Κοντές σχέσεις σε Terios II

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Re: Κοντές σχέσεις σε Terios II

Δημοσίευση από geovil »

Συγχαρητηρια στον Αντωναρο και τα υπολοιπα παιδια για το ολο προτζεκτ,το οποιο απ οτι ειδα στεφθηκε απο απολυτη επιτυχια!!!!

Παντα μαχιμοι παιδες!!!!!! :D :D :D
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Κοντές σχέσεις σε Terios II

Δημοσίευση από Pesketzis »

Μπράβο ρε παιδιά συγχαρητήρια για την κόπο σας αλλά πάνω απ' όλα για την υπομονή σας.
Σαν τεχνικός μιας και το έχω ψάξει λιγάκι στο παρελθόν γνωρίζω πολύ καλά το πόσο σας έχει παιδέψει η όλη μετατροπή και σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για το μεράκι σας.
Να είσαστε καλά και να το γουστάρετε όσο μπορείτε :)
Άβαταρ μέλους
nikosterios
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Μάιος 28, 2012 8:46 pm

Re: Κοντές σχέσεις σε Terios II

Δημοσίευση από nikosterios »

Δηλαδη το terios απεκτησε επιλεκτικη τετρακινηση ή απλα προστεθηκαν κοντες σχεσεις στην υπαρχουσα τετρακινηση :?:
antonaros
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 12:33 am

Re: Κοντές σχέσεις σε Terios II

Δημοσίευση από antonaros »

φτιαχτηκε ανταπτορας και προσαρμοσαμε βοηθητικο κιβωτιο απο αλλο αμαξι.
τωρα το αμαξι ειναι μονιμα πισωκινητο με επιλογη τετρακινησης και κοντης τετρακινησης.
το επομενο εγχειρημα θα ειναι μονιμη τετρακινηση με επιλογη 50-50 κ κοντα.


προσεχως θα κατοχυρωσουμε και την πατεντα...πνευματικα δικαιωματα κτλ....τοτε θα δωθουν περισσοτερες πληροφοριες.
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Κοντές σχέσεις σε Terios II

Δημοσίευση από Pesketzis »

Αντώνη, μια ερώτηση...
Όταν λες ότι θα κατοχυρώσετε τι πατέντα τι ακριβώς εννοείς;
Όπως το καταλαβαίνω εγώ, εννοείς πως αν κάποιος άλλος ανά τον κόσμο βάλει κοντές σχέσεις στον Τέρη του εσείς θα του ζητήσετε να σας πληρώσει πνευματικά δικαιώματα;
Κοντές σχέσεις μπορεί να βάλει ο καθένας σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο αρκεί να έχει το χρόνο και το μεράκι το δικό σας, αλλά πως μπορεί να κατοχυρωθεί κάτι τέτοιο όταν πολύ απλά μπορεί να προσαρμοστεί ένας "αντάπτορας" που αν δώσεις τις διαστάσεις σε ένα μηχανουργείο στο φτιάχνει μέσα σε λίγη ώρα και επάνω εκεί μπορείς να προσαρμόσεις το βοηθητικό;
Μου ακούγετε λίγο υπερβολικό και χωρίς λόγο έξοδα που θα χρειαστεί να πληρώσετε, χωρίς να σας κατοχυρώνει κανείς και για τίποτα.
Σε μια αντίστοιχη περίπτωση που θέλησα και εγώ να κατοχυρώσω κάτι μου είχαν πει τότε πως όποιος θέλει μπορεί να το αντιγράψει αρκεί να έχει μια μικροδιαφορά από το πρωτότυπο.
Το συμπέρασμα που έβγαλα τότε ήταν πως δεν υπάρχει κατοχύρωση σε τέτοιου είδους μετατροπές και αν οι συνάδελφοι μου δουν πως έχει "ψωμί" η συγκεκριμένη μετατροπή που κάνατε τότε όλοι θα βάζουν αργά στο Terios χωρίς να μπορείτε να κάνετε τίποτα.
Δεν θέλω να σας απογοητεύσω και ίσως να μην τα γνωρίζω καλά τα πράγματα και να είναι κάπως διαφορετικά απ' ότι τα περιγράφω, αλλά αυτό στην ουσία που θέλω να σου πω, είναι να ενημερωθείτε πολύ σωστά όσον αφορά την κατοχύρωση πριν αρχίσετε να πληρώνετε τζάμπα χρήματα.
antonaros
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 12:33 am

Re: Κοντές σχέσεις σε Terios II

Δημοσίευση από antonaros »

γιωργο τωρα το ψαχνουμε. οταν καποιος αλλος παει και βαλει αργα σε τεριος δεν μπορεις να του κανεις κατι.
αλλα αν καποιος παρει αυτ που καναμε και το βγαλει στην παραγωγη τοτε μπορεις να κανεις πολλα.αλλα ακομα το ψαχνουμε.
το πλακακι οσο ευκολο και αν ακουγεται ειναι πολυ δυσκολο να βγει. στο σαμουραι στο φτιαχνω για πλακα με τροχο και τρυπανι. αλλα το ριμαδι το τεριος ειχε τοσες καμπυλες τρυπουλες κτλ που θελει πολυ δουλεια.
απλα να πω οτι εχουν φτιαχτει 4-5 πλακακια μεχρι να βγει το τελικο που δουλευει σωστα.το πιο δυσκολο ειναι να ευθυγραμιστουν ολα μεσα .
βασικα δεν ειναι ενα απλο πλακακι. ειναι ενα πραγμα καπου στους 15 ποντους που μονο τα εντοσθια του αν δεις θα μεινεις με το στομα ανοιχτο... τυφλα να εχει το εργοστασιακο....
απο τη μερα που ετοιμαστηκε εχει φαει το σκισιμο της αρκουδας και εχει λυθει 2 φορες για να δουμε σε τι κατασταση ειναι τα γραναζια μεσα, για τυχον γρεζια κτλ. ολα τελεια.
αλλα το περισσοτερο ψαξιμο ηταν στο να βρεθει τρανσφερ που να βγαζει απο τη σωστη μερια μπροστινο κεντρικο και να χωραει στο τουνελ του τεριος που ειναι πολυ στενο...
antonaros
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 12:33 am

Re: Κοντές σχέσεις σε Terios II

Δημοσίευση από antonaros »

για να γινω πιο σαφης στην κατοχηρωση...

μπλοκε βγαζει η arb με αερα. βγαζει και ο αμοργιανος μπλοκε αερα. ναι μεν εχουν παρομοια λειτουργια αλλα ειναι διαφορετικα. του αμοργιανου βγηκε αργοτερα. δεν αντεγραψε κατι. εκανε κατασκευη απο την αρχη και μαλιστα χωρις να υστερει σε αξιοπιστια η αποδοση.
τα μπλοκε τα lockright ειναι μονιμα. κα ο αχιλεας εφτιαξε μονιμο μπλοκε μονος του με τελειως διαφορετικο τροπο.
κανουν την ιδια δουλεια .
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Κοντές σχέσεις σε Terios II

Δημοσίευση από Synteknos »

Η μόνη "εμπειρία" που έχω από κατοχύρωση πατέντας, είναι οι ιστορίες που μου εχει διηγηθεί η οικογένειά μου από τον παππού μου που ήταν σιδεράς. Συγκεκριμένα, είχε βγάλει μια πατέντα για αφαλούς κλειδαριάς την οποία είχε πάει για κατοχύρωση, κάτι σαχλαμάρες του είπαν κάτι τυπάκια, δεν έγινε τίποτα και μετά από καιρό το είδε στην παραγωγή... :( Την επόμενη φορά που ανακάλυψε-εξέλιξε κάτι, ήταν όταν έφτιαξε ένα μηχάνημα το οποίο κατασκεύαζε καραβόλους (κοχλιόσχημα διακοσμητικά) με ψυχρή κατεργασία κυλινδρικής σιδερένιας βέργας σε 4 στάδια διαμόρφωσης. Εκείνη την φορά, την πατέντα την κράτησε για την πάρτη του, για να την εξελίξει μετέπειτα ο γιός του.
Οπότε, σε ότι κάνετε, προσοχή!...
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
nikosterios
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Μάιος 28, 2012 8:46 pm

Re: Κοντές σχέσεις σε Terios II

Δημοσίευση από nikosterios »

το συγκεκριμενο terios εινα και ψηλωμενο ; :?:
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Κοντές σχέσεις σε Terios II

Δημοσίευση από Synteknos »

Ναι, επίσης με πατέντα που έχουν φτιάξει τα παιδιά γιά μπροστά, άλλα αμορτισέρ πίσω και αφάιρεση της πίσω ζαμφόρ για μεγαλύτερο κρεμασμα. Δες τα βιντεακια και παρατήρησε πόσο κρεμάει ο πίσω άξονας.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”