Τι εστι TERIOS??

Άνοιξε και σας περιμένει...για να μας πείτε ότι σας ευχαριστεί εκτός του αυτοκινήτου
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Τι εστι TERIOS??

Δημοσίευση από TELIOS »

..ειχα ρωτησει και παλιοτερα στο ..gr..αλλα δε βρεθηκε απαντηση..Γνωριζει καποιος απο προερχεται η ονομασια TERIOS?..
παραδειγμα το TIGUAN προερχεται απο το TIGER & IGUANNA....εμεις? :?:
TERIOS A/T 07
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Τι εστι TERIOS??

Δημοσίευση από Synteknos »

Οι εταιρείες συνηθίζουν να ψάχνουν για "εύκολα" και "εύηχα¨ονόματα για τα μοντέλα τους. Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι τα Yaris και Auris που δεν σημαίνουν τίποτα απολύτως!
Όσο για το Terios, νομίζω πως και χωρίς να το έχουμε διαβάσει κάπου, η προέλευση είναι το λατινικό terra που, πολύ ταιριαστά, σημαίνει "γή" (με την έννοια του χώματος, όχι του πλανήτη) Εικόνα
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
joannathom
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 6:10 pm
Τοποθεσία: ΙΘΑΚΗ

Re: Τι εστι TERIOS??

Δημοσίευση από joannathom »

κι εμένα εκεί πάει το μυαλό μου.πέρυσι είχα ψάξει στο ίντερνετ, αλλά δεν είχα βρει κάτι. αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα να μας πει. :?: :?: :?: :?:
Gandre1
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2013 5:50 pm

Re: Τι εστι TERIOS??

Δημοσίευση από Gandre1 »

Σε αυτο που ρωτατε απο που βγηκε το ονομα Τerios!!!μου ειχαν πει και το βρηκα πολυ πιθανο να ειναι ετσι οτι προερχεται απο την ελληνική λεξη ΤΕΛΕΙΟΣ !!!Για την ιστορια λοιπον οταν πρωτοπαρουσιαστηκε για πρωτη φορα το εν λογω μοντελο ηταν τοσο ικανοποιημενοι οι Ιάπωνες που ανατρεξαν στην ελληνικη γλωσσα να βρουν κατι το οποιο θα εξεφραζε και τον θαυμασμό τους αλλα και να ανταποκρινοταν και στην πραγματικοτητα !!!ετσι λοιπον το ειπαν ''TELIOS' αλλα οι Ιαπωνες δεν μπορουν να προφερουν το ''λ'' για παραδειγμα τη λεξη ''Γκοντζίλα'' απο το ομωνυμο εργο την πρόφεραν Γκοντζίρα ετσι λοιπον το ΤΕLIOS (Aγγληστί) έγινε TERIOS :) .............Ελπίζω να σας διαφωτισα με καθε βεβαια επιφύλαξη !!!!!!!!!
Gandre1
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2013 5:50 pm

Re: Τι εστι TERIOS??

Δημοσίευση από Gandre1 »

joannathom έγραψε:κι εμένα εκεί πάει το μυαλό μου.πέρυσι είχα ψάξει στο ίντερνετ, αλλά δεν είχα βρει κάτι. αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα να μας πει. :?: :?: :?: :?:
Σε αυτο που ρωτατε απο που βγηκε το ονομα Τerios!!!μου ειχαν πει και το βρηκα πολυ πιθανο να ειναι ετσι οτι προερχεται απο την ελληνική λεξη ΤΕΛΕΙΟΣ !!!Για την ιστορια λοιπον οταν πρωτοπαρουσιαστηκε για πρωτη φορα το εν λογω μοντελο ηταν τοσο ικανοποιημενοι οι Ιάπωνες που ανατρεξαν στην ελληνικη γλωσσα να βρουν κατι το οποιο θα εξεφραζε και τον θαυμασμό τους αλλα και να ανταποκρινοταν και στην πραγματικοτητα !!!ετσι λοιπον το ειπαν ''TELIOS' αλλα οι Ιαπωνες δεν μπορουν να προφερουν το ''λ'' για παραδειγμα τη λεξη ''Γκοντζίλα'' απο το ομωνυμο εργο την πρόφεραν Γκοντζίρα ετσι λοιπον το ΤΕLIOS (Aγγληστί) έγινε TERIOS .............Ελπίζω να σας διαφωτισα με καθε βεβαια επιφύλαξη !!!!!!!!!
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Τι εστι TERIOS??

