...και σας βάζω το δίλημα...

Οργανωμένες εκδρομές του TeriosClub.net
Απάντηση
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

...και σας βάζω το δίλημα...

Δημοσίευση από Pesketzis »

Όσοι είσασταν στην κοπή της πίττας ήδη συζητήσατε την πρόταση να κάνουμε μια εκδρομή σε νησί και ποιο συγκεκριμένα στην Κρήτη.
Μιας και βλέπω ότι σας άρεσε η ιδέα αλλά βλέπω επίσης και μια προτίμηση για να ξαναγίνει εκδρομή στην Βόρεια Εύβοια ξεκινώ με το δίλημα και περιμένω τις προτάσεις σας για να αρχίσουμε σιγά σιγά να το οργανώνουμε.
Το δίλημα είναι Κρήτη ή Βόρεια Εύβοια?

Η πρόταση μου είναι η εξής:
Η εκδρομή θα γίνει στα τέλη καλοκαιριού (Σεπτέμβριο κατ' εμέ) και αυτό για να μπορέσουν να έρθουν και οι νέοι γονείς της παρέας μας (Γιώργος Πειραιάς) που θα έχουν σαραντίσει και ξεπεράσει τις πρώτες δυσκολίες τις νέας τους ζωής.
Η εκδρομή μπορεί να είναι πενθήμερη η ακόμα και να κολήσουμε και κανένα Σαββατοκύριακο και να το φτάσουμε έως και 9 ημέρες.
Αυτό βέβαια σημαίνει πως οι περισσότεροι θα πρέπει να επιλέξουμε αυτή την εκδρομή από το να πάμε καπου αλλού καλοκαιρινές διακοπές. Εμένα πάντως δεν με χαλάει καθόλου και αντιθέτως μάλιστα πολύ γουστάρω να κάνουμε όλοι μαζί διακοπές φέτος :D :D :D
Οι δύο αυτοί προορισμοί είναι ιδανικοί και από πλευράς τοπίων, και από πλευράς αξιοθέατων που μπορούμε να επισκεφτούμε, αλλά και από θέμα βοήθειας στην οργάνωση μιας και στην Κρήτη έχουμε τους καλούς μας φίλους Μανώλη, Σπύρο και Μάκη και στην Εύβοια ο Δ. Καραγιώργος και Γ. Ζαρίγκας μας περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες.
Ρίχνω από τώρα την συζήτηση στο τραπέζι μιας και μια τέτοια εκδρομή εκτός από πολύ καλή οργάνωση χρειάζεται και από όλους μας να κανονίσουμε τις υποχρεώσεις μας και τις άδειές μας από τις δουλειές μας.

Περιμένω τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας.

Υ.Γ. Άντε να αρχίσουμε να συζητάμε για κάτι άλλο γιατί όσο βλέπω τα βίντεο και τις φωτογραφίες από την κοπή της πίττας τόσο περισσότερο ζηλεύω και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο :? :? :? :D :D :D :D
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Re: ...και σας βάζω το δίλημα...

Δημοσίευση από geovil »

Φωτιες που με βαζεις μπρε Πεσκετζη........αχ φωτιες που με βαζεις!!!!!!!!!!!!

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ακομα δεν εχουμε καταφερει να ηρεμησουμε απο την πιτα,θα μας κανετε να μην κοιμομαστε τα βραδια μεχρι τον Σεπτεμβρη!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 8:40 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: ...και σας βάζω το δίλημα...

Δημοσίευση από tetradusterios »

Πεσκετζή, βάλε και μια πρόταση που συζητήθηκε και είναι η εξής.
Τέλος Ιουλίου έχει πανηγύρι στον Αθανάσιο Διάκο και γίνεται χαμός στην πλατεία, ξενοδοχείο έχουμε σπέσιαλ και
με πισίνα για να βγάλουμε τα κορμιά μας, ταβέρνα δοκιμασμένη και με πολλά κέφια. Έχουμε αφήσει και πολλές διαδρομές και στα Βαρδούσια και στην Οίτη που δεν μπορέσαμε
να πάμε λόγου χιονιού.Για να τα βάλουμε κάτω να δούμε που θα πάμε το καλοκαιράκι ;)
viewtopic.php?t=1222
Η γνώση είναι δύναμη!!!
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ...και σας βάζω το δίλημα...

