Πιο κοντή πρώτη σε Terios II

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Πιο κοντή πρώτη σε Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Εδω και καιρο υπαρχει στο μυαλο μου η ιδεα να γινει πιο κοντη η πρωτη αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει εφικτη! Σιγουρα η πιο καλη λυση ειναι αυτη των αργων αλλα λιγο ο φοβος της μετατροπης και φυσικα το κοστος, με φρεναρουν πολυ!! Οποιαδηποτε πληροφορια εχετε θα μπορει να φανει πολυ χρησιμη!! ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Πιο κοντή πρώτη σε Terios II

Δημοσίευση από TAG »

Μανο ,
Εαν θυμαμαι σωστά, το 1.300ρι το Τerios II εχει πιο κοντη
Για ψαξτο.
Επίτιμος....
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Πιο κοντή πρώτη σε Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Βασικα εχει πιο κοντα διαφορικα! Ευκολη λυση αλλα το θεμα ειναι οτι κονταινουν ολες οι ταχυτητες μετα! Και δεν θελω να φανταστω πιο κοντη τη πεμπτη σε εθνικη οδο.... ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Πιο κοντή πρώτη σε Terios II

Δημοσίευση από goranterios »

Μανο σε νιωθω τι εννοεις και τι ακριβως θελεις όμως πιστευω ότι πρεπει να το δεις λιγο αργοτερα, το θεμα της 1ης, και γιατι όχι και ποιο καλης οπισθεν :!: :!: :!: :D :D :D
Άβαταρ μέλους
vitaroulas
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 9:17 am
Τοποθεσία: Αμαρούσιον
Επικοινωνία:

Re: Πιο κοντή πρώτη σε Terios II

Δημοσίευση από vitaroulas »

Παιδιά μπορεί να έχω άλλο αμάξι αλλά σας το αναφέρω μόνο και μόνο σαν εμπειρία επειδή το έχω κάνει.

Έχω βάλει τα διαφορικά από το 1.6 το GV τα οποία είναι πιο κοντά από το δίλιτρο.
Αποτέλεσμα, οικονομία, και μια ταχύτητα πάνω σε κάποια σημεία που έχω τσεκάρει.
Σε ταξίδι στην εθνική βέβαια δεν υπερβαίνω τα 120.

Ενδεικτικά σας αναφέρω πως ψηλωμένο +9cm με Mud λάστιχα αναγόμωση με διάμετρο 72cm με max τα 120 δεν ξεπερνάω τα 9lt / 100km όπου εκεί γύρω έπαιζα και όταν ήταν μαμά :)
Δαμιανός
GV 2.0
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Πιο κοντή πρώτη σε Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Σιγουρα δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες! Αλλα εδω εχουμε να κανουμε με διαφορετικο αμαξι απο το Vitara! Κι εγω προσπαθω οσο δεν παει να κινουμαι οικονομικα και προσπαθω να μην ξεπερναω τις 3000 στροφες γιατι απο εκει και πανω καιει περισσοτερο... Αλλα σκεψου! Οτι με 3000 και πεμτη αν θυμαμαι καλα βγαζει 92 χιλιομετρα... Αν βαλω πιο κοντα διαφορικα μαλλον θα ανεβασω καπως την καταναλωση γιατι ποσο πιο σιγα θα πηγαινω;
Παντως μ αρεσει που υπαρχει σχετικο ενδιαφερον στο θεμα!! Ολα απο μια κουβεντα αρχιζουν και ολα τα σεναρια ειναι υπο σκεψη!!! ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: Πιο κοντή πρώτη σε Terios II

Δημοσίευση από dimos »

αναφερθηκε πιο πανω κατι για το κοστος των αργων ...ερωτηση......... μπαινουν και στα δυο τεριος?.......το κοστος ποσο ειναι δηλαδη? .......υπαρχει διαφορα κοστους σε τεριος 1 με τεριος 2 ? ποσο διαρκει η μετατροπη? υπαρχει εγγυηση?
ξεφευγω .....παλι ρωταω πολλα .....
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Πιο κοντή πρώτη σε Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Η μετατροπη εχει γινει σε δυο Terios τα οποια ειναι και τα δυο Terios II . Δεν ξερω αν γινεται και στο Terios I. Τα παιδια απο το teriosclub.com καταφεραν πρωτοι την μετατροπη ενω ακολουθησε και ο Μακης ξεκινωντας με δικο του μηχανικο. Οπως και να εχει πρεπει να υπολογιζεις γυρω στα 2000 με 3000 χιλιαρικα αν και παλι ειναι καπως σχετικο το κοστος... Και ο χρονος ειναι πολυ σχετικος γιατι εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Παντως το θεμα με τα αργα εχει ξανασυζητηθει και αν θες μπορεις να ριξεις κι εδω μια ματια ;) viewtopic.php?f=4&t=624 Για οποιεσδηποτε αλλες αποριες για τα αργα τα συζηταμε στο αλλο θεμα ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”