VVT-i - θέματα

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2019 12:17 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ »

Καλησπέρα στην παρέα.
Έχει ασχοληθεί κανείς με την λειτουργία του VVT-i στα αμάξια μας?
Βλέπω πως αρκετοί κινητήρες vvt-i πάσχουν από ανεξήγητη απώλεια δύναμης κατά καιρούς, συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου terios (κάποιες μέρες πηγαίνει σφάιρα και κάποιες σέρνεται υπερβολικά και ανεξήγητα).
Έψαξα στο ίντερνετ και διάβασα πως δυσλειτουργία του vvt-i προκαλεί μη ομαλή λειτουργία του κινητήρα με αποτέλεσμα ανομοιόμορφη επιτάχυνση, κομπιάσματα και γενικά συμπτώματα κακού χρονισμού.
Οι συνήθης αιτίες είναι οι εξής:

1. Βουλωμένη σήτα λαδιού του vvt-i.
2. Δυσλειτουργία της βαλβίδας vvt-i
3. Φαγωμένο γρανάζι εκκεντροφόρου.

Όποιος έχει κάποια πληροφορία.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2019 12:17 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ »

Κανένας? Βγάζω την φύσα του vvti και δουλεύει χωρίς κομπιάσματα μέχρι τις 3,500rpm . Την κουμπώνω και χάνει δύναμη στο φορτίο. Έχω εστιάσει στο γρανάζι μεταβλητού χρονισμού.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από kostas »

Αντώνη τέτοιες γνώσεις δεν έχουν η δεν θέλουν να έχουν το 80% των μηχανικών της αγοράς πόσο μάλλον εδώ που είμαστε ερασιτέχνες αλλά μπορούμε να διαβάσουμε πολλά ειδικά τώρα που έχουμε κλεισουρες.Μπραβο πάντως που το ψάχνεις και ελπίζω να βρεις άκρη.
Πριν το αγοράσεις σου είπα από εδώ να μην το πάρεις αφού είχες διαπίστωσει το πρόβλημα.
Δυστηχως αν το μοτέρ εχει άγνωστες ώρες λειτουργίας η αν έχει επισκευαστεί με μη γνήσια ανταλλακτικά όλα θα παίζουν ρόλο στην λειτουργία του. Θα το ψάξω παντός μήπως βρω κάτι. Επίσης μπορείς να μεταφράζεις στην αναζήτηση σε Μαλαισίανα ή Ιαπωνικά μήπως οι σχιζοματηδες έχουν παρόμοια βλάβη.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από kostas »

Άλλαξε τα 2 πρώτα που αναφέρεις και βλέπεις...

https://www.drive2.com/l/4603788

https://www.youtube.com/watch?v=ysGZI06WAr4
661130_1104_0002.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2019 12:17 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ »

Φίλε Κώστα 1ον ευχαριστώ για το σχέδιο και τα link.
2ον μου το είπες πριν το πάρω και έπραξες πολύ σωστά και θα έπρεπε να σε ακούσω, κακώς δεν σε άκουσα και αρκέστηκα σε έναν δωρεάν καθαρισμό τρόμπας βενζίνης. Στην τελική δοκιμή για κακή μου τύχη έτυχε να δουλεύει τέλεια και μετά μέρα με την μέρα άνοιγε πιο πολύ και τρελάθηκα με το πόσο καλά πήγαινε. Μετά από 5 ημέρες ακινησία Πάλι τα ίδια, χάλια μαύρα.

Ψάχνω από την βαλβίδα έως το γρανάζι όπου θα είναι και το πιο "δύσκολο"κομμάτι. 90% είναι το γρανάζι και 10% η βαλβίδα κι αυτό γιατί στην εκκίνηση για 2 δεύτερα ακούγεται ένα κροτάλισμα μέχρι να γεμίσει το γρανάζι λάδι (δεν θα έπρεπε να αδειάζει) .
Οι αυξομοιώσεις στην επιτάχυνση λογικά προκύπτουν από συνεχείς αλλαγές του χρονισμού που λανθασμένα κάνει το γρανάζι ή η βαλβίδα γι αυτό όταν βγάζω την φίσα σταματάνε όλα αυτά άπλα δεν έχω vvt-i μετά. . Θα ξεκινήσω τις δοκιμές και θα ενημερώσω το φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Nikos-ter1959
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 10:41 pm

Re: VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από Nikos-ter1959 »

ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ έγραψε:Φίλε Κώστα 1ον ευχαριστώ για το σχέδιο και τα link.
2ον μου το είπες πριν το πάρω και έπραξες πολύ σωστά και θα έπρεπε να σε ακούσω, κακώς δεν σε άκουσα και αρκέστηκα σε έναν δωρεάν καθαρισμό τρόμπας βενζίνης. Στην τελική δοκιμή για κακή μου τύχη έτυχε να δουλεύει τέλεια και μετά μέρα με την μέρα άνοιγε πιο πολύ και τρελάθηκα με το πόσο καλά πήγαινε. Μετά από 5 ημέρες ακινησία Πάλι τα ίδια, χάλια μαύρα.

Ψάχνω από την βαλβίδα έως το γρανάζι όπου θα είναι και το πιο "δύσκολο"κομμάτι. 90% είναι το γρανάζι και 10% η βαλβίδα κι αυτό γιατί στην εκκίνηση για 2 δεύτερα ακούγεται ένα κροτάλισμα μέχρι να γεμίσει το γρανάζι λάδι (δεν θα έπρεπε να αδειάζει) .
Οι αυξομοιώσεις στην επιτάχυνση λογικά προκύπτουν από συνεχείς αλλαγές του χρονισμού που λανθασμένα κάνει το γρανάζι ή η βαλβίδα γι αυτό όταν βγάζω την φίσα σταματάνε όλα αυτά άπλα δεν έχω vvt-i μετά. . Θα ξεκινήσω τις δοκιμές και θα ενημερώσω το φόρουμ.
Τελικα φιλε εβγαλες ακρη??Γιατι και γω εχω τετοια συμπτωματα!!Αλλες μερες
φορτωνει για τα δεδομενα του φοβερα και αλλες ανεβαζει στροφες και δεν αρπαζει!!
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2019 12:17 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ »

Nikos-ter1959 έγραψε:
ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ έγραψε:Φίλε Κώστα 1ον ευχαριστώ για το σχέδιο και τα link.
2ον μου το είπες πριν το πάρω και έπραξες πολύ σωστά και θα έπρεπε να σε ακούσω, κακώς δεν σε άκουσα και αρκέστηκα σε έναν δωρεάν καθαρισμό τρόμπας βενζίνης. Στην τελική δοκιμή για κακή μου τύχη έτυχε να δουλεύει τέλεια και μετά μέρα με την μέρα άνοιγε πιο πολύ και τρελάθηκα με το πόσο καλά πήγαινε. Μετά από 5 ημέρες ακινησία Πάλι τα ίδια, χάλια μαύρα.

Ψάχνω από την βαλβίδα έως το γρανάζι όπου θα είναι και το πιο "δύσκολο"κομμάτι. 90% είναι το γρανάζι και 10% η βαλβίδα κι αυτό γιατί στην εκκίνηση για 2 δεύτερα ακούγεται ένα κροτάλισμα μέχρι να γεμίσει το γρανάζι λάδι (δεν θα έπρεπε να αδειάζει) .
Οι αυξομοιώσεις στην επιτάχυνση λογικά προκύπτουν από συνεχείς αλλαγές του χρονισμού που λανθασμένα κάνει το γρανάζι ή η βαλβίδα γι αυτό όταν βγάζω την φίσα σταματάνε όλα αυτά άπλα δεν έχω vvt-i μετά. . Θα ξεκινήσω τις δοκιμές και θα ενημερώσω το φόρουμ.
Τελικα φιλε εβγαλες ακρη??Γιατι και γω εχω τετοια συμπτωματα!!Αλλες μερες
φορτωνει για τα δεδομενα του φοβερα και αλλες ανεβαζει στροφες και δεν αρπαζει!!
Φίλε μου ειχε διορθωθεί στο 95% χωρίς να κάνω κάτι και τώρα με τις πρώτες βροχές ξανα εμφανίστηκε, το διαγνωστικό βγάζει βλάβη (ρετάρισμα στον 1,2,3,4 κύλινδρο) θα ξεκινήσω αλλάζοντας αισθητήρα εκκεντροφόρου και vvt-i και εδω είμαστε πάλι.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από kostas »

Νίκο έχεις άλλο κινητήρα εσύ δεν είναι ο ίδιος με του Αντώνη.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Nikos-ter1959
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 10:41 pm

Re: VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από Nikos-ter1959 »

kostas έγραψε:Νίκο έχεις άλλο κινητήρα εσύ δεν είναι ο ίδιος με του Αντώνη.
Το j100 δεν εχει?
Άβαταρ μέλους
Nikos-ter1959
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 10:41 pm

Re: VVT-i - θέματα

Δημοσίευση από Nikos-ter1959 »

Κωστα και κατι αλλο σε παρακαλω!!Αν ξερεςι να μου πεις πιοι αισθητηρες
δινουνε φορτιο αν γινοταν να τους αλλαξω προληπτικα!!Βγαλε εξω τον map
που εχει 270 ευρω στην sena!! :lol: :lol:
Απάντηση