Πειραγμένες αντλίες - τρόπος αντιμετώπισης

Άνοιξε και σας περιμένει...για να μας πείτε ότι σας ευχαριστεί εκτός του αυτοκινήτου
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Πειραγμένες αντλίες - τρόπος αντιμετώπισης

Δημοσίευση από manos man. »

Pesketzis έγραψς: 29 Απρ 2011 13:13
Σε μια συζήτηση που είχα με κάποιον φίλο οδηγό βυτιοφόρου, έμαθα κάτι που μου έκανε εντύπωση.
Η όλη συζήτηση ξεκίνησε για την κλοπή που γίνεται στην ποσότητα της βενζίνης που μας βάζουν στο ρεζερβουάρ.

Η πλειοψηφία από εμάς όταν πάμε στο βενζινάδικο, ανοίγουμε το παράθυρο και φωνάζουμε φουλάρισε η βάλε 50 Ευρώ, 30 Ευρώ κ.τ.λ.
Εδώ όμως είναι το μεγάλο λάθος μας...
Όταν ο βενζινάς αρχίσει να γεμίζει το ρεζερβουάρ μας, μπορεί να μας βάλει και λίγο αέρα όπως λένε στην γλώσσα τους ώστε να γράψει κάποια λίτρα παραπάνω απ' ότι έβαλε.
Το μεγάλο κλέψιμο όμως είναι όταν του λέμε βάλε 20, 30, 50 Ευρώ όπου εκεί πατάει το μαγικό κουμπάκι για να προγραμματίσει την ποσότητα.
Είχα ακούσει στο παρελθόν για τις πειραγμένες πλακέτες στις αντλίες των βενζινάδικων αλλά τώρα έμαθα τι ακριβώς πείραγμα κάνουν και είναι το εξής.
Προγραμματίζουν τις πλακέτες να βάζουν λιγότερα λίτρα και να χρεώνουν περισσότερα ευρώ.

Επειδή είμαι από τους ανθρώπους που θέλω να διασταυρώνω τις πληροφορίες μου, έκανα την έρευνα μου και σας λέω ότι είναι έτσι ακριβώς και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.
Πήγα λοιπόν σε ένα βενζινάδικο και του λέω βάλε μου 50 Ευρώ βενζίνη. Μου έβαλε 30 λίτρα ενώ έπρεπε να μου βάλει 34 λίτρα βάση της τιμής που έγραφε στην ταμπέλα του και στην αντλία. Πήγα και σε ένα δεύτερο βενζινάδικο και του λέω φουλάρισε. Μου έβαλε 46 λίτρα ενώ το ρεζερβουάρ χωράει 55 λίτρα αλλά μόλις είχε ανάψει το λαμπάκι, οπότε είχα περίπου 15 λίτρα. Δηλαδή 46+15=61 λίτρα.

Η λύση σε αυτό είναι να ζητάμε από τον βενζινά να μας βάζει βενζίνη με το λίτρο, δηλαδή 30 λίτρα, 40 λίτρα κ.τ.λ.
Με αυτόν τον τρόπο όχι ότι δεν μπορεί να μας κλέψει αλλά είναι για εμάς πιο εύκολος ο τρόπος να το ελέγξουμε.

Στην τελική ας έχουμε όλοι ένα κομπιουτεράκι μαζί μας και μέχρι να μας βάλει βενζίνη να κάνουμε την πράξη να ξέρουμε πόσο κοστίζουν τα λίτρα που του ζητήσαμε να μας βάλει με βάση την τιμή που αναγράφει στην ταμπέλα του και στην αντλία του.
Φυσικά πάντα υπάρχει τρόπος κλεψίματος απλά με αυτόν τον τρόπο θα μας κλέβουν λιγότερο
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση