Θόρυβος κινητήρα σε T1 J102!!!!!!!!

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Απάντηση
Gandre1
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2013 5:50 pm

Θόρυβος κινητήρα σε T1 J102!!!!!!!!

Δημοσίευση από Gandre1 »

Καλησπέρα σε όλη την όμορφη παρέα του teriosclub.net :) είμαι νέος στο forum αλλά ''παλιός'' στην 4χ4 οδήγηση....
πριν από 20 περίπου μέρες απόκτησα ένα terios1 j102 και είμαι πραγματικά πάρα πολύ ευχαριστημένος .....
Στην προχθεσινή μου εκδρομή για τη Θεσσαλονίκη παρατήρησα ότι μόλις έπιανα τα 105 χλμ και μέχρι τα 115 περίπου ο κινητήρας έκανε ένα μουγκρητό και κάτι σαν συντονισμό θα έλεγα και το λέω αυτό γιατί ο καθρέφτης έτρεμε !! μετά μόλις έπιανα τα 120 όλα καλά !!!!!!!
Αν μπορεί κάποιος να μου πει γιατί όλο αυτό ή ο κ. Πεσκετζής (που είδα και το παλιό του συνεργείο πάνω στην περιφερειακή στον Εύοσμο και χάρηκα σαν να έβλεπα έναν παλιό μου γνώριμο :D )
Να πω και αυτό ότι το πετάλι του συμπλέκτη είναι αρκετά ψηλά (έτσι το πήρα)....μήπως παίζει κάποιο ρόλο αυτό ...... πάντως το αμάξι κατά τα άλλα είναι πάρα πολύ καλό και συγκριτικά με το Τ1 j100 που είχα παλαιότερα είναι τρομερά αναβαθμισμένο όσο αφορά τουλάχιστον τον κινητήρα του, ροπές από πού χαμηλά αλλά και ψηλά το ταξίδι το απόλαυσα !!!!!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και να είστε όλοι καλά !!!!!!!!!!!!! :D :D
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κινητήρα σε T1 J102!!!!!!!!

Δημοσίευση από Pesketzis »

Εμ, δεν πήρες ένα τηλέφωνο να γνωριστούμε από κοντά και να δω και το πρόβλημα σου ;)
Αν και είμαι υπερβολικά πιεσμένος λόγω μετακόμισης θα αφιέρωνα λίγο χρόνο για ένα νέο φίλο :)

Το συντονισμό που λες πέρα από το ότι το βλέπεις στον καθρέπτη τον αισθάνεσαι κιόλας;
Τρέμουλο στο τιμόνι είδες;
Ένιωσες μήπως να μην έχει την ίδια απόδοση σε αυτό το φάσμα ταχύτητας που αναφέρεις σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη ταχύτητα και αν κινήθηκες;

Το πεντάλ του συμπλέκτη που αναφέρεις έχει να κάνει με την φθορά του. Όσο φαγώνεται το υλικό τριβής του δίσκου τόσο ανεβαίνει ψηλότερα το πεντάλ του συμπλέκτη. Μέχρι που όταν φτάσει στο ψηλότερο σημείο του, αρχίζει να πατινάρει και το αποτέλεσμα αυτού (σύμπτωμα), είναι να ανεβάζει στροφές ο κινητήρας, αλλά να μην επιταχύνει αντίστοιχα.
Gandre1
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2013 5:50 pm

Re: Θόρυβος κινητήρα σε T1 J102!!!!!!!!

Δημοσίευση από Gandre1 »

Pesketzis έγραψε:Εμ, δεν πήρες ένα τηλέφωνο να γνωριστούμε από κοντά και να δω και το πρόβλημα σου ;)
Αν και είμαι υπερβολικά πιεσμένος λόγω μετακόμισης θα αφιέρωνα λίγο χρόνο για ένα νέο φίλο :)

Το συντονισμό που λες πέρα από το ότι το βλέπεις στον καθρέπτη τον αισθάνεσαι κιόλας;
Τρέμουλο στο τιμόνι είδες;
Ένιωσες μήπως να μην έχει την ίδια απόδοση σε αυτό το φάσμα ταχύτητας που αναφέρεις σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη ταχύτητα και αν κινήθηκες;

Το πεντάλ του συμπλέκτη που αναφέρεις έχει να κάνει με την φθορά του. Όσο φαγώνεται το υλικό τριβής του δίσκου τόσο ανεβαίνει ψηλότερα το πεντάλ του συμπλέκτη. Μέχρι που όταν φτάσει στο ψηλότερο σημείο του, αρχίζει να πατινάρει και το αποτέλεσμα αυτού (σύμπτωμα), είναι να ανεβάζει στροφές ο κινητήρας, αλλά να μην επιταχύνει αντίστοιχα.
Καλησπέρα κ.Πεσκετζή και πάλι και ζητώ συγνώμη για την κατάχρηση του χρόνου σας λόγω του ότι έχετε μετακόμιση....πέρασα από Εύοσμο το Σάββατο μεσημέρι και δεν ήθελα να ενοχλήσω Σαββατιάτικα αν και θα ήθελα πολύ να σας γνωρίσω αφού όλοι μου οι φίλοι είναι Ευοσμίτες άλλωστε και η γυναίκα μου είναι από Θεσ/νικη, Ανάληψη μεριά .....
Από τα 120 χλμ ένοιωθα κάποιο τρέμουλο στο τιμόνι αλά είπα πως μπορεί να θέλει ζυγοστάθμιση .........δηλ. όταν έκανε αυτό το ''μουγκρητό'' δεν είχε τρέμουλο παρά μόνο ο καθρέφτης έτρεμε .......
Τώρα από απόδοση είχε πάρα πολύ καλή απόδοση δηλ. όσο το πατούσα τόσο έδινε ...το μόνο που με προβλημάτισε είναι αυτός ο θόρυβος και ο συντονισμός σας λέω μόνο ότι το αμάξι το έχω στην κατοχή μου λιγότερο από μήνα και ήταν το πρώτο του μεγάλο ταξίδι αυτό ....Όπως και να έχει δεν εχω λόγια να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σας να είστε πάντα καλά !!!
Απάντηση