ανταλλαγη θα κανω ή θα τις πουλησω για να παρω 15''. Τις ειχα παρει για αναγομωση αλλα το μετανιωσα στην πορεια... Βλεπουμε! Μπηκα τυχαια και στο club του Pajero οπου κι εκει εχει συζητηθει παρομοιο θεμα και κατι ειχαν βρει. Ειναι της Momo και εχω κρατησει στοιχεια για να παω σε λαστιχα να τις δοκιμασω... Σιγουρα θελει τρελο ψαξιμο ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: 15" ζάντες σε Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Mετα απο μερικες μερες ψαξιμο εχω αρκετα θετικα αποτελεσματα :) Ως τωρα εχω δοκιμασει 4 ζαντες απο τις οποιες χωρανε οι τρεις !! :)
Σας παραθετω τα αποτελεσματα μου!

1. Braid 15X7 offset 15 μεταχειρισμενες απο το αγωνιστικο Terios ;) ! Tιμη 400 ευρω
Αρνητικα: Αρκετα μικρο offset με αποτελεσμα οι τροχοι να περισσεουν λιγο και λασπες, νερα, πετρες να μην
εγλωβιζονται πληρως στον θολο.
Image 4.jpg
Image 2.jpg

2. Fox R3 diamond cut black 15Χ6 μεταχειρισμενες ( offset δεν γνωριζαν να μου πουν αλλα μου φαινεται σχεδον ιδιο
με τις ζαντες του Terios! ) Εκεινο που μου αρεσει ειναι oτι λογω σχεδιου υπαρχει αρκετη αποσταση απο την
δαγκανα ;) Τιμη 150 ευρω!
Αρνητικα: Δεν μου καθονται καλα στο ματι! :? Σαν να ταιριαζουν περισσοτερο σε φτιαγμενο Ibiza π.χ παρα σε
Τerios που χωνεται στη λασπη ! Μαλιστα δεν ξερω αν υπαρχει θεμα αντοχης σε καταστασεις off road παρολο που με διαβεβαιωσαν πως αντεχουν !
Φωτογραφία0167.jpg
Φωτογραφία0168.jpg
Υπηρξε και μια αλλη ζαντα που χωρουσε πολυ οριακα αλλα δεν μου εδωσαν ακριβη στοιχεια μαλλον επιτηδες... Αλλα ετσι κι αλλιως ειχαν πολυ μικρο offset οποτε απορριπτονται...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: 15" ζάντες σε Terios II

Δημοσίευση από Synteknos »

Σωστό το σχόλιο πέρι... Ibiza αλλά επαέ στο νησί έχουμε την Μεταλλοβιομηχανική που φέρνει το Plastidip. Οπότε τις παίρνεις, τις περνάμε ένα χεράκι από κιονά το πράμα και έχεις ένα σετάκι μαύρες ματ πολυάκτινες για να κάνεις το off-roading σου!

Να η ζάντα μαύρη
Εικόνα

Και πως θα είναι στο δικό σου επάνω
Εικόνα
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
mpekatsas7
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:30 am
Τοποθεσία: Περιστέρι-Ίλιον!

Re: 15" ζάντες σε Terios II

Δημοσίευση από mpekatsas7 »

:| Γεια σου φιλε Σπυρο, για πες μου σε παρακαλω στο Τ2 εαν του βαλεις 15" ζαντες δεν χανει οπτικα βρε φιλε? :?: :?
Βαγγελης
TERIOS I - 1.3 SX
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: 15" ζάντες σε Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Synteknos έγραψε:Σωστό το σχόλιο πέρι... Ibiza αλλά επαέ στο νησί έχουμε την Μεταλλπβιομηχανική που φέρνει το Plastidip. Οπότε τις παίρνεις, τις περνάμε ένα χεράκι από κιονά το πράμα και έχεις ένα σετάκι μαύρες ματ πολυάκτινες για να κάνεις το off-roading σου!

Να η ζάντα μαύρη
Εικόνα

Και πως θα είναι στο δικό σου επάνω
Εικόνα

Μμμμμμμ..... Δεν ειναι κακο. Δεν ειναι καθολου κακο το αποτελεσμα :) Γουσταρω!!!!! :D
Μου φαινεται η καλυτερη επιλογη αν αναλογιστουμε και το μικρο κοστος!!!!
Γεια σου ρε Σπυρο με τις ιδεες σου!!!!! ;)

Καλα αν δεν το εκανες φωτοσοπ δεν θα με επειθες!! Χαχα!!! :D
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση