Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας και προβολέα όπισθεν

Ειδικές κατασκευές των μελών μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας και προβολέα όπισθεν

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By getr1


Έχω βάλει κάμερα οπισθοπορείας και προβολέα πίσω και εξηγώ
Έχω περάσει τα καλώδια δίπλα απ την εργαλειοθήκη δεξιά έχει 1 ταπίτσα πλαστική και μετά μέσα απ το πλαστικό του Πορτ μπαγκάζ και ψάχνεις στο δεξί φανάρι (όπως βλέπουμε το αμάξι από πίσω) το καλώδιο της όπισθεν (δεν θυμάμαι τι χρώμα είχε δυστυχώς)
από την κάμερα φεύγει 1 κίτρινο rca και πρέπει να πάει μέχρι μπροστά στο dvd, εγώ το σύνδεσα στο aux 2 αλλά ενώ βάζω όπισθεν και παίρνει ρεύμα η κάμερα για να δω πρέπει να διαλέξω απ την οθόνη μου av2 αλλιώς δεν δείχνει πίσω
για να παίρνει εντολή απ το multimedia (εμένα έχει απ την αντιπροσωπεία panasonic) θέλει ολόκληρο κύκλωμα οπότε αρκέστηκα στα 35 ε με 1 έγχρωμη αδιάβροχη καμερουλα απ το e-shop και ας την ενεργοποιώ όποτε εγώ κρίνω (βασικά την ήθελα μην περνάει κάνα πιτσιρίκι πίσω και δεν το βλέπω όταν κάνω όπισθεν) + το πρόσθετο προβολάκι που κι αυτό παίρνει φως απ την όπισθεν αλλά έχω παρεμβάλει ρελέ.

Την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου οτιδήποτε χρειαστείτε μιλάμε από εδω και σας δίνω και το κινητό μου αν θέλετε και νομίζετε ότι μπορώ να βοηθήσω.
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας και προβολέα όπισθεν

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Presvis

getr1 sos,

αν μπορείς στείλε καμία φωτό από το προβολάκι. πόσο μεγάλο είναι, και πού το στερέωσες; Ψάχνομαι και εγώ να βάλω.
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας και προβολέα όπισθεν

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

CAM1.jpg
CAM2.jpg
CAM3.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας και προβολέα όπισθεν

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

By Getr1
CAM4.jpg

Λοιπόν έχουμε και λέμε ¨
τα προβολάκι τα αγόρασα από Φραντζή στον νέο κόσμο 25 ευρώ τα 2 με τις λάμπες τους
είχε και (smoke) αλλά ο ηλίθιος πήρα λευκά και πολεμαγα να τα μαυρίσω με αντηλιακή μεμβράνη μετα. έχουν μεταλλική βάση και έτοιμες τρύπες η βάση τους
εκεί ακριβώς που το έβαλα πέρασα 1 βίδα στο κέντρο και τις άκρες τις βάσης την έδεσα με tireup (έχει υποδοχή εκεί να τα δέσεις αν δεις από κάτω και να πάρεις και σώμα για το ρεύμα )δεν ήθελα να ανοίξω τρύπες λόγο καινουργίλας
πάντως βοηθάει αρκετά και να βλέπεις νύχτα με την κάμερα οπισθοπορείας και γενικά επειδή λόγο ρεζέρβας το φως απ την πίσω αριστερή μεριά είναι ελλιπές
όσο για το καλώδιο της κάμερας και του προβολέα τα πέρασα όπως είχαν περάσει του κοτσαδόρου ( με μακαρόνι θερμοσυστελόμενο εννοείται) όταν ανοίξεις την εργαλειοθήκη δεξιά στην πλαστική ταπίτσα που έχει και τα σύνδεσα με την όπισθεν

και πάλι το ξαναλέω αν βάλεις προβολέα βαλε ρελ’ε και ασφάλεια ξεχωριστή γιατί τραβαει ρεύμα μην σου κάψει τον διακόπτη της όπισθεν
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαστορέματα-Κατασκευές”