Βοήθεια για service Terios 2008

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Απάντηση
Ellobo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2012 10:09 am

Βοήθεια για service Terios 2008

Δημοσίευση από Ellobo »

Φίλοι μου καλησπέρα.Πρόκειται να κάνω το service sta 52.500 km και πλησιάζει εκείνο των 60.000km.Δεν σκέφτομαι να το κάνω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο διότι δεν μπορώ να διαθέσω τα χρήματα που ζητάνε για την συγκεκριμένη συντήρηση.Θα εκτιμούσα πολύ μια βοήθεια σχετικά με τον τύπο λαδιού,τον τύπο και την ποσότητα των βαλβολίνων που χρειάζονται,καθώς και οποιαδήποτε πηγή αναλώσιμων ανταλλακτικών που πιθανόν κάποιος έχει ανακαλύψει.Έχω στα χέρια μου το πρόγραμμα συντήρησης από το forum απλά θα ήθελα κάποιες πιο συγκεκριμένες οδηγίες για την πραγματοποίηση των συντηρήσεων που ανέφερα πιο πριν.Το αυτοκίνητο είναι μοντέλο 2008,special edition,με διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για service Terios 2008

Δημοσίευση από Pesketzis »

Στα 52.500 χρειάζεται μόνο αλλαγή λαδιών και τα προτεινόμενα από τον κατασκευαστή για χρήση στην Ελλάδα είναι τα 5w-30 ή 5w-40.
Στα 60.000 χρειάζεσαι και βαλβολίνη για το εμπρός διαφορικό 80w-90 ένα λίτρο, και για το πίσω διαφορικό 85w-90ls τρία λίτρα.

Το εξουσιοδοτημένο συνεργείο μην σε τρομάζει φίλε μου, εκτός από το γεγονός πως όλοι ανεξαρτήτως μάρκας έχουν ρίξει αρκετά τις τιμές, έχεις και το δικαίωμα να πας εσύ τα ανταλλακτικά που θα σου τοποθετήσουν. Έτσι θα έχεις και την εγγύηση ως προς την τεχνική τους κατάρτιση, αλλά και την επιλογή των ανταλλακτικών που επιθυμείς.

Τώρα για πηγές φθηνών ανταλλακτικών... ας ακούσουμε την άποψη των υπολοίπων...
Ellobo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2012 10:09 am

Re: Βοήθεια για service Terios 2008

Δημοσίευση από Ellobo »

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια κε Πεσκετζή.
Απάντηση