Ψήλωμα ανάρτησης με προσθήκες teflon ή ertalon

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Ψήλωμα ανάρτησης με προσθήκες teflon ή ertalon

Δημοσίευση από Synteknos »

Αρκετοί κάτοχοι Terios στην Ελλάδα έχουν ψηλώσει τα αυτοκίνητά τους τοποθετώντας προσθήκες teflon ή ertalon στα οχήματα τους. Είναι τα μαύρα τμήματα στο πάνω μέρος των ελατηρίων όπως φαίνεται στην φωτό.
Εικόνα

Μπορούν να βρεθούν σε καταστήματα ή να κατασκευαστούν σε έναν οποιονδήποτε τορναδόρο, στον οποίο θα δώσουμε τα μέτρα για να ψηλώσουμε το Terios κατα το δοκούν.

Στα T1 το συνηθισμένο ψήλωμα είναι 3cm. Στα Τ2 είναι 4cm. Πάνω από εκεί, ο οδηγός/κάτοχος πρέπει να γνωρίζει οτι μεταβάλλεται δραματικά το στήσιμο του αυτοκινήτου, αλλάζοντας τις παραμέτρους οδήγησης και καταπονώντας ιδιαίτερα το σύστημα διευθυνσης (ακρόμπαρα, μπαλάκια & κρεμαγιέρα) και μετάδοσης της κίνησης (ημιαξώνια & διαφορικά).

Επίσης, και τα ίδια τα αμορτισέρ θα χρειαστούν κάποια μετατροπή για να ακολουθήσουν το ψήλωμα των ελατηρίων. Αυτή η μετατροπή γίνεται από εξιδεικευμένο συνεργείο και αφορά το κόψιμο του πιατέλου του ελατηρίου πάνω στο γόνατο και επανατοποθέτησής του σε διαφορετικό ύψος.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Ψήλωμα ανάρτησης με προσθήκες teflon ή ertalon

Δημοσίευση από Synteknos »

Για Terios I, o speleoste αναφέρει τα εξής:
Φιλαράκι μου εγώ έβαλα προσθήκες τεφλον στις μαμά αναρτήσεις και το αμάξι σηκώθηκε 3,5 το οποίο είναι πολύ καλό σήκωμα (κόστος με εργασία 120euro) βέβαια το καλύτερο θα ήταν να βάλεις type-r ή hotbits τον οποίων το κόστος τουλάχιστον για τις hotbit στα 1700 με τοποθέτηση.....πανάκριβες..... :x :x
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις monroe andventure και προσθήκες τεφλον,όλα αυτά με εργασία 450 με 490 euro, αυτό τουλάχιστον θα κάνω εγώ γιατί καλές οι hotbits αλλά πολύ ακριβές για μένα!!!Μια ολοκληρωμένη λύση δεν θα πολύ ακούσεις για τεριος-1 να φανταστείς και ο sky7 που πήγε στον Λασδα επάνω του έκανε πειράματα για το τι αναρτήσεις του κάνουν,έδωσε ένα κάρο λεφτά και εάν δεις αυτή την φώτο
Εικόνα Εικόνα
θα δεις ότι είμαστε στο ίδιο ύψος,ίσως το δικό μου να είναι και λίγο ψηλότερο...
Αυτα..:)
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Ψήλωμα ανάρτησης με προσθήκες teflon ή ertalon

Δημοσίευση από Synteknos »

Εναλλακτικά, ο teroulas αναφέρει:

teroulas έγραψε:
Φιλε εγω αυτο που εχω κανει σε τεριος 1 του 1999 ειναι ελατηρια kingsprings +40mm και αμορτισερ monroe adventure D7011 που ειναι μακρύτερα 5 πόντους και ειμαι οκ.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ψήλωμα ανάρτησης με προσθήκες teflon ή ertalon

Δημοσίευση από g.koytrias »

