Πρόβλημα με Bullbar

Κουβέντα για την εξωτερική εμφάνιση και το σαλόνι του Terios
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Πρόβλημα με Bullbar

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Presvis

Από την ημέρα που αγόρασα το νέο Terios του έβαλα σκαλοπάτια και Bullbar. Όταν το είδαν άνθρωποι στα κεντρικά στην Πειραιώς με προειδοποίησαν πώς θα μου δημιουργούσε προβλήματα. Εμένα δεν ίδρωσε όμως το αυτί μου γιατί μου άρεσε αρκετά με αυτή την πιο άγρια όψη.

Σε κάποια off road διαδρομή ιδιαίτερα σκληρή θα έλεγα, κοπάνησε η κάτω πλευρά του Bullbar σε κάποια πέτρα, με αποτέλεσμα να τραβηχτή όλο προς τα κάτω, και με την σειρά του να τραβήξει και να σπάσει την μετωπιαία τραβέρσα (είναι εντός καπό μηχανής, το κάθετο σίδερο στο οποίο στηρίζεται και το κλείδωμα τι καπό. ) Πήγα στην αντιπροσωπεία, την αντικατέστησα με καινούρια και ξανά έβαλα το Bullbar. Ο φανοποιός ο οποίος μου αποκατέστησε την ζημιά μου έβαλε λαμάκια στο σημείο που στηρίζεται το Bullbar στην τραβέρσα ως ενίσχυση αν και με προειδοποίησε πως δεν θα κάνει και πολλά πράγματα.

Μετά από έναν χρόνο περίπου και όντας όλα καλά μέχρι τότε και είχα πάρει και σβάρνα τα βουνά υπέθεσα ότι οι ενισχύσεις που έβαλε έκαναν δουλειά και διέγραψα το πρόβλημα από το μυαλό μου. Μια ωραία πρωία όμως ψιλό στούκαρα με το νέο mini στα φανάρια. Εκείνος δεν έπαθε τίποτα. Είχα χτυπήσει με το bullbar μου επάνω στην εξάτμισή του που προεξείχε λίγο από το σώμα του αυτοκινήτου. Εγώ πάλι έπαθα γύρο στα 300 ευρώ ζημιά και η αιτία η ίδια. Το bullbar τραβήχτηκε προς τα κάτω, τράβηξε και έσπασε την τραβέρσα αλλά έσπασε και τον προφυλακτήρα ο οποίος στριμώχθηκε πίσω από τα σίδερα.

Συμπέρασμα! Όσο έχεις ήπια χρήση, δεν έχεις πρόβλημα, στα βαριά όμως μπορεί να μην τα βγάλεις πέρα.

Από τότε λοιπόν το έβγαλα το bullbar και κυκλοφορώ χωρίς αυτό, θα ήθελα να μου πει όμως κάποιος αν γνωρίζει πώς μπορώ να το ξανά τοποθετήσω χωρίς να έχω αυτά τα προβλήματα. Ίσως αν κολλούσα έξτρα βάσεις; Δεν ξέρω… Θα ήθελα πολύ να τα ξανά αγριέψω αν μπορέσει κάποιος να μου βρει κάποια λύση.

Αγαπητέ Πέσκε καμιά ιδέα;
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Πρόβλημα με Bullbar

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Pesketzis


Δεν ξέρω ποια μπάρα φοράς φίλε μου και έτσι δεν μπορώ να σου δώσω καμιά ιδέα.
Αυτό που λες όμως μου φαίνετε λίγο υπερβολικό, με το παραμικρό να σου δημιουργεί τόσο μεγάλη ζημιά.
Έχω τοποθετήσει πάρα πολλές μπάρες σε Τέριος και αρκετά έχουν χτυπήσει είτε λίγο είτε πολύ και σε κανένα δεν είχαμε τέτοιο αποτέλεσμα.
Αν θέλεις στείλε μου μια φωτογραφία της μπάρας να σου δώσω καμιά ιδέα....


http://www.pesketzis.gr
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Πρόβλημα με Bullbar

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Presvis


Σε αυτή την διεύθυνση έχω τις fotos απο το Pull Bar ποου φορούσα.
http://picasaweb.google.com/akourkoulis/BullBar#

Από κάποιο μαγαζί που την είδαν μου είπαν ότι δεν είναι η ιδανική για το αμάξι μου, και ρωτάω εγώ για οι υπόλοιπες που υπάρχουν δεν δένονται στην μπροστινή τραβέρσα;

Αν υπάρχει κάποια που είναι "ιδανική" για το δικό μάς θα ήθελα να την δώ!
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Πρόβλημα με Bullbar

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Pesketzis

Φίλε μου την μπάρα αυτή εγώ προσωπικά την βλέπω για πρώτη φορά.
Απ' όσο μπορώ να διακρίνω από τις φωτογραφίες οι κάτω βάσεις είναι πολύ "ψεύτικες" και έχει και μία βάση που πιάνει στο κέντρο. (Λογικά αυτή είναι που σου πρόσθεσε ο συνάδελφος).
Οι μπάρες που έχω δουλέψει εγώ και έχω δει δεν έχουν καμιά σχέση με αυτή που είδα στη φωτογραφία πάντως.
Οι σωστή μπάρα πρέπει να έχει πολύ δυνατές βάσεις από κάτω και συνήθως οι περισσότερες πιάνουν και στις δύο βίδες της πινακίδας.
Απ' όσο φαίνεται (από τις φωτογραφίες πάντα) δεν έχεις κάνει και την ποιο σωστή επιλογή μπάρας.

Υ.Γ. Ίσως και η άποψη μου να είναι λανθασμένη αλλά αυτό μπορώ να διακρίνω από τις φωτογραφίες και αυτό λέω. Μην με παρεξηγήσεις κιόλας....

http://www.pesketzis.gr
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Πρόβλημα με Bullbar

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By savas


Νομίζω ότι οι βάσεις είναι πολύ μικρές και αυτό σημαίνει ότι έρχεται πολύ κολλητά με τον προφυλακτήρα σου και με το πρώτο χτύπημα ουπς problem δοκίμασε να κολλήσεις μεγαλύτερες βάσεις και να βγάλεις το pool bar πιο έξω να έχει απόσταση από τον προφυλακτήρα....

εγώ έχω bullbar από vitara και στις κάτω βάσεις το έχω κολλήσει με οξυγονοκόλληση και πιάνει μόνο στις κάτω βάσεις έχω τρακάρει και αμάξι αλλά έχω χτυπήσει και κάτι μεγάλες πέτρες αλλά το μόνο πρόβλημα από την πάνω πλευρά να έρθει πιο πίσω αλλά ισα ισα που έγλειψε τον προφυλακτήρα μου το τράβηξα λίγο με το χέρι και το επανέφερα...
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Πρόβλημα με Bullbar

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Presvis


Όπως τα λέτε είναι και οι δύο... κ. Γιώργο θα μπορούσατε να μου στείλετε fotos απο bullbar που προτείνετε; Σάββας αν θες και εσύ μια foto να δώ την κατασκευή.
Πρώτα αποτελέσματα δηλαδή μακριά απο αυτή την μπάρα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές. Το email μου είναι: akourkoulis@gmail.com
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Απάντηση