Πρόβλημα σε κιβώτιο ταχυτήτων Terios 1300

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
Απάντηση
kwnstantinos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 10:35 pm

Πρόβλημα σε κιβώτιο ταχυτήτων Terios 1300

Δημοσίευση από kwnstantinos »

Στα 70.000 χιλιάδες χιλ έσπασε το σασμάν συγκεκριμένα έσπασε η πέμπτη σχέση. Τι πρωτείνεται να κάνω επιδιόρθωση η αντικατάσταση?
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα σε κιβώτιο ταχυτήτων Terios 1300

Δημοσίευση από Pesketzis »

Τι λες βρε θηρίο? Πως τα κατάφερες? Πρέπει να έκανες μεγάλη ταρζανιά φαντάζομαι :shock: :shock: :shock:

Η γνώμη μου είναι να το ανοίξεις και να δεις το κόστος της επισκευής και έπειτα να αποφασίσεις για το τι θα κάνεις.
Μπορεί το κόστος επισκευής να μην είναι τόσο μεγάλο όσο της αντικατάστασης και επιπλέον αν πάρεις μεταχειρισμένο σασμάν δεν μπορείς να ξέρεις πόσο καλό είναι και πόσο θα αντέξει.
Ανοίγεις και βλέπεις τι σε συμφέρει ;)
kwnstantinos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 10:35 pm

Re: Πρόβλημα σε κιβώτιο ταχυτήτων Terios 1300

Δημοσίευση από kwnstantinos »

Pesketzis έγραψε:Τι λες βρε θηρίο? Πως τα κατάφερες? Πρέπει να έκανες μεγάλη ταρζανιά φαντάζομαι :shock: :shock: :shock:

Η γνώμη μου είναι να το ανοίξεις και να δεις το κόστος της επισκευής και έπειτα να αποφασίσεις για το τι θα κάνεις.
Μπορεί το κόστος επισκευής να μην είναι τόσο μεγάλο όσο της αντικατάστασης και επιπλέον αν πάρεις μεταχειρισμένο σασμάν δεν μπορείς να ξέρεις πόσο καλό είναι και πόσο θα αντέξει.
Ανοίγεις και βλέπεις τι σε συμφέρει ;)
καθόλου ταρζανια κ.Πεσκετζη. το σασμαν απλα δεν αντεξε τη πιεση να πηγαινει με 150/kmh και με το μπλοκε κομπλαρισμενο. :evil: :evil: :evil: πριν περιπου 2 μηνες ειχα παει τον τερη για αλαγη δισκο πλατο(σε ενα απλο συνεργιο ουτε εξουσιοδοτημενο ουτε τιποτα).του εβαλα δισκο ολα ενταξει. το μονο που παρατιρουσα ηταν ενα πολυ περιεργο κοψημο στις πληρης περιστροφες του τιμονιου ροταω τον μηχανικο μου ελεγε κατι μπιιιιπ με τα διαφορικα :D :D :D φευγουμε για ζακυνθο και στον δρομο οπως ειπα με τα 150 τηναξε την 5η :shock: :shock: :shock: το παμε σε εναν μηχανικο εκει το κοιταει και τελικα ειχε βαλει ενα σολινακι της τετρακινησης στο μπλοκε κατι τετοιο. φανταζομαι εσεις που τα ξερετε να καταλαβενεται τη εννοω... και κατι ακομα υπαρχει περιπτωση να εχει κανει καμια ζημια στο δισκο το οτι τον εστρωνα με το μπλοκε??? ευχαριστω εκ των προτερων...
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα σε κιβώτιο ταχυτήτων Terios 1300

Δημοσίευση από Pesketzis »

Ναι φίλε μου καταλαβαίνω απόλυτα, δεν έκανες εσύ ταρζανιά αλλά ο μάστορας σου έκανε μαμακία και μπέρδεψε τα σωληνάκια.
Ο δίσκος σου μπορεί να μην έχει φαγωθεί αλλά σίγουρα έχει φάει μεγάλο ζόρισμα όλο αυτόν τον καιρό και σίγουρα η διάρκεια ζωής του θα είναι πολύ μικρότερη από το φυσιολογικό.
Πρόσεξε πολύ αυτή τη φορά την επιλογή του μάστορα που θα αναλάβει την επισκευή του αυτοκινήτου σου μιας και είναι αρκετά δύσκολη η επισκευή του σαζμάν και χρειάζεται έμπειρα χέρια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”