Δημοσίευση από Pesketzis »

Δεν διαφωνώ Γιώργο για την πρότασή σου, αλλά αυτή η εκδρομή δεν είναι απαραίτητο να γίνει τόσες πολλές μέρες και ούτε κατά την γνώμη μου μπορεί να αντικαταστήσει η πισίνα όσο καλή και να είναι τις φανταστικές παραλίες της Κρήτης η της Βόρειας Εύβοιας.
Όπως είπα μια τέτοια εκδρομή για κάποιους (και για μένα) θα είναι η καλοκαιρινές μας διακοπές και εγώ τουλάχιστον δεν τις χαλαλίζω σε μια πισίνα.
Οπότε η μένουμε στο δίλημα που έθεσα προς συζήτηση η το παρακάμπτουμε και συζητάμε για την πρότασή σου η όποια άλλη πρόταση πέσει στο τραπέζι.
Η πλειοψηφία είναι αυτή που θα μας δείξει τον δρόμο...
Άβαταρ μέλους
joannathom
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 6:10 pm
Τοποθεσία: ΙΘΑΚΗ

Re: ...και σας βάζω το δίλημα...

Δημοσίευση από joannathom »

για Κρήτη είμαστε μέσα!!
και η Εύβοια είναι όμορφη, απλά έχουμε πάει.
Άβαταρ μέλους
giorgos man.
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:28 pm
Τοποθεσία: Σίσι Λασιθίου Κρήτη

Re: ...και σας βάζω το δίλημα...

Δημοσίευση από giorgos man. »

....πραγματικά βάζεις σε δίλημα μπρέ Πεσκετζή !!!!!

όπως επίσης και του Γιώργου είναι καλή πρόταση, αλλά εγώ΄θα το προτιμούσα άλλη εποχή ( δηλαδή όχι για διακοπές )κι ας μην έχει πανηγύρι.

Ετσι κι αλλιώς όπου πάμε πλέον όπως δείχνουν τα πράγματα ......πανηγύρι το κάνουμε.... !!!! ;) ;) :P :lol: :lol:

βέβαια η πλειοψηφία είναι αυτή που θα αποφασίσει !!!!


Τώρα, αν είναι Εύβοια ή Κρήτη ......μπέρδεψα... κάτσε να το σκεφτούμε λίγο.
Το "κακό" είναι ότι μου αρέσουν και τα δύο :roll: :roll: :roll: :roll:
Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με την βία
Άρθρο 120 (παραγρ.4) του ισχύοντος Συντάγματος της Ελλάδας (ακροτελεύτια διάταξη).
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 8:40 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: ...και σας βάζω το δίλημα...

Δημοσίευση από tetradusterios »

Pesketzis έγραψε:Δεν διαφωνώ Γιώργο για την πρότασή σου, αλλά αυτή η εκδρομή δεν είναι απαραίτητο να γίνει τόσες πολλές μέρες και ούτε κατά την γνώμη μου μπορεί να αντικαταστήσει η πισίνα όσο καλή και να είναι τις φανταστικές παραλίες της Κρήτης η της Βόρειας Εύβοιας.
Όπως είπα μια τέτοια εκδρομή για κάποιους (και για μένα) θα είναι η καλοκαιρινές μας διακοπές και εγώ τουλάχιστον δεν τις χαλαλίζω σε μια πισίνα.
Οπότε η μένουμε στο δίλημα που έθεσα προς συζήτηση η το παρακάμπτουμε και συζητάμε για την πρότασή σου η όποια άλλη πρόταση πέσει στο τραπέζι.
Η πλειοψηφία είναι αυτή που θα μας δείξει τον δρόμο...

Επειδή δεν θέλω να παρακάμψουμε και να συζητάμε ή να ψάχνουμε για πλειοψηφίες.Αποσύρω την πρόταση που συζητήθηκε με κάποια άτομα (και δεν είναι δικιά μου) και να μείνουμε στο δίλημμα που έθεσε ο Γιώργος.
viewtopic.php?t=1222
Η γνώση είναι δύναμη!!!
Άβαταρ μέλους
Marina
Δημοσιεύσεις: 858
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:07 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ...και σας βάζω το δίλημα...

