Cooper Discoverer A/TR

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Cooper Discoverer A/TR

Δημοσίευση από manos man. »

Εικόνα

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PKhcp6wH_Nc[/youtube]

Διαστάσεις για Τerios I : 205/70/15
Διαστάσεις για Terios II: 215/70/16*


* Προσοχή ! Το ελαστικό αυτό δεν βγαίνει στις εργοστασιακές διαστάσεις του Terios II . Πριν την επιλογή αυτής της διάστασης θα πρέπει πρώτα να γνωρίζετε τις αλλαγές που πιθανός παρουσιαστούν στη συμπεριφορά του οχήμτός σας!

Ακολουθούν απόψεις μελών :
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manos man. την Τετ Απρ 18, 2012 11:13 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Cooper Discoverer A/TR

Δημοσίευση από manos man. »

Santo έγραψε

Παιδιά εγω πριν μια εβδομάδα έβαλα τα Cooper ATR 215/70/16 και μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι είμαι
πολύ ευχαριστημένος αν και τα εχω τεσταρει μόνο στην άσφαλτο. Η συμπεριφορά τους είναι πάρα πολυ
καλλή σε φρένα απότομα με λογικές ταχύτητες και στις στροφές. Το αμαξι ανεβαίνει γύρω στον 1 και κάτι
ψιλά ποντο και επιπλέον δεν ακούγονται καθόλου (τουλάχιστον μέχρι τα 140 χλμ). Αναμένεται τεσταρισμα
και εκτός ωστε να εχω πλήρη γνώμη
Εγώ τα φόραγα στο Special με τα φρυδάκια, και το μόνο μέρος που έβρισκαν ελάχιστα είναι σε ένα "αυτακι"
κάτω στο τελίωμα του φρυδιού που εξήχε προς τα πίσω, οπότε κόπηκε. Μιλάμε για 1 πόντο, που βέβαια
δεν φαίνεται ότι έχει κοπεί κάτι από εκεί.
Όσον αφορά την άσφαλτο ειναι πάρα πολύ καλα (μέχρι στιγμής). Νομίζω κατατάσονται μεταξύ Yoko και BF. Δηλαδή έχουν πιο αγριεμένο πέλμα από τα Yoko αλλά έχουν και αυλακώσεις για το νερό.
Αναφορικά με τις σχέσεις η διαφορά ειναι ανεπαίσθητη νομίζω
Ο κυριότερος λόγος που θα πρότεινα να βάλετε κάτι άλλο εκτός από τα dunlop είναι ο θόρυβος που έχουν. Φαντάσου ότι με τα yoko που είναι και πιο τραχτεροτά το αμάξι είναι πιο ήσυχο.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Cooper Discoverer A/TR

Δημοσίευση από kostas »

Τα εχω στο terios 1 και ειμαι ευχαριστημενος για ενα 50/50 λαστιχο.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
vasilis nafpaktos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Απρ 23, 2012 11:05 am

Re: Cooper Discoverer A/TR

Δημοσίευση από vasilis nafpaktos »

γεια σας παιδια,ψαχνω λαστιχο 50-50 που να οργωνει,παω ασφαλτο αλλα κ πολυ εκτοσ δρομου,σε διαστασι 205-70-15,ειστε ευχαριστιμενοι απο τον λαστιχο τοσο εντος δρομου αλλα κ εκτος??ευχαριστω
MikeG
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 6:22 pm
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Cooper Discoverer A/TR

Δημοσίευση από MikeG »

kostas έγραψε:Τα εχω στο terios 1 και ειμαι ευχαριστημενος για ενα 50/50 λαστιχο.
Μήπως θα μπορούσες να δώσεις καμιά πληροφορία παραπάνω γιατί σκέφτομαι σοβαρά να τα βάλω;
H υπομονή είναι μεγάλο χάρισμα... Αλλά ποιός χαρίζει πια στις μέρες μας...
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Cooper Discoverer A/TR

Δημοσίευση από kostas »

Αμερικανικο λαστιχο που δεν αλλαζει συμπεριφορα με τα χρονια, καλη τιμη, στο χιονι αψογο,στη βροχη μετριο στο ξερο χωμα πολυ καλο,στην λασπη οπως ολα τα 50-50,απο θορυβο εχει ελαχιστο. αυτα :!:
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
MikeG
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 6:22 pm
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Cooper Discoverer A/TR

Δημοσίευση από MikeG »

kostas έγραψε:Αμερικανικο λαστιχο που δεν αλλαζει συμπεριφορα με τα χρονια, καλη τιμη, στο χιονι αψογο,στη βροχη μετριο στο ξερο χωμα πολυ καλο,στην λασπη οπως ολα τα 50-50,απο θορυβο εχει ελαχιστο. αυτα :!:
Με κάλυψες, σε ευχαριστώ. :)
H υπομονή είναι μεγάλο χάρισμα... Αλλά ποιός χαρίζει πια στις μέρες μας...
Απάντηση