Το μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος για Terios J2

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Απάντηση
johnsapnas
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Σεπ 24, 2013 12:45 pm

Το μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος για Terios J2

Δημοσίευση από johnsapnas »

Παιδιά καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να πάρω μια τετράδα λάστιχα όσο πιο off γίνεται, του τύπου 95% για εκτός, ξέρετε... από αυτά που κάνουν το αμάξι να φαίνεται σαν John Deere για το χωράφι...
Ποιο είναι το μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος τέτοιου ελαστικού που μπορώ να βάλω στο Terios J2 μου που είναι σηκωμένο κατά 3cm, χωρίς να έχω προβλήματα???
Εν τέλη αυτό που θέλω να κάνω είναι να έχω μια τετράδα ζαντολάστιχα που θα τα φοράω μόνο όταν βγαίνω σε xtreme "λασπο-χιονο-σκηνικά"...
Επίσης είμαι ανοιχτός και σε λογικές μετατροπές (αποστάτες κτλ) προκειμένου να χωρέσει το λάστιχο στον θόλο. Όταν λέω λογικές εννοώ χωρίς κοψίματα θόλων, ψηλώματα στο Θεό και κόστη εξωπραγματικά...

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Το μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος για Terios J2

Δημοσίευση από manos man. »

Κοιτα δεν μπορεις να πας σε πολυ μεγαλυτερες διαστασεις γιατι το αμαξι θα χασει πολυ σε δυναμη... Απ οτι καταλαβα θελεις να βαλεις Μud ελαστικα. Μια μεγαλυτερη διασταση που εχει φορεθει αρκετα σε Τεριος ειναι η 215/70/16 αλλα δεν βγαινουν mud ελαστικα σε αυτη παρα μονο σε αναγομωση. Ομως σε αναγομωση ειναι μονοδρομος να πας σε 215/65/16 για τους παρακατω λογους. 1ον γιατι τα λαστιχα αναγομωσης ζυγιζουν περισσοτερο και ζοριζουν το αμαξι και 2ον γιατι η πραγματικη τους διασταση ειναι μεγαλυτερη απο την αναγραφομενη ;) Μια αλλη λυση στην οποια εχω καταφυγει κι εγω, ειναι να βρεις 15αρες ζαντες που να χωρανε στο Τεριος (σχεδον ολες βρισκουν στην δαγκανα ) και να βαλεις πρωτογενη ελαστικα ή και αναγομωση σε διασταση 215/75/15. Αυτη η διασταση ειναι πολυ κοντα στην εργοστασιακη 215/65/16 και δεν ζοριζει σε μεγαλο βαθμο το αμαξι ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
johnsapnas
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Σεπ 24, 2013 12:45 pm

Re: Το μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος για Terios J2

Δημοσίευση από johnsapnas »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Κάτι που με ενδιαφέρει πολύ από τα μεγαλύτερα λάστιχα είναι το ύψος που θα κερδίσει συνολικά το αμάξι μάζι με την ανάρτηση και κυρίως τον πίσω άξονα.
Τώρα το αμάξι φοράει Yokohama AT/S σε 185/65/16. Έτσι το πήρα από τον προηγούμενο κάτοχό του. Και λέω να πάω σε BFGoodrich AT αν δεν καταφέρω να κάνω αυτό με την spare τετράδα mud ζαντολάστιχα. Αλλά τα BFGoodrich AT σε τι μέγαλύτερο μέγεθος θα μπορούσα να τα βάλω;
Αν π.χ. χωράει το 225/75/16 χωρίς να βρίσκει το λάστιχο πουθενά τόσο στον μπροστινό άξονα όσο και στον πίσω, σε όλη τη διαδρομή της ανάρτησης με τα MAD Cross Country ελάτηρια που φοράω (+3cm), και σε όλη την διαδρομή του τιμονιού, τότε η διαφορά της συνολικής διαμέτρου των τροχών θα μου δώσει σχεδόν 5cm ύψος!!! Δεν με χαλάει καθόλου αυτό... Επίσης νομίζω ότι θα κερδίσω και σε άλλους τομείς όπως πλάτος πέλματος που είναι χρήσιμο σε στενές αυλακώσεις του εδάφους, σε μικρότερο μεταξόνιο (ας το πούμε έτσι), αλλά και σε δυσκολότερη διείσδηση των τροχών μέσα σε φυσικά εμπόδια τύπου λακούβας.
Anyway, το μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος είναι αυτό που με καίει πιο πολύ σε όποια κι από τις δύο λύσεις πάω.
Το offroad που κάνω δεν είναι αυτό που κάνει κάποιος ως μηχανοκίνητο άθλημα, αλλά αυτό που θα με παέι στα μέρη που θέλω. Ποιο χρήσιμο βρίσκω το κέρδος στους παραπάνω τομείς που ανέφερα παρά σε θέματα δύναμης κτλ. Δεν μου έχει τύχει κιόλας ποτέ να πω ότι δεν μου έφτασε η δύναμη της πρώτης στο αυτόματο κιβώτιο. Και η οδήγηση μου στην πόλη είναι τελείως συντηρητική...
Οπότε τι μεγαλύτερο σε πέλμα και προφίλ χωράει χωρίς προβλήματα στους θόλους του Τέρη???

Ευχαριστώ και πάλι!!!
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Το μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος για Terios J2

Δημοσίευση από manos man. »

Τωρα με το αυτοματα δεν ξερω ποσο μπορεις να παιξεις σε διαστασεις. Σιγουρα 215/70/16 μπορεις να βαλεις μιας και καποιος τα εχει βαλει σε αυτοματο... Η διασταση που λες 225/75/16 εχει δοκιμαστει απο εναν φιλο ο οποιος ειχε ψηλωσει κι αυτος 3 cm το Τεριος. Ομως το λαστιχο εβρισκε σε καποια σημεια και ειχε κοψει λιγο φρυδακια και το τελειωμα στο μαρσπιε αν θυμαμαι καλα... Εκτος απο αυτο, το αμαξι εμενε απο δυναμη σε τραγικο σημειο! Δεν τα κρατησε σχεδον καθολου και εβαλε αναγομωση... Μην περιμενεις να ψηλωσεις απο τα λαστιχα γιατι θα χασεις σε δυναμη πολυ... Με την διασταση 215/70/16 ψηλωνεις κατα εναν ποντο! Ισως να εκανε και η διασταση 225/70/16 αλλα δεν εχει δοκιμαστει απο κανεναν για να ξερουμε αν βρισκει και αν κοβει πολυ το αμαξι...
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση