Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ziaba
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Σεπ 17, 2013 11:28 am

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από ziaba »

ziaba έγραψε:Τα 195/80/15 απλα οχι χωματινα μπαινουν στο τεριος1 τα χει βαλει κανενας?
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από kostas »

Δεν κανουν! μαλλον θα βρισκουν και αλλαζεις αρκετες παραμετρους δες εδω:
http://www.gocar.gr/calculators/lastixa.html
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ziaba
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Σεπ 17, 2013 11:28 am

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από ziaba »

kostas έγραψε:Δεν κανουν! μαλλον θα βρισκουν και αλλαζεις αρκετες παραμετρους δες εδω:
http://www.gocar.gr/calculators/lastixa.html
αυτο μ νοιαζει μην βρισκουν αλλιως θα τα χα βαλει χθες
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από manos man. »

Λοιπον! Ωρα να μαθετε τι γινεται εδω στο Ηρακλειο!!! Τις τελευταιες μερες ψαχνω για μια τετραδα A/T γιατι αυτα που φοραω τωρα εχουν ταλαιπωρηθει αρκετα και θελω να τα κρατησω για τον χειμωνα...
Εχω παρει τιμες για διαφορα ελαστικα και ευτυχως που καθομουν στην καρεκλα οταν μου λεγανε το κοστος!
Τα λαστιχα που ρωτησα ηταν τα Yokohama 215/70/16, General Grabber A/T 215/70/16, BF A/T 215/70/16 και Continental A/T 215/65/16 ...

Και οι τιμες τους! Yokohama 550
General 500-570
Continental 460
και τα BF A/T AΠΟ 600 μεχρι 850 ευρω!!!!
Δεν ξερω αλλα νομιζουν οτι ψαχνουν για κορόιδα!!
Μαλιστα σ ενα λαστιχαδικο μου προτειναν τα Goodyear AT/SA στην πολυ καλη γι αυτους τιμη στα 500 ευρω! Μονο που ειναι παραγωγης του 2012 λεει....!!! :lol: :lol: :lol: Τους ειπα πως αν μου τα χαριζαν ισως και να τα επαιρνα!!!

Μονο τα continental ηταν σε νορμαλ τιμη ενω για τα General τα οποια θελω πολυ μου ειπαν οτι δεν μπορουν να γνωριζουν την ημερομηνια παραγωγης και για να τα παραγγειλουν θα πρεπει να δωσω και προκαταβολη....

Αυτα τα ωραια απο το λατρεμενο μας Ηρακλειο!!!!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από TAG »

Μήπως τελικά , αυτο το σενάριο δηλαδή 2 4τραδες , (μια mud μια Α/Τ) δε σε συμφερει ;;;
Μήπως να μην τα αλλάξεις και το χειμώνα εάν τα δεις χάλια, κανείς τα mud αλλαγη ;;;

Υπάρχει και το σενάριο να μαζέψεις 4 καλα μεταχ.Α/Τ Ώστε να βγάλεις το Καλοκαίρι ...
(θεωρώ δε ότι το καλοκαίρι δε θα έχεις και πολυ χρόνο για ... Βόλτες ;)
με τον Τερη εκει στο γνωστό σημείο αραγμενο... ;) :mrgreen: )
Επίτιμος....
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από manos man. »

Μανολη θα συμφερε αν ειχα παρει νωριτερα τα Α/Τ ! Εχω αν θυμαμαι καλα 25000 χλμ με τα mud και το πελμα ηδη σκαει και μαδαει... Το καλοκαιρι θα καταστραφουν τελειως! Ασε που εχει αυξηθει και ο θορυβος και η καταναλωση... Απο την αλλη τον Σεπτεμβη λογικα φευγω φανταρος και το αμαξι θα χρησιμοποιειται μονο αν κανω θητεια στην Κρητη...(λιγο δυσκολο). Ειναι πολλοι παραγοντες που σκεφτομαι αλλα δεν ξερω τι να κανω... Αν αφησω τα mud καποια στιγμη θα χρειαστω και mud και A/T οποτε δεν λεει οικονομικα...
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από TAG »

Μάλιστα.. ειναι δυσκολη απόφαση...
και γω πρέπει όπως και δηποτε να αλλάξω το αργότερο μέχρι τον Σεπτέμβρη τα BF... :roll: :cry:
Επίτιμος....
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από goranterios »

ΜΑΝΟ αφου τα εχει δοκιμασει ο πατερας σου, και στα δυο τεριος και ο ΚΟΥΤΡΙΑΣ από τον βολο και παιζει σε παρα πολύ καλη τιμη σχετικα με προηγούμενες χρονιες συν συνηθως δινουν και 2 χρονια δωρεαν oδικη βοηθεια τα 460 ευρο για τα continental που εχουν βγει παλληκαρια είναι ότι πρεπει,και αργοτερα αναλογα τα οικονομικα ας πεσει και κανενα αναγόμωσης που συζυτουσαμε και στο τηλεφωνο :!: :!: :!: :!: :D :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goranterios την Παρ Απρ 11, 2014 10:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από manos man. »

Καλα δεν το συζητω οτι τα Continental ειναι αστερια!! Απλα ψαχνω για 215/70/16 επειδη και η ρεζερβα μου ειναι τετοια διασταση! Αυτη η διασταση εχει σχεδον ιδια διαμετρο με τα mud 215/75/15 οποτε εχω μια ρεζερβα που κανει για ολα ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από manos man. »

Την Τεταρτη εβαλα τελικα τα Continental στην τιμη των 460 ευρω και μαλιστα παραγωγης του 2014 :)
P4108812.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση