Καλορίζικο! Αλλά...

Συστηθείτε μας...Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!
Απάντηση
panosck
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2012 1:48 pm

Καλορίζικο! Αλλά...

Δημοσίευση από panosck »

Καλησπέρα σε όλους!

Ωραίο και καλαίσθητο το site, συγχαρητήρια σε όσους δούλεψαν για αυτό! Καλά και εποικοδομητικά θέματα εύχομαι και ευχάριστες συζητήσεις!

Ομολογώ οτι μου έχει φύγει πλήρως η αρχική χαρά για συμμετοχή σε ένα φόρουμ για ένα αυτοκίνητο που αγαπάω.. Πιστεύω οτι 3 sites για ένα αυτοκίνητο είναι ενδεικτικά μίας εγωιστικής, στενόμυαλης και γενικά πλήρως αντιπαραγωγικής κουλτούρας που έχει αναπτυχθεί στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Με αποτέλεσμα ανθρώπων δύσκολων στην επικοινωνία με πρωταρχικό στόχο το εγώ τους και όχι το κοινό καλό.. Κάθε ομοιότητα με πρόσωπα/κόμματα/καταστάσεις που ζούμε ΔΕΝ είναι συμπτωματική.. :)

Το καλό για εμένα είναι ότι είμαι πάντα αισιόδοξος, και αντιμετωπίζω καλοπροαίρετα κάθε προσπάθεια για το καλύτερο. Πόσο μάλλον όταν προέρχεται από ανθρώπους που μου έχουν δείξει διάθεση για αλληλοβοήθεια, θέληση για πρόοδο και αγάπη για την ιδέα αυτού του αυτοκινήτου και όχι μόνο. Ακόμα και αν δεν ξέρω προσωπικά κανένα..

Ελπίζω λοιπόν και εγώ να ξαναβρώ την διάθεση συμμετοχής και εύχομαι πάλι Καλή Αρχή!

Στην διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε!
Άβαταρ μέλους
mpekatsas7
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:30 am
Τοποθεσία: Περιστέρι-Ίλιον!

Re: Καλορίζικο! Αλλά...

Δημοσίευση από mpekatsas7 »

:P Kαλησπερα Panosck kαλως ωρισες και καλα ποστ!!! ;)
:? Τα αλλα ας τα αφησουμε προς το παρον, να σαι καλα!!! :cry:
Βαγγελης
TERIOS I - 1.3 SX
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Καλορίζικο! Αλλά...

Δημοσίευση από Synteknos »

panosck έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!
Ομολογώ οτι μου έχει φύγει πλήρως η αρχική χαρά για συμμετοχή σε ένα φόρουμ για ένα αυτοκίνητο που αγαπάω.. Πιστεύω οτι 3 sites για ένα αυτοκίνητο είναι ενδεικτικά μίας εγωιστικής, στενόμυαλης και γενικά πλήρως αντιπαραγωγικής κουλτούρας που έχει αναπτυχθεί στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Με αποτέλεσμα ανθρώπων δύσκολων στην επικοινωνία με πρωταρχικό στόχο το εγώ τους και όχι το κοινό καλό.. Κάθε ομοιότητα με πρόσωπα/κόμματα/καταστάσεις που ζούμε ΔΕΝ είναι συμπτωματική..
Καλημέρα και καλώς σε ξαναβρίσκουμε!

Έχοντας εμπειρία και από άλλα forums, έχω παρατηρήσει οτι κάθε ένα αντικατοπτρίζει παρέες με συγκεκριμένες διαθέσεις και εξειδικευμένες απαιτήσεις, με ότι αυτό επιφέρει. Στην περίπτωσή μας, αυτό που συνέβη είναι οτι από το αρχικό .gr έφυγαν τα παιδιά που ήθελαν να βάζουν τα αυτοκίνητά τους στα δύσκολα και στα σκληρά φτιάχνοντας το .com και έμειναν οι πιό "εκδρομικοί", ενώ τώρα στο .net έχει μετακομίσει σχεδόν το σύνολο του .gr λόγω του κομήτη-ιδιοκτήτη, admin που ήρθε μέσα στην παρέα και προσπάθησε ξερά να πουλήσει. Την τύχη του .gr δεν μπορώ να την φανταστώ, ενδέχεται κάποια νέα μέλη ή παλιά που θέλουν να μείνουν να το διατηρήσουν στη ζωή. Πότε όμως θα γίνουν αυτοί σύνολο και παρέα όπως είμαστε εδώ, άγνωστο...


Τί να πουν δηλαδή και στο MX-5 club που είναι 5 forum....
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
joannathom
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 6:10 pm
Τοποθεσία: ΙΘΑΚΗ

Re: Καλορίζικο! Αλλά...

Δημοσίευση από joannathom »

καλωσήρθες panosck, ελπίζουμε να σε δούμε και σε κάποια εξόρμησή μας!!
να ενημερώνεσαι! :) :) :) :) :) :) :) :)
Άβαταρ μέλους
Marina
Δημοσιεύσεις: 858
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:07 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καλορίζικο! Αλλά...

Δημοσίευση από Marina »

Synteknos έγραψε:Έχοντας εμπειρία και από άλλα forums, έχω παρατηρήσει οτι κάθε ένα αντικατοπτρίζει παρέες με συγκεκριμένες διαθέσεις και εξειδικευμένες απαιτήσεις, με ότι αυτό επιφέρει.


