Yokohama Geolandar AT/S

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Yokohama Geolandar AT/S

Δημοσίευση από manos man. »

ΕικόναΕικόνα


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=C22SQ4blqHs[/youtube]






Διαστάσεις για Terios I : 205/70/15
Διαστάσεις για Terios II: 215/65/16 , 235/60/16 , 215/70/16*

* Προσοχή ! Η διάσταση αυτή είναι μεγαλύτερη από τις εργοστασιακές . Πρίν από την επιλογή αυτής της διάστασης θα πρέπει να γνωρίζετε τις αλλαγές που πιθανός παρουσιαστούν στη συμπεριφορά του οχήματός σας !






Aκολουθούν απόψεις μελών :
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manos man. την Πέμ Απρ 19, 2012 12:58 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Yokohama Geolandar AT/S

Δημοσίευση από manos man. »

panos27 έγραψε
Παιδιά καλημέρα :kiss:


Η προσωπική μου εμπειρία με τα geolander AΤ-S στα περίπου 45000 χλμ που τα έχω είναι θετικότατη αφού το λάστιχο ακόμα
και τώρα μου προσφέρει υψηλά ποσοστά πρόσφυσης σε κάθε έδαφος . Το μόνο αρνητικό είναι ότι για να αποδώσει χρειάζεται
να πατήσει για κάποια χλμ. όπως και ότι έχει γίνει πιο ξερό ( Εντάξει 45000 χλμ ειναι αυτά )και παράγει λίγο θόρυβο . Πάντως
γενικά αντέχει πολύ στο σκληρό πετρώδες έδαφος στην λάσπη που όμως όπως όλα τα Α/Τ μπουκώνει μετά από ένα όριο
αλλά σε βροχή στεγνό και χιόνι ΠΑΡΑ πολύ ΚΑΛΟ !!!! Στον πάγο κάνεις πατιναζ με όλα τα λάστιχα οπότε αυτο το πρόβλημα
δεν νομίζω να λυθει είτε λέγεται Geolander είτε Continental ειτε BF
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Yokohama Geolandar AT/S

Δημοσίευση από manos man. »

Apneafrog έγραψε:Εχω τα Yokohama A/T ΙΙ εδω και 61.000 χιλιομετρα!!
Κανενα προβλημα μεχρι, που την Κυριακη που μας περασε εφαγα μια γλιστρα με ψιλοβροχο και 80Km ταχυτητα, που θα την θυμαμαι ολη μου την ζωη.....
θα προσπαθησω να βγαλω τον χειμωνα και μετα αλλαγη μαλλον σε Michelin Latitude 215/65/16.
Αν εξαιρεσω την γλιστρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα Yoko....
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Yokohama Geolandar AT/S

Δημοσίευση από manos man. »

Dimitris 40 έγραψε:Εγω εκανα με τα yokohama 215/65/16 μεσα σε τρεις μερες 1500 χλμ και τα δοκιμασα και σε στεγνο-βρεγμενο-στροφιλικια και εμεινα φοβερα ικανοποιημενος :lol: και δεν ακουγονται καθολου . Το μονο δεν μπορεσα να τα δοκιμασω και σε λασπη για να δω την συμπεριφορα τους.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Yokohama Geolandar AT/S

Δημοσίευση από manos man. »

Dimitris 40 έγραψε:Dimitris 40 έγραψε:
Εγω εκανα με τα yokohama 215/65/16 μεσα σε τρεις μερες 1500 χλμ και τα δοκιμασα και σε στεγνο-βρεγμενο-στροφιλικια και εμεινα φοβερα ικανοποιημενος :lol: και δεν ακουγονται καθολου . Το μονο δεν μπορεσα να τα δοκιμασω και σε λασπη για να δω την συμπεριφορα τους.
Τα δοκιμασα και σε λασπη (πολυ λασπη) και σε γρασιδι με την πρωινη δροσια και εμεινα πολυ ευχαριστημενος με το συγκεκριμμενο λαστιχο :woohoo: Ολα αυτα βεβαια ειναι προσωπικες εμπειριες και εκτιμησεις εξηγουμε για να μην παρεξηγουμε;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Yokohama Geolandar AT/S

Δημοσίευση από manos man. »

Synteknos έγραψε:Να συμφωνήσω απόλυτα και να σημειώσω οτι εγώ φοράω τα Geolandar της Yokohama σε διάσταση 215/65/16 εδώ και 7 μήνες. Πριν μερικές μέρες σε διαλυμένο ασφαλτόδρομο με πολύ χώμα και λακούβες παντού, πέφτει ο Τέρης σε μια γερή από δαύτες και γυρνάει η ουρά με 110-115 km/h :ohmy: Αν φορούσα ακόμα τα μαμά Dunlop, ίσα που δεν θα είχα αμάξι αυτή την στιγμή!.... Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Yokohama. Ως τώρα δεν έχω πατήσει ακόμα καθόλου "δύσκολο" χώμα, στο εύκολο χώμα είναι πολύ καλό και πατάει φοβερά σε φλάτ χώμα ακόμα και με πολλά χιλιόμετρα. Στην άσφαλτο - που κυρίως κινούμαι - η συμπεριφορά του και το κράτημά του είναι άψογα. Τα έβαλα τον Σεπτέμβριο με κόστος 460 ευρώ.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση