ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΙΣΩ ΑΞΟΝΑ ΤΕΡΙΟΣ 2

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
larry
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2015 7:05 am

ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΙΣΩ ΑΞΟΝΑ ΤΕΡΙΟΣ 2

Δημοσίευση από larry »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΡΟΧΟΥ ΠΙΣΩ ΑΞΟΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΑΒS, ΣΕ ΤΕΡΙΟΣ 2 2007
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΚΟΥΩ ΕΝΑΝ ΘΟΡΥΒΟ ΠΙΣΩ ΔΕΞΙΑ , ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΜΠΟΥΡΑ Η ΤΟ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΟΥ ΗΜΙΑΞΟΝΙΟΥ.
ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ 180€ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΕΝΟΣ ΡΟΥΛΕΜΑΝ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ?
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΙΣΩ ΑΞΟΝΑ ΤΕΡΙΟΣ 2

Δημοσίευση από Synteknos »

Αναλόγως που ρώτησες. Εχω ακούσει οτι το γνήσιο ρουλεμάν εχει περίπου €150 ενώ αν το ψάξεις σε Koyo (που είναι ουσιαστικά το ίδιο) θα το βρεις περίπου στα μισά. Επίσης, δεν ξέρω πόση δουλειά θέλει για να αντικατασταθεί. Ρωτά πρώτα αν το ρουλεμάν είναι γνήσιο και βλέπεις τι θα κανείς.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
larry
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2015 7:05 am

Re: ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΙΣΩ ΑΞΟΝΑ ΤΕΡΙΟΣ 2

Δημοσίευση από larry »

ΠΑΙΔΙΑ ΔΥΣΤYΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ORIGINAL
ΒΡΗΚΑ SKF .......ΚΛΠ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΑ ( ΑΠΟ 30€ ΕΩΣ 40€).
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΠΙΣΩ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ABS....
ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ.....?
(ΤΟ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΑΚΡΟΜΠΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ,
ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΡΕΣΣΑΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ , ΚΟΣΤΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 20€ )
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΙΣΩ ΑΞΟΝΑ ΤΕΡΙΟΣ 2

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Larry.

Προφανώς δεν θα κάνεις την όποια εργασία εσύ, οπότε σου προτείνω να επιλέξεις συνεργείο για διάγνωση και αν χρειάζεται να προχωρήσεις σε επισκευή.

Για οικονομία μπορείς να πάρεις προσφορές για την εργασία αλλά και για τα ανταλλακτικά.
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΙΣΩ ΑΞΟΝΑ ΤΕΡΙΟΣ 2

Δημοσίευση από Pesketzis »

Το ρουλεμάν όντως μπορείς να το βρεις φίλε μου και στην After market αγορά, αλλά για να βγει το ρουλεμάν πρέπει να βγει και μια ασφάλεια-αποστάτης που βρίσκετε στο ίδιο σημείο.
Αυτή η ασφάλεια δεν υπάρχει παρά μόνο σε γνήσιο ανταλλακτικό και το πόσο κοστίζει αν θέλεις μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου και να σου πω.
Αν κάποιος "εξυπνάκιας" μάστορας σου πει ότι ζεσταίνει την ασφάλεια και την βγάζει και μπορεί να ξαναβάλει την ίδια πες του να το κάνει στο δικό του και μην μπεις σε αυτή την λογική.
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΙΣΩ ΑΞΟΝΑ ΤΕΡΙΟΣ 2

Δημοσίευση από Pesketzis »

Φίλε Larry αν θέλεις μόνο γράφε με μικρά σε παρακαλώ γιατί είναι σαν να φωνάζεις.
larry
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2015 7:05 am

Re: ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΙΣΩ ΑΞΟΝΑ ΤΕΡΙΟΣ 2

Δημοσίευση από larry »

Πρώτα απ΄ όλα σας ευχαριστώ για την βοήθεια .

Νομίζω όμως πώς όπως και να έχει 360€ για τα δύο ρουλεμάν είναι
πολλά χρήματα (σχεδόν ο μισός μισθός μου....).
Τα υψηλά κόστη θα μας αναγκάσουν να καταφύγουμε
σε αμφίβολες ίσως λύσεις.
Εκείνο όμως που δεν νομίζω να απαντήθηκε είναι
αν έχει αισθητήρα ΑΒS .
Δυστυχώς δεν μένω Θεσσαλονίκη κ. Πεσκετζή... γιατί έχω χάσει λίγο την εμπιστοσύνη μου εδώ στην Αθήνα
και για να μην παρεξηγηθώ , είμαι σίγουρος πως θα υπάρχουν και πολύ καλοί μάστορες και εδώ απλά εγώ δεν τούς γνωρίζω όλους .
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΙΣΩ ΑΞΟΝΑ ΤΕΡΙΟΣ 2

Δημοσίευση από Pesketzis »

Έχεις δίκιο φίλε μου δεν σου απαντήσαμε για τον αισθητήρα του ABS.
Υπάρχει πάνω στον αποστάτη-ασφάλεια ένα δακτυλίδι του ABS και αυτό βγαίνει με πολύύύ προσοχή χτυπώντας το ελαφρά με ένα σφυράκι. Με τον ίδιο τρόπο φυσικά ξαναμπαίνει.
Τώρα για το κόστος που ρωτάς, (αν και δεν μου αρέσει να αναφέρομαι εδώ μέσα) υπολόγισε:
30-40 Το ρουλεμάν που βρήκες εσύ.
70-80 Το δαχτυλίδι-αποστάτης που ΠΡΕΠΕΙ να το αλλάξεις. (Η τιμή εδώ είναι στο περίπου)
Υπολογίζεις και τα εργατικά (εδώ δεν μπορώ να ξέρω τι θα σου πάρουν, το ρωτάς) και βγάζεις το λιγότερο δυνατό κόστος επισκευής.
Άβαταρ μέλους
toumpanos
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2015 4:39 pm

Re: ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΙΣΩ ΑΞΟΝΑ ΤΕΡΙΟΣ 2

Δημοσίευση από toumpanos »

Στο δικο μου terios μοντελο του 2009 με 110000 χλμ αρχισε να ακουγεται ενα θορυβος στο πισω μερος (απο την πλευρα του οδηγου) οταν επεφτα σε μικρες λακουβιτσες...
Στην αρχη νομιζα οτι ηταν η εξατμιση.
Πηγα στο μαστορα το ανεβασαμε και ειδαμε οτι ο πισω τροχος απο την πλευρα του οδηγου ειχε ενα μικρο τζογο και χτυπουσε...
Παραγγειλαμε 2 ρουλεμαν koyo (αφου μπαινω στη διαδικασια ας τα αλλαξω και τα δυο) και την Τριτη θα κανουμε την αντικατασταση....

Το περιεργο ειναι οτι το ρουλεμαν δεν βουηζε - σφυριζε στην πορεια .... απλα εκανε ενα ενοχλητικο θορυβο (γκουπ-γκουπ σαν να ξεκολαει κατι) :shock:
larry
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2015 7:05 am

Re: ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΙΣΩ ΑΞΟΝΑ ΤΕΡΙΟΣ 2

Δημοσίευση από larry »

Φίλε μου σου είπε πόσο θα κοστίσει?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”