Δημοσίευση από TELIOS »

...τι ειπες τωωρα! :D
TERIOS A/T 07
Gandre1
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2013 5:50 pm

Re: Τι εστι TERIOS??

Δημοσίευση από Gandre1 »

TELIOS έγραψε:...τι ειπες τωωρα! :D
Καλημερα TELIOS......Ναι καπως ετσι ειναι ..... οπως εσυ εδωσες αυτο το ψευδωνυμο σε αυτον εδω το χωρο.... ετσι και οι Ιαπωνες εδωσαν αυτο το ονομα στο ''αμαξι'' μας με την μονη διαφορα οτι το λ το εκαναν ρ λογω της προφορας τους . Αρα το εν λογω αυτοκινητο ειναι και λιγο ελληνικη υποθεση ... :mrgreen: :mrgreen: :D ........καλα να περνας και παντα χαρες !!!!!!!!!
Gandre1
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2013 5:50 pm

Re: Τι εστι TERIOS??

Δημοσίευση από Gandre1 »

joannathom έγραψε:κι εμένα εκεί πάει το μυαλό μου.πέρυσι είχα ψάξει στο ίντερνετ, αλλά δεν είχα βρει κάτι. αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα να μας πει. :?: :?: :?: :?:
Σε αυτο που ρωτατε απο που βγηκε το ονομα Τerios!!!μου ειχαν πει και το βρηκα πολυ πιθανο να ειναι ετσι οτι προερχεται απο την ελληνική λεξη ΤΕΛΕΙΟΣ !!!Για την ιστορια λοιπον οταν πρωτοπαρουσιαστηκε για πρωτη φορα το εν λογω μοντελο ηταν τοσο ικανοποιημενοι οι Ιάπωνες που ανατρεξαν στην ελληνικη γλωσσα να βρουν κατι το οποιο θα εξεφραζε και τον θαυμασμό τους αλλα και να ανταποκρινοταν και στην πραγματικοτητα !!!ετσι λοιπον το ειπαν ''TELIOS' αλλα οι Ιαπωνες δεν μπορουν να προφερουν το ''λ'' για παραδειγμα τη λεξη ''Γκοντζίλα'' απο το ομωνυμο εργο την πρόφεραν Γκοντζίρα ετσι λοιπον το ΤΕLIOS (Aγγληστί) έγινε TERIOS .............Ελπίζω να σας διαφωτισα με καθε βεβαια επιφύλαξη !!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
joannathom
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 6:10 pm
Τοποθεσία: ΙΘΑΚΗ

Re: Τι εστι TERIOS??

Δημοσίευση από joannathom »

αυτή πρέπει να είναι η πιο σωστή εξήγηση!! :D :D :D :D :D
πως δεν το είχαμε σκεφτεί τόσο καιρό?????
Άβαταρ μέλους
Marina
Δημοσιεύσεις: 858
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:07 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι εστι TERIOS??

Δημοσίευση από Marina »

Μα, τι τέλεια εξήγηση....νομίζω ότι άνετα την υιοθετούμε!!! :D :D
"Δεν θα κάνεις ποτέ τίποτα σε αυτόν τον κόσμο χωρίς θάρρος. Είναι η μεγαλύτερη ποιότητα του νου μαζί με την αξιοπρέπεια. "
*Αριστοτέλης
Απάντηση