Δημοσίευση από Marina »

Νά τα μας.... μπαίνουμε πάλι στο ρυθμό;;;; μόνο για να ξεσηκώνουμε ο ένας τον άλλον είμαστε εδώ μέσα....

Λοιπόν, επειδή το θέμα της εκδρομής - διακοπών στην Κρήτη μας απασχόλησε όντως και συζητήθηκε στην τελευταία μας συνάντηση, μου έχει μπεί για τα καλά στο μυαλό και θα ήθελα όντως να την οργανώσουμε και να καταφέρουμε τελικά να πάμε. Στην Βόρεια Εύβοια έιναι επίσης πολύ ωραία αλλά θα προτιμούσα να πάμε σε κάποια άλλη διήμερη ή τριήμερη εξόρμησή μας διότι είναι πιο εύκολη στην οργάνωση και θα μπορούσε να γίνει οποτεδήποτε.

Όσον αφορά τη Κρήτη πιστεύω ότι θα πρέπει να κανονίσουμε να γίνει τέτοια εποχή που αφενός να συνδυαστεί με τις καλοκαιρινές μας διακοπές και αφετέρου να βολεύει τους περισσότερους απο μας. Το τέλη Σεπτέμβρη το βλέπω λίγο δύσκολο για τους περισσότερους γιατί οι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά που θα ήθελαν να συμμετέχουν σε μια τέτοια εκδρομή έχουν σοβαρό κόλλημα λόγω σχολείου.

Αυτή η εκδρομή πρέπει να έχει διάρκεια τουλάχιστον μια βδομάδα και πιστεύω η επιλογή του χρονικού διαστήματος θα πρέπει να γίνει ανάμεσα δε δύο περιόδους :
1η περίοδος: 29/7 - 4/8/2013
ή
2η περίοδος: 1/9 - 8/9/2013

Υπάρχουν επίσης διάφορα θέματα με τα πλοία (αυτό το ανέφερε στην εκδρομή και η Δήμητρα και το Tag) όπου μετά τα μέσα Σεπτέμβρη είναι πιο δύσκολα τα πράγματα όσον αφορά τα δρομολόγια των πλοίων τα οποία είναι πολύ περισσότερα και βολικά στα μέσα του καλοκαιριού.

Ένα θέμα επίσης είναι αν τελικά θα ναυλώσουμε και θα πάρουμε μαζί μας τα τέρατα ή αν θα πάμε αεροπορικώς (όσοι θέλουν) και να νοικιάσουμε εκεί σε καλές τιμές άλλα 4Χ4 οχήματα, πρέπει να δούμε τι τελικά συμφέρει.

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να την κάνουμε τέλη Ιουλίου, να το οργανώσουμε απο τώρα και να κλείσουμε (ειδικά εμείς απο Θεσσαλονίκη) άμεσα φθηνά αεροπορικά εισιτήρια ώστε να μην χάσουμε μέρα στις διαδρομές, να είμαστε άνετοι και επιπλέον να σπάσουμε κανένα νοικιάρικο αυτοκίνητο και όχι στο δικό μας στα κρητικά βουνά των τρελαμένων - κουζουλών συντεριούχων...... :lol: :lol:
"Δεν θα κάνεις ποτέ τίποτα σε αυτόν τον κόσμο χωρίς θάρρος. Είναι η μεγαλύτερη ποιότητα του νου μαζί με την αξιοπρέπεια. "
*Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
Marina
Δημοσιεύσεις: 858
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:07 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ...και σας βάζω το δίλημα...

Δημοσίευση από Marina »

Τι γίνεται γιατί ησυχάσαμε τόσο;;;; Άντε ξεσηκωθείτε να κανονίσουμε την επόμενη μεγάλη Πανελλήνια, πείτε τις γνώμες και τις προτάσεις σας για να οργανωθούμε ;)
Dr Peske, που είσαι ;;;; χάθηκες...
"Δεν θα κάνεις ποτέ τίποτα σε αυτόν τον κόσμο χωρίς θάρρος. Είναι η μεγαλύτερη ποιότητα του νου μαζί με την αξιοπρέπεια. "
*Αριστοτέλης
Απάντηση