Καλησπέρα σε όλο το teriosclub.net!!!
Γράφω με αφορμή το ψήλωμα του τέρη μου κατά 2.5 πόντους που έγινε μόλις χθες. :D :D :D
Η βελτίωση έγινε στην αντιπροσωπεία της Λάρισας από τον diskin74(όσοι ήταν στην κοπή της πίτας στην Πύλη τον ξέρουν).
Πιο αναλυτικά,όσον αφορά τα μπροστινά αμορτισέρ έγινε ανακατασκευή τους από τον παραπάνω αναφερόμενο με κόλλημα του πιατέλου πιο ψηλά ενώ πίσω μπήκαν αποστάτες στα ελατήρια και αμορτισέρ της BiMors(φωτογραφίες θα μπουν παρακάτω).Βέβαια τα εργοστασιακά αμορτισέρ τα έχω στο σπίτι μου ρεζέρβα, μιας και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται...
Το αυτοκίνητο μετά τη μετατροπή το πήγα μαζί με τον diskin74 βόλτα σε χωματόδρομο για να δω την αλλαγή.Όντως μπορώ να πω ότι έγινε πάρα πολύ καλή δουλειά.Η διαφορά ήταν αρκετά αισθητή και το αυτοκίνητο πήγαινε αρκετά πιο άνετα και στιβαρά σε οποιαδήποτε λακούβα και με μεγάλη ταχύτητα.Στην άσφαλτο επίσης η διαφορά ήταν αισθητή μιας και οι πλευρικές κλίσεις απουσίαζαν ενώ το bodyroll(σκαμπανέβασμα) μειώθηκε αισθητά!!!Νιώθω ότι το αυτοκίνητο πατάει πιο γερά στην άσφαλτο.Σήμερα επίσης το πήγα σε έναν άσχημο χωματόδρομο πιο πάνω από το σπίτι μου.Κι εκεί η διαφορά ήταν αισθητή μόνο που σε κάποιες λακούβες λόγω της διπλής λειτουργίας των αμορτισέρ(φόρτιση-αποφόρτιση) ένιωθα ότι το αυτοκίνητο ίσως κοπανούσε λίγο μιας και ήταν και ξεφόρτωτο πίσω!!!Βέβαια όταν κάνεις κάποια μετατροπή κάπου χάνεις και κάπου κερδίζεις, όπως έχει πει κι ο Dr αρκετές φορές!!!
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον diskin74(Τίτο) για τη δουλειά του καθώς και για το χρόνο που ξόδεψε για να γίνει η εν λόγω μετατροπή. :D

Επίσης, οφείλω να πω κι ένα ευχαριστώ στον Dr, στο κοπέλι από την Κρήτη(manos man.), στον tetradusterio καθώς και στους φίλους Κενταύρους Σ.ΤΕ.Μ.ιδες για το χρόνο και τις απαντήσεις που μου έδωσαν σε οποιαδήποτε ερώτησή μου :?: :?: :?: !!! :D

Και πάλι σας ευχαριστώ!!!! :P :P :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος g.koytrias την Πέμ Απρ 12, 2012 3:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ψήλωμα ανάρτησης με προσθήκες teflon ή ertalon

Δημοσίευση από g.koytrias »

110412-18291.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ψήλωμα ανάρτησης με προσθήκες teflon ή ertalon

Δημοσίευση από g.koytrias »

110412-18301.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ψήλωμα ανάρτησης με προσθήκες teflon ή ertalon

Δημοσίευση από g.koytrias »

DSC002221.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ψήλωμα ανάρτησης με προσθήκες teflon ή ertalon

Δημοσίευση από g.koytrias »

DSC002231.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ψήλωμα ανάρτησης με προσθήκες teflon ή ertalon

Δημοσίευση από g.koytrias »

DSC002241.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος g.koytrias την Πέμ Απρ 12, 2012 3:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ψήλωμα ανάρτησης με προσθήκες teflon ή ertalon

Δημοσίευση από g.koytrias »

DSC002251.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”