Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Απάντηση
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από dimos »

Καλησπέρα παιδια
Μια ερωτησουλα για τα maxxis trepador
Ανέφερε κάποιος οτι με αυτό το λάστιχο θα χάσεις σε άνεση αν το βάλεις (προσωπικά δε με ενδιαφέρει η άνεση ) επειδή όμως το αμάξι της καθημερινές το παιρνει η γυναικα μου για να μεταφέρει τα παιδία στο σχολείο .....πως συμπεριφέρεται στην άσφαλτο έχει καθόλου φρένα και κράτημα η θα παθουμε καμια ζημια ?
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από Big »

dimos έγραψε:Καλησπέρα παιδια
Μια ερωτησουλα για τα maxxis trepador
Ανέφερε κάποιος οτι με αυτό το λάστιχο θα χάσεις σε άνεση αν το βάλεις (προσωπικά δε με ενδιαφέρει η άνεση ) επειδή όμως το αμάξι της καθημερινές το παιρνει η γυναικα μου για να μεταφέρει τα παιδία στο σχολείο .....πως συμπεριφέρεται στην άσφαλτο έχει καθόλου φρένα και κράτημα η θα παθουμε καμια ζημια ?
Καλησπέρα Δήμο.

Από προσωπική χρήση θα σου πω ότι τώρα στα καινούργια και με τις πρώτες βροχές είχαν κράτημα καλύτερο από τα ΑΤ της Brigenstone που φορούσα, τα 694. Σε στεγνό δεν έχεις κανένα μα κανένα πρόβλημα. Στα μείον ότι ανεβαίνει λίγο η κατανάλωση και ένα μικρό θόρυβο που θα έχεις λόγο τακουνιών.

Προσωπικά στα βρεγμένα είμαι πάντα προσεκτικός. Αλλά αν γλιστράει ότι λάστιχο και να έχεις, το αμάξι θα γλιστρήσει. Ίσως με το ασφάλτινο λιγότερο λόγο μεγαλύτερης επιφάνειας τριβής.

Ένα παράδειγμα μπορώ να σου φέρω: Πριν 2 χρόνια στην Κυψέλη, όπου η άσφαλτος είναι ίδια από το 1993 που στρώθηκε τελευταία φορά, έτυχε να πηγαίνω με λιγότερα από 20χλμ/ώρα. Μπροστά μου διασταύρωση και παραβιάζει το άλλο αμάξι το ΣΤΟΠ. Είχα απόσταση μεγαλύτερη των 6 αυτοκινήτων μέχρι την διασταύρωση. Πατάω φρένο, μπαίνει ABS και συνεχίζει ακάθεκτο την πορεία του. Τι χειρόφρενο σήκωσα τι κατέβασα ταχύτητα αυτό ίσα που φρέναρε. Ευτυχώς η επαφή μου με την άλλη οδηγό ήταν απλά ένα ακούμπησμα και αυτό γιατί πάνω στην διασταύρωση είχαν περάσει αγωγό πριν 1 χρόνο και είχε σχετικά καινούργια άσφαλτο. Με το ακούμπησαν οι μπροστινοί τροχοί το αμάξι κοκάλωσε. Κάνω στην άκρη και βλέπω να έρχεται VW Passat καινούργιο. Του κάνω σήμα να κόψει γιατί ερχόταν με αρκετά χλμ. Το αποτέλεσμα: Το VW σταμάτησε 1 μέτρο ποιο μπροστά από ότι είχα σταματήσει εγώ. Το VW ήταν 3 μηνών με pirelli P6000. Το οδόστρωμα δεν είχε λάδια, αλλά η άσφαλτος ήταν γυαλί και καθαρή καθότι Φεβρουάριος.

Σε περίπτωση που το θες περισσότερο για κίνηση στην πόλη και βατούς χωματόδρομους, θα σου έλεγα να φορέσεις κάτι ποιο ασφάλτινο. Για κίνηση στα χιόνια, σαν την αλυσίδα δεν υπάρχει υποκατάστατο. Ούτε καν το χιονολάστιχο :!:

Προσωπικά εγώ τα εμπιστεύομαι, καθότι με το προηγούμενο σετ, είχα περάσει πολλές δυσκολίες και έμεινα ευχαριστημένος.

Η επιλογή δική σου.

