ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΑΣΜΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΣΚΟΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
Απάντηση
page79
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μάιος 03, 2013 9:38 pm

ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΑΣΜΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΣΚΟΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ

Δημοσίευση από page79 »

Καλημερα.θα ηθελα τισ γνωσεις -εμπειριες σας .μετα απο αλλαγη σετ συμπλεκτη -ρουλεμαν-βαλβολινων ακουγεται στην νεκρη ενα γουργουριτο απο το σασμαν(οχι σφυριγμα) το οποιο σταματα εντελως με το πατημα του συμπλεκτη.νομιζω ακουγεται και με πρωτη-δευτερα στις πολυ χαμηλες ταχυτητες.να ασχοληθω με αντιτριβικα-καλες βαλβολινες?οι εργασιες εγιναν σε εξωτερικο συνεργειο...ο τερης ειναι του 2009 και τον πηρα μεταχειρισμενο το 2012.απο σβερκο που λεει...το σετ συμπλεκτη ηταν το εργοστασιακο της daikin exedy.
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΑΣΜΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΣΚΟΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ

Δημοσίευση από Pesketzis »

Καλησπέρα φίλε μου!
Αν πριν την αλλαγή του δίσκου δεν σου έκανε θόρυβο και σου κάνει τώρα τότε το ποιο πιθανό είναι ο θόρυβος να είναι από το ρουλεμάν του συμπλέκτη.
Αυτό που έχει συμβεί πάρα πολλές φορές από εξωτερικά συνεργεία είναι να μην έχει τοποθετηθεί σωστά το ρουλεμάν με αποτέλεσμα να στραβοπατάει και να βγάζει θόρυβο. Αν το αμελήσεις και είναι κάτι τέτοιο που περιγράφω πολύ σύντομα θα ξαναπάς στο συνεργείο για συμπλέκτη και αν είσαι και λίγο... γκαντέμης ίσως και για σασμάν.
Κοίταξε το άμεσα, έστω και αν δεν είναι αυτό που περιγράφω μην το ρισκάρεις.
page79
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μάιος 03, 2013 9:38 pm

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΑΣΜΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΣΚΟΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ

Δημοσίευση από page79 »

κ.Πεσκετζη ευχαριστω για την απαντηση.πριν καμια βδομαδα περασα απτο καταστημα σου και το δοκιμασε- ακουσε ο κ. κωστας(μαλλον ο πατερας σου) ο οποιος μου ειπε οτι ειναι ενα τρελο μεσα στο σασμαν και δεν γλυτωνω το ανοιγμα .αν καταλαβα καλα βεβαια.αν θελεις ρωτησε τον μηπως με θυμηθει(μαυρο χρωμα).αν οντως μπορει να ειναι του συμπλεκτη να τους το παω πισω .
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΑΣΜΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΣΚΟΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ

Δημοσίευση από Pesketzis »

Αν το δοκίμασε και σου είπε πως είναι αυτό τότε δεν παίζει κάτι άλλο φίλε μου.
Βέβαια δεν έχει τίποτα τρελό μέσα στο σασμάν. Εννοούσε το ρουλεμάν του πρωτεύον άξονα τον οποίο στην γλώσσα του συνεργείου το λέμε "ρουλεμάν του τρελού".
Αυτό για να αλλαχθεί χρειάζεται να κατέβει το σασμάν και να ξεμονταριστεί όλο, για να φανταστείς είναι το τελευταίο που βγαίνει και το πρώτο που μπαίνει στην επανασυναρμολόγηση.
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΑΣΜΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΣΚΟΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

page79, δες αν θέλεις σχετικό βίντεο για την λειτουργία του κιβωτίου ταχυτήτων που έχω αναρτήσει.
Σε αυτό θα δεις τον πρωτεύοντα άξονα και το ρουλεμάν και θα καταλάβεις καλύτερα που είναι ζημιά.

Πρωτεύοντας άξονας είναι αυτός που πέρνει την κίνηση για να την μεταδώσει, και για το κιβώτιο ταχυτήτων είναι αυτός που είναι συνδεδεμένος με το δίσκο-πλατό του συμπλέκτη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”