Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από kostas »

Dimis σε τετοιες ατυχιες κανουμε υπομονη και ψαχνουμε αρκετα... στο car υπαρχουν καμποσα πισω διαφορικα
http://www.car.gr/parts/view/2564303/
καλη αποκατασταση!
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από TELIOS »

..για να καταλαβουμε καλυτερα..αυτη ειναι η"γραμμη" της AGRIPAN ?..δλδ σε αναλογα προβληματα θα υπαρξει ανάλογη αντιμετωπιση?κι αν ναι δεν θα επρεπε με καποιο τροπο να ενημερωθουμε ολοι οι κατοχοι για το τι ακριβως ισχυει? :?:
TERIOS A/T 07
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από Pesketzis »

Αυτή δεν είναι η πάγια γραμμή που ακολουθεί το εργοστάσιο και τέτοια θέματα αξιολογούνται κατά περίπτωση.
Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που συντελούν για να παρθεί μια τέτοια απόφαση και πάντα σε συνεργασία της Agripan με την Daihatsu.
Η αντιμετώπιση πάντα είναι η ίδια και σε όλους τους πελάτες ανεξαρτήτως, με κύριο μέλημα της Εισαγωγικής και του εργοστασίου την όσο το δυνατόν καλύτερη εξυπηρέτηση, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όλα μπορούν να καλυφθούν από εγγύηση.
Άρα μην το δένετε κόμπο και αρχίσετε να γυρνάτε τα εξουσιοδοτημένα και ζητάτε εγγυήσεις για του ψύλλου πήδημα :D
Dimis_z
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 1:51 pm

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από Dimis_z »

Αναμενω το ανταλλακτικο και μολις ολοκληρωθει η τοποθετηση σας ενημερωνω....ωστοσο ενα ιδιαιτερο ευχαριστω σε ολους για τις συμβουλες και ιδιαιτερα τον κυριο Πεσκεντζη...
Θα σας κρατω ενημερους απολαμβανωντας ωστοσο το site....
Dimis_z
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 1:51 pm

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από Dimis_z »

Dimis_z έγραψε:Αναμενω το ανταλλακτικο και μολις ολοκληρωθει η τοποθετηση σας ενημερωνω....ωστοσο ενα ιδιαιτερο ευχαριστω σε ολους για τις συμβουλες και ιδιαιτερα τον κυριο Πεσκεντζη...
Θα σας κρατω ενημερους απολαμβανωντας το site....
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από Pesketzis »

Ρε αυτό το ν.
Πως σας έχει κολλήσει όλους, ειδικά τους Νότιους, μπορείτε να μου πείτε;
Πεσκετζής χωρίς ν, μη μου χαλάτε το όνομα και είναι τόσο ωραίο :P :P :P

Δεν χρειάζεται να μας ευχαριστείς φίλε dimis_z, χαρά μας να βοηθάμε ο ένας τον άλλον, άλλωστε γιαυτό είναι οι φίλοι και εδώ υπάρχουν πραγματικοί φίλοι άσχετα ακόμα και αν κάποιους δεν τους έχουμε συναντήσει ποτέ.
Με το καλό να έρθει και να πάρεις τον Τέρη σου να τον χαρείς!
antonaros
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 12:33 am

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από antonaros »

πφφφφ. να μαντεψω οτι πισω εχεις lsd.
να σου πω οτι τα πισω διαφορικα με lsd εχουν ΟΛΑ προβλημα. αν ανοιξεις διαφορικο θα δεις οτι ολη κατασκευη ειναι της πλακας. λιγο λιγο ζορι και καποια μερα κραααααακ.
στο συνεργειο σου λενε μ@λ@κιες . μονο απο την παρεα....
ονομα - σπασμενα πισω διαφορικα
σαντο-1
θοδωρης-1
στελιος-1
εγω-1
μακης-2 3 δεν θυμαμαι...πολλα παντως
τσαντιμις- απλα πολλα
ολα σπαγανε στο ιδιο σημειο. αποτελεσμα. μια αποθηκη με 5 6 7 διαφορικα με το ιδιο προβλημα ολα.
κατασκευαστηκε διαφορικο απο τσαντιμι και σταλθηκε για δοκιμες στην κρητη. θα το σκισουν οι κρητικοι και θα μας πουν.αν πετυχε δεν θα υπαρχουν προβληματα.
για αρχη. αλλαξε συνεργειο.
μετα παρε σβαρνα τις μαντρες με τα κομενα. πισω γκρουπ βρισκεις απο 200 μερι 400 ευρω.λιγο ψαξιμο θελει.

μεσα στα συνεργεια υπαρχουν μηχανικοι - μονταριστες που απλα ακολουθουν το manual και τοποθετουν τα ανταλλακτικα , υπαρχουν και μαστορια με @@ που ξερουν που υπαρχει το προβλημα και πως μπορουν να το φτιαξουν για να μην ξανασπασει. προσεχε ποιους ακους.

αυτο που σου ειπαν για τις τιμες ισχυουν παντως. η νταιχατσου εχει γενικα πανακριβα ανταλλακτικα. αν ψαχτεις λιγο βρισκεις και πολυ φτηνοτερα και ποιοτικα ιδια. οταν ειχα σπασει εγω ειχα στειλει στην αντιπροσωπια και μου ειχαν βγαλει ενα κουστουμι καπου 6-7 χιλιαρικα.... τελικα εδωσα 1500 .

επισης να πω οτι μαζι με διαφορικο κτλ ειχα αλλαξει και δισκο πλατο και ο μηχανικος ειχε κανει μια χαζομαρα και το αμαξι ηταν μονιμα κλειδωμενο 50-50... ελεγε οτι δεν εφταιγε αυτος κτλ. ενα τηλεφωνο εκανα στον πεσκετζη επιτοπου και ειπε απο το τηλεφωνο που ειχε γινει λαθος συνδεση. ενα σωληνακι πιεσης υποπιεσης εκανε ολη τη δουλεια.
για αυτο και πλεον δεν πλησιαζω συνεργειο....ολα σπιτι !
Dimis_z
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 1:51 pm

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από Dimis_z »

Pesketzis έγραψε:Ρε αυτό το ν.
Πως σας έχει κολλήσει όλους, ειδικά τους Νότιους, μπορείτε να μου πείτε;
Πεσκετζής χωρίς ν, μη μου χαλάτε το όνομα και είναι τόσο ωραίο :P :P :P

Δεν χρειάζεται να μας ευχαριστείς φίλε dimis_z, χαρά μας να βοηθάμε ο ένας τον άλλον, άλλωστε γιαυτό είναι οι φίλοι και εδώ υπάρχουν πραγματικοί φίλοι άσχετα ακόμα και αν κάποιους δεν τους έχουμε συναντήσει ποτέ.
Με το καλό να έρθει και να πάρεις τον Τέρη σου να τον χαρείς!
Συγνωμη Κυριε Πεσκετζη αλλα δεν ΜΕ το ειπες καθαρα......Χαιρετισματα στη Σαλονικη.....θα ερθω για μπακαλιαρακια
antonaros
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 12:33 am

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από antonaros »

επειδη αλλος ειχε τα πνευματικα δικαιωματα της πατεντας... τωρα πηρα το οκ.
τσαντιμις και τεοαργ φτιαξανε το καινουριο διαφορικο.
το διαφορικο του τεριος εχει 2 δορυφορους που απλα σηφωνανε μεσα στο διαφορικο.
πηρανε λοιπον το γκρουπ, φτιαξανε αλλους δυο δορυφορους, και τους τοποθετησανε με πυρους.
δεν ειναι η πατεντα που δεν ξερεις αν θα παει καλα. ολα τα σωστα διαφορικα με 4 δορυφορους ειναι και πυρους.
μπειτε να δειτε εδω τα σχετικα και περισσοτερες πληροφοριες απο το τηλεφωνο.

http://www.teriosclub.com/tcf/forum/for ... sp?TID=826
Dimis_z
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 1:51 pm

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από Dimis_z »

Λοιπον μετα απο τοσο καιρο πηρα παλι το Terios με καινουριο διαφορικο....
Βεβαια δεν ξερω εαν ειναι ιδεα μου αλλα μου φαινεται οτι τωρα δεν ακουω τιποτα απολυτως και οτι παει καλυτερα και αποτι το θυμαμε καινουριο....Μαλλον ιδεα μου ειναι..
Σκεφτομαι να το παρω να παω ενα ταξιδι στο εξωτερικο αλλα απο την αλλη εχω και εναν φοβο μεσα μου πλεον μην με αφησει πουθενα και τρεχω.......................
Ευχαριστω πολυ και θα σας ενημερωνω για τυχων νεα και προβληματα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”