Για χρήση σε χιόνι κοίτα το παρακάτω βίντεο από το 4:00 και μετά. Υπόψιν ότι τα λάστιχα είχαν περίπου 35000 χλμ ίσως και λίγο παραπάνω.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=7wj3dlAucGU[/youtube]
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από dimos »

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
Η χρηση σε άσφαλτο ειναι περιορισμένη γιατί μονο για το σχολείο των παιδιών και super market που είναι σε ακτίνα χιλιομέτρου κινείται το αυτοκίνητο .......τα σαββατοκύριακα όμως που τυχαίνει να είμαι κυνηγός αγριογουρουνου τραβάει πολύ ζόρι και πολύ ασχημο λασπωμα και οδήγηση σε έκτος δρόμου εντελώς .....
Μάλλον αυριο το απογευματακι θα πάω να τα περάσω για να υα εχω το Σάββατο που θα πάω για κυνήγι ......και αυτά που έχει πανω τώρα (cooper) θα τα κρατήσω και θα τα βάζω απο το κλείσιμο του κυνηγιού και μετα
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από Big »

dimos έγραψε:Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
Η χρηση σε άσφαλτο ειναι περιορισμένη γιατί μονο για το σχολείο των παιδιών και super market που είναι σε ακτίνα χιλιομέτρου κινείται το αυτοκίνητο .......τα σαββατοκύριακα όμως που τυχαίνει να είμαι κυνηγός αγριογουρουνου τραβάει πολύ ζόρι και πολύ ασχημο λασπωμα και οδήγηση σε έκτος δρόμου εντελώς .....
Μάλλον αυριο το απογευματακι θα πάω να τα περάσω για να υα εχω το Σάββατο που θα πάω για κυνήγι ......και αυτά που έχει πανω τώρα (cooper) θα τα κρατήσω και θα τα βάζω απο το κλείσιμο του κυνηγιού και μετα
Τιμούλα σου έχουν πει?

Τσέκαρε ημερομηνία παραγωγής. Λογικά θα σου τα φέρουν από Θεσ/νίκη.

Προσοχή λίγο με το γκάζι στις λάσπες και την εναλλαγή με στεγνό χώμα. Το λάστιχο γραπώνει λόγω πέλματος. Το απότομο γράπωμα θέλει προσοχή μην έχουμε κανένα κρακ. Πιστεύω ιδίως σε λάσπη όταν το πας θα καταλάβεις την μεγάλη διαφορά, όπως και την απόσβεση σε χωματόδρομο με πέτρες. Εργοστασιακή πίεση πάντα.

Καλά κυνήγια σε Παύλιανη, Κουμαρίτσι, Αγ. Γεώργιο κλπ. Λαμία κάθε ΣΚ σχεδόν είμαι επάνω. Ελπίζω καμιά φορά να τα πούμε και από κοντά.
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από dimos »

450 τα έχει εκεί ετοιμοπαραδοτα αλλά θα κοιτάξω και αλλου
Καταλαβαίνω τι θες να πεις για τα κρατήματα
Πολύ ευχαρίστως να βρεθούμε
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από dimos »

410 τελικά τα λάστιχα με ημερομηνία 11-13
Σε κάνα δυο εξορμήσεις που εκανα με αρκετή λάσπη αλλά και χρηση ασφαλτινη το λάστιχο είναι πολύ καλό ......έχω βάλει και αποστάτες 3cm στις ζάντες ...το μονο μειονέκτημα πετάει πολυ λάσπη πανω στο αυτοκίνητο
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από Big »

dimos έγραψε:το μονο μειονέκτημα πετάει πολυ λάσπη πανω στο αυτοκίνητο
Μην λες τέτοια εδώ μέσα και μετά βάλουν και οι άλλοι για να λασπώνονται :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8-) 8-) 8-)
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από dimos »

Μονο μην αφήσεις τα παράθυρα ανοιχτα γιατί η λάσπη δεν θα περιοριστεί στο εξωτερικο μέρος :evil:
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από Big »

dimos έγραψε:Μονο μην αφήσεις τα παράθυρα ανοιχτα γιατί η λάσπη δεν θα περιοριστεί στο εξωτερικο μέρος :evil:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ziaba
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Σεπ 17, 2013 11:28 am

Re: Ερωτήσεις - πληροφορίες - κουβεντούλα περί ελαστικών

Δημοσίευση από ziaba »

Τα 195/80/15 απλα οχι χωματινα μπαινουν στο τεριος1 τα χει βαλει κανενας?
Απάντηση