Μπάρες οροφής

Χώρος συζήτησης για την ασυρμάτη επικοινωνία, τους ιμάντες, εργάτες κτλ.
Απάντηση
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Μπάρες οροφής

Δημοσίευση από sportbilly »

Το γνωστό γερμανικό κατάστημα φέρνει από βδομάδα μπάρες οροφής αλουμινίου 120cm. Απ' ότι μέτρησα η απόσταση ράγα με ράγα είναι 110cm(εξωτερικά) οπότε λογικά κάνουν. Μέγιστο φορτίο λένε 90kg. Τις έχει κάποιος? αξίζουν? Σε μία μικρή έρευνα αγοράς που είχα κάνει, στο εμπόριο έχουν διπλάσια τιμή.


Δείτε τις εδώ

Φυλλάδιο κατασκευαστή εδώ
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Μπάρες οροφής

Δημοσίευση από manos man. »

Μην το συζητας καθολου! Μια χαρα ειναι οι μπαρες και μαλιστα σε υπερβολικα καλη τιμη! Δεν τις εχω χρησιμοποιησει για να λεμε την αληθεια αλλα μου εχουν πει καλες εντυπωσεις! Παντως εγω ακομα το φυσαω και δεν κρυωνει γιατι εχω δωσει τα τριπλασια χρηματα για μπαρες του εμποριου!! :evil:
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Μπάρες οροφής

Δημοσίευση από teo »

Σκεφτομαι να τις παρω και εγω για το duster.Αν ενδιαφερεται κανεις εχω αχρησιμοποιητες μπαρες για τεριος2 χωρις ραγες οροφης τις οποιες δινω σχεδον σε παρομοια τιμη!!!!!
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Μπάρες οροφής

Δημοσίευση από sportbilly »

Μου έχουν πει ότι η πρώτη τοποθέτηση είναι δύσκολη καθώς θέλει πολύ καλό μέτρημα ώστε να είναι απόλυτα συμμετρικά τα δεσίματα και πιθανότατα και κόψιμο ο σωλήνας αλουμινίου. Αλλά θα το παλέψουμε! Η αρχική μου απορία είναι αν κάνουν για το μικρό τερατάκι μας και αν αξίζουν τα λεφτά τους.
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Μπάρες οροφής

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Μπορείς να είσαι ήρεμος, η τοποθέτηση είναι εύκολη.
Η τιμή είναι εξαιρετική.
Δεν ξέρω για την ποιότητα αλλά δεν θα ανησυχούσα.
Δώσε προσοχή στα σφιξίματα, έλεγχε τα τις πρώτες μέρες και ξαναέλεγχε τα όταν βάλεις μπαγκαζιέρα ή σχάρα. Για περισσότερη σιγουριά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κόλλα σπειρωμάτων που να επιτρέπει όμως ξέσφιγμα.
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Μπάρες οροφής

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

Menabo Brio 120cm
Είναι παίδες
Όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε.
Στο γνωστό μοτίβο του Φριτς στο άνοιγμα 8:00 είχε μόνο 2 σετ
Στο κατάστημα
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Μπάρες οροφής

Δημοσίευση από sportbilly »

Παιδιά τελικά τις αγόρασα τη Δευτέρα και τις τοποθέτησα ήδη. Τελικά η τοποθέτηση ήταν πανεύκολη. Δε μου πήρε ούτε 10 λεπτά και αυτό γιατί μετρούσα και ξαναμετρούσα ώστε να΄ναι απόλυτα συμμετρικά. Η μπροστά μπάρα έρχεται σχεδόν ακριβώς χωρίς ν' αφήνει περιθώρια δεξιά-αριστερά και η πίσω αφήνει σχεδόν 4 πόντους από την κάθε πλευρά.

Είναι πολύ όμορφες. Βιδώνουν μ' ένα allen και έχουν και κλειδί το οποίο όταν το κλειδώνεις κλείνει την τρύπα του allen και έτσι δεν μπορείς να το ξεβιδώσεις. Ο κατασκευαστής λέει να βιδωθούν με 7 N αλλά δεν έχω ροπόκλειδο. Αυτό μάλλον θα'ναι η επόμενη αγορά.
george1979
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 13, 2020 3:19 am

Re: Μπάρες οροφής

Δημοσίευση από george1979 »

Καλημέρα σας καλή χρονιά με υγεία.Είμαι νέος στο κλαμπ,είμαι κάτοχος daihatsu terios ii 08 μοντέλο και θέλω να κάνω μια ερώτηση;Το αυτοκίνητο δεν έχει τις παράλληλες μπάρες τις δικές του,μπορώ να τοποθετήσω μπαγκαζιέρα (την οποία έχω από άλλο αυτοκίνητο) και τι βάσεις χρειάζεται με την εμπειρία σας και πόσο ασφαλές είναι;Είναι κάποιος που μπορεί να τοποθετήσει τις δικές του μπάρες;Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Μπάρες οροφής

Δημοσίευση από kostas »

Δεν έχω εμπειρία αλλά δες αυτό λογικά δεν θα έχεις θέμα.
https://www.car.gr/parts/view/13035348/
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικός εξοπλισμός για εκδρομές 4x4”