Ερώτηση για αμορτισέρ πίσω Terios II

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
giannisterios
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 07, 2012 7:33 pm

Ερώτηση για αμορτισέρ πίσω Terios II

Δημοσίευση από giannisterios »

καλησπερα!εχω ενα daihatsu neo terios,ειμαι κυνηγος και πισω στο αμαξι εχω βαλει ενα σκυλοσπιτο και θελω να αλαξω αμορτισερ διοτι εχουν ξερασει τα λαδια.τι με μαρκα αμορτισερ με σιμβουλευεται να βαλω??
Άβαταρ μέλους
Marina
Δημοσιεύσεις: 858
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:07 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ερώτηση για αμορτισέρ πίσω Terios II

Δημοσίευση από Marina »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας...
Όσο για τις απορίες σου .... θα σε κατατοπίσουν τα σαΐνια μας λίαν συντόμως :) :)
"Δεν θα κάνεις ποτέ τίποτα σε αυτόν τον κόσμο χωρίς θάρρος. Είναι η μεγαλύτερη ποιότητα του νου μαζί με την αξιοπρέπεια. "
*Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Ερώτηση για αμορτισέρ πίσω Terios II

Δημοσίευση από teo »

Γεια σου giannisterios καλως ηρθες στο σαιτ.Πιστευω οτι καλυτερα να βαλεις πισω τα δικα του αμορτισερ τα μαμισια σε συνδυασμο με ενισχυτικα ελατηρια της mad.Ειχα βαλει και εγω στο δικο μου τεριος 2 και νομιζω οτι τα ενισχυτικα ελατηρια τα εχω ακομα.Αλλωστε τα φορεσα μονο ενα μηνα πρι επελθει η καταστροφη του αυτοκινητου!!!Ειχα και εχω και εγω σκυλοκουτο πισω και αυτη η λυση με καλυψε απολυτα.Ουτε κοπαναγε το αυτοκινητο στις γουβες και με ωραιο σφιξιμο πισω.Αλλες λυσεις για αμορτισερ πισω εκτος απο τα μαμισια υπαρχουν αλλα απο οτι ελεγε ο ντοκτορ αν θυμαμαι καλα εχουν προβληματα κοπανηματος για τι τα αμορτισερ του τεριος δουλευουν στην συμπιεση και οχι στην αποσυμπιεση λογω αξονα πισω!!!Παρε με ενα τηλεφωνο αν βαλεις τα μαμισια να σου δωσω τα ενισχυτικα ελατηρια.
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Ερώτηση για αμορτισέρ πίσω Terios II

Δημοσίευση από teo »

Φιλε giannisterios στειλε μου το mail σου γιατι μεσω του σαιτ δεν μπορω να σου στειλω μηνυμα.Πιθανον πρεπει να γραφω περισσοτερο :D :D
xrxr
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 9:05 pm

Re: Ερώτηση για αμορτισέρ πίσω Terios II

Δημοσίευση από xrxr »

teo τα ελατήρια της mad που είχες βάλει έμπαιναν μέσα από τα εργοστάσια (υπάρχοντα) ελατήρια δηλαδή δυο ελατήρια μαζί (εργοστασιακό κ ενισχυμένο μαζί) ή έβγαλες τα εργοστασιακά κ έβαλες άλλα ενισχυμένα της mad?
Model: TeriosII 1.5 sx plus m/t face lift
Engine:K&N Air filter
Tyres: BFGoodrich All-Terrain T/A KO 215/70/r16 + FEDIMA F/MUD 215/65/r16
Suspension: 2.7'' lift kit custom
Protection: 6mm aluminum custom
Winch: Tmax ATW 6000
Transmission: front and rear custom diff lsd locker with 5,57 final ratio
Communication: cb - vhf/uhf - pmr
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Ερώτηση για αμορτισέρ πίσω Terios II

Δημοσίευση από teo »

Δεν εβγαλα τα ελατηρια της μαμας.Απλα προσθετεις και 2 ενισχυτικα.Νομιζω οτι μπαινουν μεσα στα υπαρχοντα πολυ ευκολα.Αν ενδιαφερεσαι τα εχω ακομα και τα δινω.Δεν εχουν χρησιμοποιηθει σχεδον καθολου ουτε μηνα λογω του τροχαιου οποτε αχρηστευθηκε το αυτοκινητο.Βοηθουν πολυ ειδικα σε εμας με τα εξωτερικα σκυλοκουτα.Τωρα σκεφτομαι να βαλω και στο duster αλλα εδω αλλαζεις το εργοστασιακο ελατηριο πισω με αλλο της mad.
ΒΑΣΙΛΗΣ Β
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 16, 2012 5:14 pm

Re: Ερώτηση για αμορτισέρ πίσω Terios II

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ Β »

Γεια σας παιδια...ειμαι και εγω κατοχος τεριος 2 1500 σπεσιαλ μ/τ 2007 και εχω κι εγω το εξης θεμα με τα αμορτισερ τι να βαλω;;;; γιατι ειμαι κυνηγος και κανω αρκετα χιλιομετρα στο χωμα και εχω σχεδον μονιμα ενα σκυλοκουτο πισω στο αμαξι...εχω 70000 χιλιομετρα και έχω αλλάξει ήδη μια φορά αμορτισέρ στην πίσω ανάρτιση στα 30000 χιλιομετρα και μου εβαλε η αντιπροσωπεια τα εργοστασιακά αφού ηταν ακόμα στην εγγύηση γιατι το αμαξι κοπάναγε παντού...και τώρα εχω το ίδιο πρόβλημα με αρκετο θόρυβο στην πίσω ανάρτιση . γι αυτό βοηθήστε με τι αμορτισέρ να βάλω γιατι τα εργοστασιακά δεν τα ειδα και πολυ μαχιμα και πειτε μου αν χρειάζεται να αλλαξω ελατήρια και ποια να βαλω..και ποσο θα στοιχίσει περίπου..;;;ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Ερώτηση για αμορτισέρ πίσω Terios II

Δημοσίευση από teo »

Προσοχη σε αυτο που ειχε γραψει ο ντοκτορ για τα αμορτισερ του τεριος οτι δεν παιρνει διπλης ενεργειας!!Τα αμορισερ αν το λεω καλα δουλευουν στην συμπιεση και οχι στην αποσυμπιεση.Αν δουλευουν και στην αποσυμπιεση θα ακους πολλα γκουπ.Αρα βαζοντας κατι αλλο θα εχεις ενοχλητικα κοπανηματα.Βαλε τα μαμα και βαλτου και 2 ενισχυτικα mad και πιστευω οτι δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα!!!
ΒΑΣΙΛΗΣ Β
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 16, 2012 5:14 pm

Re: Ερώτηση για αμορτισέρ πίσω Terios II

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ Β »

teo ετσι τα ζηταω ως ενυσχιτικα;;υπαρχουν σκληρα η μαλακα;;;
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Ερώτηση για αμορτισέρ πίσω Terios II

Δημοσίευση από teo »

Ενας τυπος βγαινει για πισω με συγκεκριμενο κωδικο.Το κοστος ειναι γυρω στα 120 ευρω καινουργια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”