Μετατροπή για αύξηση ροπής σε Terios II

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 1:41 am
Τοποθεσία: Καβαλα

Μετατροπή για αύξηση ροπής σε Terios II

Δημοσίευση από ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ »

Καλησπέρα σας. Έχω το τέριος 2 και θέλω να βάλω το σασμάν από το 1300 για να κοντύνω λίγο.Για ρίξτε τα φώτα σας και πέστε μου αν αυτό θα έχει παρενέργειες και πόσο αξίζει μια τέτοια μετατροπή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: ΣΑΖΜΑΝ ΑΠΟ 1300

Δημοσίευση από manos man. »

Φιλε λιγη υπομονη μεχρι να δει το ποστ σου ο πλεον ειδικος doctor Peske ή οποιος αλλος γνωριζει καλα ωστε να λαβεις τις πληροφοριες που θελεις! ;)
Εκεινο ομως που ηθελα να σε ρωτησω ειναι οταν λες σασμαν απο 1300 εννοεις απο Terios 1 ή Terios 2 ; :?: Σιγουρα αυτη η λεπτομερια θα βοηθησει τους ειδικους!
Επισεις σου εχω και αλλη μια προταση. Εχω διαβασει πως στο αγωνιστικο Τεριος 2 1500 εχουν τοποθετησει κορωνοπηνια απο Τεριος 2 1300 και πετυχαν μικροτερο βημα διαφορικου! Για δες και αυτη την περιπτωση ;)

Οριστε και μια προσφατη δημοσιευση για το αγωνιστικο Τεριος! http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A ... kmVOq_GOPQ
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΖΜΑΝ ΑΠΟ 1300

Δημοσίευση από Pesketzis »

Από το σασμάν δεν θα κερδίσεις τίποτα απολύτως φίλε μου.
Αν θέλεις να δεις αποτελέσματα θα πρέπει να βάλεις διαφορικά εμπρός-πίσω από το αυτόματο η από το 1300, τα οποία έχουν ποιο κοντό βήμα και θα του δώσεις το κάτι παραπάνω στα δύσκολα και ειδικά σε ανηφορικά κομμάτια και εκεί που τα άλλα τέρατα θα ζορίζονται εσύ θα πηγαίνεις χαλαρά. Με το ανάλογο λαστιχάκι πάντα ε;
Μην περιμένεις και θαύματα βέβαια, όπως, να έχεις και στο μυαλό σου πως θα σου ανεβάσει και λίγο την κατανάλωση μια τέτοια μετατροπή.
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: ΣΑΖΜΑΝ ΑΠΟ 1300

Δημοσίευση από manos man. »

Γιωργο θα σου βαλω δυσκολα...
Ξερεις να μας πεις ποσο τοις % θα κοντυνει και ποσο περιπου θα ανεβασει την καταναλωση;
Aν ειναι ευκολο... ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΣΑΖΜΑΝ ΑΠΟ 1300

Δημοσίευση από g.koytrias »

Pesketzis έγραψε:Από το σασμάν δεν θα κερδίσεις τίποτα απολύτως φίλε μου.
Αν θέλεις να δεις αποτελέσματα θα πρέπει να βάλεις διαφορικά εμπρός-πίσω από το αυτόματο η από το 1300, τα οποία έχουν ποιο κοντό βήμα και θα του δώσεις το κάτι παραπάνω στα δύσκολα και ειδικά σε ανηφορικά κομμάτια και εκεί που τα άλλα τέρατα θα ζορίζονται εσύ θα πηγαίνεις χαλαρά. Με το ανάλογο λαστιχάκι πάντα ε;
Μην περιμένεις και θαύματα βέβαια, όπως, να έχεις και στο μυαλό σου πως θα σου ανεβάσει και λίγο την κατανάλωση μια τέτοια μετατροπή.
Ά ρε αυτά τα αυτόματα!!!Εργαλεία μιλάμε!!!!!!!!!!!!!!!! Οργώνουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
A/T RULESSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΖΜΑΝ ΑΠΟ 1300

Δημοσίευση από Pesketzis »

Μάνο η ερώτηση σου είναι όντως δύσκολη.
Δεν μπορώ να σου πω ποσοστό γιατί για να το κάνω αυτό η θα πρέπει να κάθομαι να κάνω υπολογισμούς με τις ώρες η να σου πω κάτι στην τύχη που ίσως να μην είναι πραγματικό και σου δώσω λανθασμένη απάντηση.
Το σίγουρο είναι πως τα διαφορικά από το 1,3 και από τα αυτόματα έχουν ποιο αργό βήμα, περισσότερα δόντια δηλαδή, και γιαυτό "κονταίνει" το αυτοκίνητο στα ξεκινήματα όπως και αλλάζει λίγο η τελική του.
Η διαφορά δεν είναι μεγάλη αλλά σου δίνει το ένα κλικ παραπάνω από το καθιερωμένο.
Για παράδειγμα όταν έκανα αυτή την μετατροπή το δοκίμασα σε ένα λοφάκι που έχουμε κάπου εδώ στην Θέρμη και η διαφορά ήταν πως το μαμά ενώ ξεκινούσε στην μέση της ανηφόρας με την πρώτη, όταν το δοκίμαζες με την όπισθεν δεν πήγαινε βήμα σχεδόν και έσβηνε, ενώ με τα νέα διαφορικά το αυτοκίνητο ξεκινούσε ποιο άνετα με την πρώτη αλλά και με την όπισθεν έβγαζε όλη την ανηφόρα.
Τώρα για την κατανάλωση που ρωτάς επειδή παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο όπως ο τρόπος οδήγησης, οι συνθήκες οδήγησης κ.α. υπολόγισε περίπου 1 με 2 λίτρα επιπλέον. Σαν να έχεις αυτόματο δηλαδή.

Πιστεύω να σε κάλυψα.
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: ΣΑΖΜΑΝ ΑΠΟ 1300

Δημοσίευση από manos man. »

Το φανταζομουν πως εχει μεγαλη διαδικασια για να απαντησεις κατι τετοιο! Αλλα και παλι η απαντηση σου με καλυψε ;)
Σ ευχαριστω πολυ Γιωρο :) :)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 1:41 am
Τοποθεσία: Καβαλα

Re: ΣΑΖΜΑΝ ΑΠΟ 1300

Δημοσίευση από ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ »

Κύριε Γιώργο δεν μας είπατε πόσο στοιχίζει μια τέτοια μετατροπή.
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή για αύξηση ροπής σε Terios II

Δημοσίευση από Pesketzis »

Το κόστος βαλβολινών και εργασίας θα πρέπει να το υπολογίζεις πάνω κάτω στα 150 ευρώ φίλε μου αλλά το κόστος των διαφορικών δεν μπορώ να σου πω γιατί είναι στο χέρι του παλιατζή που θα τα βρούμε.
Άλλοι τα δίνουν κομπλέ με το καβούκι τους οπότε είναι και ακριβά και άλλοι δίνουν μόνο τα εντόσθια και όπως καταλαβαίνεις πέφτει αρκετά το κόστος.
Μια έρευνα θα σου δώσει τις ακριβείς πληροφορίες για να γνωρίζεις πόσο.... πάει το μαλλί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”