DIY τοποθέτηση Park Pilot By Synteknos

Ειδικές κατασκευές των μελών μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

DIY τοποθέτηση Park Pilot By Synteknos

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Synteknos

Έτσι για καλή αρχή, είπα να ποστάρω ένα DIY με την τοποθέτηση park pilot σε Terios II. Το έκανα στο δικό μου πριν 6 μήνες και μου πήρε γύρω στις 5-6 ώρες, κυρίως γιατί ήθελα να είμαι πολύ προσεκτικός (γίνεται και γρηγορότερα, ειδικά με καλή παρέα :laugh:). Είναι το σετάκι που έχει μόνο ήχο γιατί μπαίνει πολύ πιό εύκολα, αφού δεν χρειάζεται να τρέχουν καλώδια μέχρι μπροστά για την οθόνη.

1. Αφαιρούμε πίσω προφυλακτήρα και φρυδάκια. Έχουν αρκετές βίδες και κλιπσάκια. ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ στα κλιπς των φρυδιών γιατί και ψιλοεύκολα σπάνε και ακριβά είναι!
PP1.jpg
2. Τρυπάμε τον προφυλακτήρα (τρυπανάκι δίνεται μέσα στο κιτ) για να βάλουμε τους αισθητήρες στις θέσεις που έχουμε προεπιλέξει. Εγώ διάλεξα τους εξωτερικούς να τους βάλω λίγο πιό έξω για να μου πιάνουν και λίγο το πλαϊνό μέρος.

3. Αφαιρούμε ταπετσαρία πορτμπαγκάζ (πιάνει με κλιπς), εσωτερική επένδυση πίσω δεξιού θόλου και λάστιχο πίσω πόρτας. Δείχνει δύσκολο αλλά είναι πραγματικά πολύ εύκολο, απλά ξεκουμπώνετε και ξεβιδώνετε!
PP2.jpg
4. Κάτω από την ταπετσαρία του θόλου βρίσκουμε την φίσα των πίσω φώτων. Από εκεί μπορούμε να "κλέψουμε" ρεύμα από το καλωδιάκι της όπισθεν για να δώσουμε παροχή στο park pilot. Επίσης εκεί έχει πολύ χώρο για να τοποθετήσουμε το beeper και την μονάδα διαχείρησης. Στο δικό μου κιτ, το beeper έμπαινε βιδωτό και η μονάδα κολλητή με καλής ποιότητας αφρώδη ταινία διπλής όψης.
PP3.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓιώργοςΠειραιάς την Πέμ Απρ 05, 2012 8:39 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: DIY τοποθέτηση Park Pilot By Synteknos

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

5. Ακολούθως, περνάμε τα καλώδια κάτω από το φανάρι και μέσα από τον αεραγωγό που βρίσκεται κάτω από αυτό
PP4.jpg
* Εδώ καλό είναι να πιάσουμε πρόχειρα τους αισθητήρες και να δοκιμάσουμε οτι το σύστημα δουλεύει πρίν συνεχίσουμε με το μοντάρισμα και ανακαλύψουμε αργότερα οτι κάτι δεν πήγε καλά :S

6. Μετράμε τις αποστάσεις που θέλουμε και αφήνουμε τα ανάλογα περιθώρια στα καλώδια των αισθητήρων. Καλό είναι να περάσουμε με ταινία όλο το "σπαγγέτι" γιατί και συμμαζεμένα θα είναι και πιο προστατευμένα. Κακά τα ψέμματα, off road όχημα έχουμε και στις "κακοτοπιές" το πάμε!:laugh: Η πλεξούδα μας μπορεί να πιαστεί εύκολα με tie-wrap στα ήδη υπάρχοντα κλιπσάκια.
PP5.jpg
PP6.jpg
7. Συναρμολογούμε τα πάντα στη θέση τους και είμαστε έτοιμοι!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: DIY τοποθέτηση Park Pilot By Synteknos

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

PP7.jpg
Καλή επιτυχία σε όσους το επιχειρήσουν και για ότι χρειαστείτε, στην διάθεσή σας!


Υ.Γ. Επειδή εγώ έσπασε κάποια κλιπς, όταν πήγα να τα πάρω από τον τοπικό αντιπρόσωπο, μου είπε "Τί κάθεσαι και παιδεύεσαι, ο φανοποιός μου θα στο έβαζε χωρίς να βγάλει προφυλακτήρα!!!!!"
Και εγώ αναρωτιέμαι: Πού θα τα πέρναγε τα καλώδια και πώς θα μου τα συμμάζευε χωρίς να βγάλει προφυλακτήρα;;;;.... Μάλλον... δεν θα το έκανε καθόλου!! Γι αυτό όπου πιάνουν τα χέρια μας, καλύτερα να το κάνουμε εμείς λέω εγώ!
Ο αteriαστος...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
psou
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2013 8:31 pm

Re: DIY τοποθέτηση Park Pilot By Synteknos

Δημοσίευση από psou »

Επειδή τις προσεχείς ημέρες θα το δοκιμάσω και εγώ θυμάστε μήπως, τα χρώματα των καλωδίων που ψάχνουμε..;
psou
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2013 8:31 pm

Re: DIY τοποθέτηση Park Pilot By Synteknos

Δημοσίευση από psou »

Τελικά το βρήκα με ένα βολτόμετρο..
Πάντως, δε χρειάζεται να βγει ο προφυλακτήρας. Η τοποθέτηση ήταν επιτυχημένη! :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαστορέματα-Κατασκευές”