Συμφωνώ απόλυτα με τον Σπύρο, απ ότι θα κατάλαβες και εσύ panosck το site .net δημιουργήθηκε απο μια παρέα καλά δεμένη με τα ίδια ενδιαφέροντα που δεν μπορούσε να εξελιχθεί και να προχωρήσει τις δραστηριότητές της μέσα απο το .gr (τους λόγους τους έχουμε αναλύσει και πιστεύω πλέον να τους έχεις καταλάβει αν παρακολούθησες έστω και λίγο τα τελευταία γεγονότα που παίχτηκαν μέσα στο gr).

Το .com δεν ξέρω πώς δημιουργήθηκε και δεν μπορώ να ξέρω τον λόγο που έφυγαν κάποια μέλη απο το .gr και έκαναν καινούριο site γιατί εκείνη την περίοδο δεν είχα προλάβει να γίνω μέλος του .gr, πιστεύω όμως (με βάση αυτά που είπε ο Σπύρος και αυτά που έχω ακούσει) ότι και εκεί υπάρχει μια παρέα καλά δεμένη που επίσης έχει κοινά ενδιαφέροντα.
Δεν αποκλείεται δε, κάποια στιγμή να συμπέσουν οι δραστηριότητές μας και συναντηθούμε όλοι μαζί χωρίς κανένα πρόβλημα... και αυτό γιατί μας ενώνει η πραγματική αγάπη σε αυτό που κάνουμε και αντιπροσωπεύουμε πέρα απο υστεροβουλίες και συμφέροντα.

Τώρα η περίπτωση του .gr είναι άλλου Παπά Ευαγγέλιο... εκεί δεν υπάρχει παρέα, η παρέα που υπήρχε εκεί με τις καθημερινές της ανησυχίες, την ανταλλαγή απόψεων και την διοργάνωση δραστηριοτήτων ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΜΕΙΣ που φύγαμε και δημιουργήσαμε το .net. To site .gr είναι ένας ιστοχώρος που δημιουργήθηκε αρχής εξ' αρχής με σκοπό το κέρδος και όχι την αληθινή αγάπη για τα Τεριος, μπορεί κάπου στην πορεία για κάποιους χ, ψ λόγους να είχαν παρατήσει τον αρχικό τους στόχο οι κ.κ. ιδιοκτήτες (αυτόν του κέρδους) αλλά δεν τον ξέχασαν ποτέ και αποφάσισαν τώρα να επανέλθουν δια στόματος και δια χειρός “admin” να επαναφέρουν την "τάξη" και να υλοποιήσουν πλέον τον αρχικό στόχο δημιουργίας του site, κάτι που δεν υπήρχε περίπτωση να το δεχτούμε επ' ουδενί...

Αυτά από μένα .. ελπίζω πραγματικά να ξαναποκτήσεις το αρχικό σου ενδιαφέρον και την χαρά που λές ότι έχασες… πίστεψέ με όμως δεν θα είναι καθόλου δύσκολο αν συνεχίσεις να δραστηριοποιείσαι εδώ μέσα μαζί μας…
"Δεν θα κάνεις ποτέ τίποτα σε αυτόν τον κόσμο χωρίς θάρρος. Είναι η μεγαλύτερη ποιότητα του νου μαζί με την αξιοπρέπεια. "
*Αριστοτέλης
panosck
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2012 1:48 pm

Re: Καλορίζικο! Αλλά...

Δημοσίευση από panosck »

Καλημέρα και ευχαριστώ για την υποδοχή!

Σαν ιδιοκτήτης 2 Terios από το ΄99 παρακολουθώ από την αρχή το teriosclub.gr και γνωρίζω τι έγινε με το .com και τώρα με το .net

Σε κάθε περίπτωση προσπάθησα πολύ σύντομα γραπτά (και τηλεφωνικά) να επικοινωνήσω στους διαφωνούντες οτι "η ισχύς εν τη ενώσει"... Χωρίς κανένα απώτερο σκοπό, απλά περιγράφοντας το αυτονόητο.

Το μόνο παράπονο που εκφράζω είναι αυτό ακριβώς που έγραψα περί κουλτούρας στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια.. Και 5 φόρουμ για το ΜΧ5 που λέει ο φίλος, ή 35 κόμματα ή ότι άλλο πιστεύω οτι απλά κατακερματίζουν μια Ελλάδα που δεν έχει αυτή την πολυτέλεια να είναι πολλά μικρά κομματάκια...

Τέλως πάντων σκέψεις.. Χαίρομαι που σας βρίσκω και εδώ και κυρίως επαναλαμβάνω ότι είμαι στην διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε :) Ευχαριστώ για την δουλειά που κάνατε όλοι για το νέο σπίτι!

Σύντομα σε κάποια εξόρμηση/συνάντηση!
daiterios
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 9:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Καλορίζικο! Αλλά...

Δημοσίευση από daiterios »

Καλώς ορίσατε και καλή διαμονή στο club :) :)
Άβαταρ μέλους
Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 12:20 pm
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Καλορίζικο! Αλλά...

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλως ορισες και καλη διαμονη στο Forum.....
Το τι εγινε στο .com & τι στο .gr δεν εχει καμια σημασια .......
Σημασια εχει τι θα γινει απο εδω και περα ...... και εαν εχουμε τα σθενος να συμπραξουμε (εστω και καποιες φορες ) γιατι τελικα το Terios club. xxx ειναι κοινο .
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία-παρουσίαση νέων μελών”