Προβληματάκι με την όπισθεν

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
Απάντηση
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Προβληματάκι με την όπισθεν

Δημοσίευση από sportbilly »

Είμαι κάτοχος ενός μεταχειρισμένου τέρη. Το αγόρασα αρχές Ιουλίου με 19700 χλμ και τώρα έχω φτάσει αισίως στα 24500! Έχω όμως ένα ψιλοθεματάκι με την όπισθεν. Όταν την βάζω τις 9 από τις 10 φορές τρατσουνάει άσχημα. Ακούς κάτι κρακ και κρουκ, αλλά την παίρνει κανονικά. Δεν ξέρω αλλά ίσως ο προηγούμενος κάτοχος (θείος μου) του'βαλε καμιά μέρα την όπισθεν καρφωτή....

Στα 25000 θα πάω για προγραμματισμένο service στον μηχανικό μου. Έχετε να προτείνετε καμιά λύση?

ΥΓ. Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά να προσθέσω ότι έχω 1.5 VSC+TRC, είναι μοντέλο 7/2007 και δεν έχουν αλλάξει ποτέ οι βαλβολίνες σε διαφορικά/κιβώτιο.
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Προβληματάκι με την όπισθεν

Δημοσίευση από Big »

Το συγκεκριμένο το είχα ρωτήσει και εγώ στην αντιπροσωπεία. Η απάντησή τους ήταν να βάζουμε: 1η, 2η, 3η, κλπ και μετά όπισθεν. Έχει να κάνει με το "συγχρονιζέ" των γιαπονέζικων αυτοκινήτων
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Προβληματάκι με την όπισθεν

Δημοσίευση από sportbilly »

Big έγραψε:Το συγκεκριμένο το είχα ρωτήσει και εγώ στην αντιπροσωπεία. Η απάντησή τους ήταν να βάζουμε: 1η, 2η, 3η, κλπ και μετά όπισθεν. Έχει να κάνει με το "συγχρονιζέ" των γιαπονέζικων αυτοκινήτων
Αυτό ίσως να ήτανε χρήσιμο σε περίπτωση που δεν την παίρνει την ταχύτητα. Εμένα όμως την παίρνει κανονικά, χωρίς προσπάθεια, κατευθείαν. Απλά ακούγεται. Στο μηχανικό μου το είπα και έκανε εξαέρωση τον συμπλέκτη και μου είπε πως θα το δει στο service. Απλά ρωτάω μήπως και έχετε καμιά συμβουλή/εμπειρία ώστε να τον βοηθήσω κι εγώ από μεριάς μου. Είμαι της άποψης ότι όπως και στον γιατρό λέμε συμπτώματα και τον βοηθάμε για να κάνει διάγνωση, έτσι πρέπει να κάνουμε και στο μηχανικό μας, που είναι ο γιατρός των αυτοκινήτων μας.
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Προβληματάκι με την όπισθεν

Δημοσίευση από Big »

Όταν μάθεις τι γίνεται να το γράψεις για να το μάθουμε και εμείς ;)
paliothodoros
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 4:39 am

Re: Προβληματάκι με την όπισθεν

Δημοσίευση από paliothodoros »

το κρακ κρουκ δεν ειναι απο τις βαμβολινες που ακους..... βασικα η οπισθεν στο τεριος ειναι μπροστα ή πισω?? βασικα προσπαθησε να τι βαζεις με πιο αργες κινησεις ........ και θα δειξει αν συνεχιστει το προβλημα μαλλον θα πρεπει να ανοιξεις κιβωτιο.
περιμενουμε νεα σου!!!!!
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Προβληματάκι με την όπισθεν

Δημοσίευση από sportbilly »

Τελικά σταμάτησε μόνο του να κάνει θόρυβο. Πλέον παίρνει την όπισθεν κανονικά και αθόρυβα, 99 στις 100 φορές. Τόσο καιρό τώρα μόνο μία φορά ακούστηκε κάποιος θόρυβος. Και στο service που έκανα δεν είδε κάτι ο μάστοράς μου. Τι να πω δεν ξέρω. Το αυτοκίνητο ήτανε μεταχειρισμένο και ακίνητο. Ο θείος μου το είχε 4ο αυτοκίνητο, ήτανε 6ετίας σχεδόν με 19700 χλμ. Και με το νέο του κάτοχο, μέσα σε 6 μήνες ο Τέρης έκανε 7000χλμ!
paliothodoros
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 4:39 am

Re: Προβληματάκι με την όπισθεν

Δημοσίευση από paliothodoros »

sportbilly έγραψε:Τελικά σταμάτησε μόνο του να κάνει θόρυβο. Πλέον παίρνει την όπισθεν κανονικά και αθόρυβα, 99 στις 100 φορές. Τόσο καιρό τώρα μόνο μία φορά ακούστηκε κάποιος θόρυβος. Και στο service που έκανα δεν είδε κάτι ο μάστοράς μου. Τι να πω δεν ξέρω. Το αυτοκίνητο ήτανε μεταχειρισμένο και ακίνητο. Ο θείος μου το είχε 4ο αυτοκίνητο, ήτανε 6ετίας σχεδόν με 19700 χλμ. Και με το νέο του κάτοχο, μέσα σε 6 μήνες ο Τέρης έκανε 7000χλμ!
ισως και απο αυτο η ακινησια δημιουργει χειροτερα προβληματα αρκετες φορες...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”