μειωση διαστασης πελματος: γινεται;

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

μειωση διαστασης πελματος: γινεται;

Δημοσίευση από προσηλιο »

Γεια σε ολους.
Εχω το terios 2 του 2009 το οποιο φερει τα μανισια ελαστικα dunlop 215/65/16. Θα εκτιμουσα την βοηθεια οποιων γνωριζουν στο ακολουθο θεμα:
Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει ελαστικα μικροτερου πελματος; π.χ. 195/75/16;
Γενικως επιτρεπεται να μειωθει το πελμα;
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: μειωση διαστασης πελματος: γινεται;

Δημοσίευση από TAG »

Καλως ηρθες στο φορουμ μας
Περνα να σε γνωρίσουμε απο την ενοτητα παρουσιασεις νεων μελων.

Δεν εχει ακουστει να φορεσει καποιος τετοια διάσταση.
Λογικα αυτη εαν υπαρχει σε ελαστικο Α/Τ ή mud θα ειναι
Αναγομωσης.
Στις γνωστες μαρκες σε 16ρα δε υπαρχει τέτοια διασταση νομιζω.
Η αυξομείωση του πελματος παιζει στο +- 3% max
http://www.4troxoi.gr/default.php?pname ... ions_Tyres
Οι διαστασεις που παίζουν σε 16ρα ειναι
235/60 , 215/65, 215/70 και σπανια 205/80

Μετα αλλαγη μονο σε 15ρα ..
Επίτιμος....
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 8:40 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: μειωση διαστασης πελματος: γινεται;

Δημοσίευση από tetradusterios »

Καλως ηρθες φιλε ,εγω δεν καταλαβα γιατι να μπεις σε περιπετειες;
viewtopic.php?t=1222
Η γνώση είναι δύναμη!!!
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: μειωση διαστασης πελματος: γινεται;

Δημοσίευση από προσηλιο »

Ευχαριστω για το καλωσορισμα! Το terios το πηρα μεταχειρισμενο και δεν εχω εμπειρια με 4x4. Οποτε συγχωρηστε με.
Το ψαχνω το θεμα διοτι μου φαινεται υπερβολικη η διασταση 215 και νομιζω πως μειωνοντας θα εχω οφελος στην καταναλωση.
Επισης, κυκλοφορω κυριως σε ασφαλτο οποτε δεν νομιζω να χασω κατι.
Με την διασταση 195/75/16 μεταβαλω την διαμετρο κατα 1.8% οποτε ειναι νομιμο. Σωστα;
Το προβλημα ειναι οτι σε αυτη την διασταση δεν υπαρχουν ελαστικα με σημανση 4x4 αλλα μονο για Van. Ειναι αυτο δεσμευτικο;
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: μειωση διαστασης πελματος: γινεται;

Δημοσίευση από goranterios »

Προσηλιε καλως ηρθες στο Terios klub net και να χαιρεσε το τερατακι σου. Κερδίζεις 1 ποντο και κατι με 75αρι προφιλ και αυξανεις αντι να μειωσεις την καταναλωση και ας εισαι με ποιο στενο πελμα μηδαμηνη αυξηση της ταξης 0,2 με 0,3 λιτρ,/100 .
Τωρα από εμφανιση δεν ξερω αλλα πρεπει να ψηλοχανει .Αν μπορεις αποφυγετο και παλι καλως ηρθες :D :D :D
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: μειωση διαστασης πελματος: γινεται;

Δημοσίευση από manos man. »

Καλυτερα να μεινεις 215/65/16 που εχεις πολλες επιλογες σε ελαστικα βαζοντας κατι σε πιο ασφαλτινο μιας και σε ενδιαφερει πιο πολυ η ασφαλτος ;) Οσο για την καταναλωση ο μονος τροπος μειωσης ειναι ο τροπος οδηγησης!!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: μειωση διαστασης πελματος: γινεται;

Δημοσίευση από προσηλιο »

Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Απλα δεν καταλαβαινω οτι το 215/65/16 εχει load index 98 που αντιστοιχει σε 750 κιλα ανα τροχο, δηλ. συνολο 3.000 κιλα, ενω το μεγιστο βαρος βασει εγχειριδιου ειναι 1750 κιλα.Λογικα θα επρεπε να εχει ενα συντελεστη 90 δηλ. 600 κιλα ανα τροχο.
Σημειωτεον, το Suzuki SX4 4x4 εχει παρομοιο βαρος αλλα φερει λαστιχα 205-60-16 με δεικτη 91.

