Ποσοστο οικονομιας καυσιμου σε ελαστικα 215 αντι 235

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Απάντηση
Νίκος_2007
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 21, 2013 9:48 pm

Ποσοστο οικονομιας καυσιμου σε ελαστικα 215 αντι 235

Δημοσίευση από Νίκος_2007 »

Καλησπέρα, σε ολους.
Μολις αγόρασα ενα μεταχειρισμενονο Τ2 του 2007 σε πολυ καλη κατάσταση και φοραει ακόμα !!!
τα μαμολαστιχα 235 60 16 τα οποια ομως πρεπει να αντικατασταθουν αμεσα.

Θα ηθελα να μεινω σε αυτη τη διάσταση εκτός αν τα 215 65 16 πετυχαινουν οικονομία καυσιμου τουλάχιστον 10%...

Γνωρίζει κανείς το ποσοστο οικονομιας καυσιμου για ελαστικα 215 σε σχεση με 235 ?

Επίσης αν θέλετε προτείνετέ μου ελαστικα που εχετε δοκιμάσει τουλάχιστον μια τετραετία και μείνατε ευχαριστημένοι.

Ευχαριστω πολύ, Νίκος.
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Ποσοστο οικονομιας καυσιμου σε ελαστικα 215 αντι 235

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

Καλώς ήρθες Νίκο και καλορίζικο το τέρας σου,

διαφορά στην κατανάλωση έχουν σίγουρα οι δύο διαστάσεις, βέβαια επειδή το δικό μου είναι Facelift και φοράει απο τη μάνα του 215 δέν μπορώ να σου πώ ξεκάθαρα γιατί συγκρινόμενο με τα Τ2 στις εκδρομές ήταν όντως ποιό οικονομικό αλλά αν δέν κάνω λάθος έχουν και άλλη χαρτογράφιση. Τώρα δέν θυμάμαι και άν κάποιο απο τα Τ2 της παρέας έχει "κατέβει" σε 215 και έχει ποιό ξεκάθαρη άποψη.

οι απόψεις για τα ελαστικά υπάρχουν στα αντίστοιχα post απο εκείνους που έχουν φορέσει τα αντίστοιχα Michelin-Lattitude,Continental,Yokohama,bridgestone κα
Άν τα διαβάσεις και με βάση τις ανάγκες και τις απαιτήσεις σου σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

και πάλι καλώς ήρθες
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Νίκος_2007
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 21, 2013 9:48 pm

Re: Ποσοστο οικονομιας καυσιμου σε ελαστικα 215 αντι 235

Δημοσίευση από Νίκος_2007 »

Γιωργο, ευχαριστω για την απάντηση.

Μαλλον θα μείνω στο 235 που φοραει απο την μάνα του γιατι οσο και αν εψαξα εδω αλλα και στο διαδικτυο πολλοί μιλάνε για οικονομία καυσίμου στο 215 αλλα χωρίς κανένα ποσοστιαίο στοιχειο.
Απο αυτο εγω συμπεραίνω οτι η οικονομία ΔΕΝ θα ειναι σημαντικη (>10%)
αλλα της πλάκας 2-3%.

Για το Latitude cross με εχουν πείσει διάφορα σχόλια εδω μέσα.
Θα το ψάξω 2-3 μέρες ακομα πριν την τελικη απόφαση.
Απάντηση