Επισης, αν γνωριζει καποιος, υπαρχει καποιος νομος περι τετιοων μεταβολων διαστασης που να καθοριζει τι πρεπει να τηρειται απαρεγκλιτα? δηλ. προφανως πρεπει να τηρηθει το load index του κατασκευαστη (ασχετα αν το κρινω υπερβολικο).
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: μειωση διαστασης πελματος: γινεται;

Δημοσίευση από Pesketzis »

Φίλε μου καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Αναρωτιέσαι αν μπορείς να αλλάξεις την διάσταση των ελαστικών σου και ποιο είναι το επιτρεπόμενο όριο.
Απλά σου λέω δεν υπάρχει κανένα περιθώριο αλλαγής ελαστικών σε κανένα αυτοκίνητο ανεξαρτήτως αν είναι τετρακίνητο η όχι.
Δηλαδή το σωστό είναι να μην αλλάζουμε ποτέ την διάσταση των ελαστικών πέρα από αυτή που μας δίνει ο κατασκευαστής.
Τώρα θα μου πεις το Terios ήδη από το εργοστάσιο έρχεται με δύο διαφορετικές διαστάσεις. Σωστά, αλλά ενώ τα δύο αυτοκίνητα δείχνουν ίδια στην ουσία είναι διαφορετικά. Έχουν άλλη ανάρτηση, άλλες αντιστρεπτικές και γενικά για να μην μπαίνω σε λεπτομέρειες, τελείως διαφορετικό στήσιμο. Άλλο αυτοκίνητο το ένα και άλλο το άλλο.

Κάποιοι από εδώ μέσα θα σκεφτούν, τι λες ρε Γιώργο αφού εγώ την άλλαξα την διάσταση και δεν παρατήρησα καμία αλλαγή, ή κάποιοι άλλοι θα σκεφτούν, και αυτό το 3% που δίνουν ανοχή ακόμα και στο κτεο για αλλαγή διάστασης τι είναι;
Λοιπόν, στην πρώτη σκέψη η απάντηση είναι πως δύσκολα με την αλλαγή διάστασης και γενικότερα με την αλλαγή γεωμετρίας του αυτοκινήτου ο μέσος οδηγός θα αντιληφθεί την διαφορά και ίσως και να μην πάρει χαμπάρι ποτέ και τίποτα, αλλά πάντα θα διατρέχει τον κίνδυνο σε μια στραβοτιμονιά η σε κατάσταση πανικού γενικότερα το αυτοκίνητο του να μην ακολουθήσει τις εντολές του και να παρ εκτραπεί της πορείας του.
Στην δεύτερη σκέψη η απάντηση είναι πως μια διαφορά της τάξεως του 3% και φυσικά με πολλούς ακόμα παραμέτρους που θα πρέπει να υπολογιστούν, είναι τόσο μικρή η μεταβολή της γεωμετρίας που ακόμα και σε κατάσταση πανικού δεν θα είναι αυτή η πρωτεύουσα αιτία αν το όχημα παρ εκτραπεί της πορείας του.

Από θέμα οικονομίας που το σκέφτεσαι μην νομίζεις ότι θα κερδίσεις και πολλά γιατί η διάσταση του ελαστικού έχει τον τελευταίο λόγο στην κατανάλωση του καυσίμου.
Οπότε και ρόδες ποδηλάτου να βάλεις μην νομίζεις ότι θα ξεχνάς να βάλεις βενζίνη. :D :D :D

Αυτά από εμένα και πιστεύω να σου έλυσα το μυστήριο, για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε...
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: μειωση διαστασης πελματος: γινεται;

Δημοσίευση από Pesketzis »

Α! και κάτι ακόμα...
Μην μπερδεύεις το χτένι με το γένι.
Άλλα τα ελαστικά που είναι κατασκευασμένα για αυτοκίνητα πόλης, άλλα των υψηλών επιδόσεων, άλλα των 4χ4, άλλα των VAN και των αγροτικών και γενικότερα το κάθε ελαστικό είναι κατασκευασμένο για συγκεκριμένη χρήση και συγκεκριμένο τύπο οχήματος.
Δεν μπορείς να βάλεις ότι να 'ναι μόνο και μόνο γιατί σου ταίριαξε η διάσταση για παράδειγμα.
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: μειωση διαστασης πελματος: γινεται;

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Για χαμηλότερη κατανάλωση, ότι σου είπε ο manos man, αλλάζεις τρόπο οδήγησης.
Δες και σεμινάρια οικονομικής οδήγησης.
Αν πάλι δες είσαι ικανοποιημένος και δεν μπορείς να δεχθείς την όποια κατανάλωση, αλλάζεις αυτοκίνητο.

Για αλλαγές στις διαστάσεις των ελαστικών, δες τον ισχύοντα ΚΟΚ.
Το ζουμί, απλουστευμένα, είναι ότι δεν αλλάζεις τον όγκο του αυτοκινήτου.
Απάντηση