Βελτιωση συμπεριφοράς στο δρομο. Terios II

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
jfrag
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2012 10:35 am

Βελτιωση συμπεριφοράς στο δρομο. Terios II

Δημοσίευση από jfrag »

Καλησπερα στην ομάδα,

Για μια ακόμη φορά φέτος προσπάθησα να πουλήσω το Terios II μου (2ος 2007) και απογοητεύτηκα διότι το τι βλακεία άκουσα (για πολλοστή φορά) δεν λέγεται.

Ο λόγος που αποφάσισα (ξανά) να το πουλήσω;

Κουράστηκα από:

- Αυτό το «νερουλό» τσούλημά του. Λες κι είμαι σε βάρκα τόσα χρόνια ζαλίστηκε.
- Από την κατανάλωση του που σε θέλει ένα 20€ το τριήμερο για 30χλμ την ημέρα στην πόλη και το κόστος ταξιδιού του που κοντεύει να γίνει σαν αεροπορικό εισιτήριο πρώτης θέσης.
- Από ένα τρέμουλο που μου κάνει το τιμόνι (Parkinson όμως) στα 90 εως τα 110 χλμ.

Αφού λοιπόν τα παράτησα με την πώληση ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει λύση για τα παραπάνω εκτός της κατανάλωσης φυσικά.

Θέλω να πω, εκτός από τους χιλιάδες λαστιχαδες και λοιπούς συνέργιαδες υπάρχει μαστόρι εγγυημένο που να κάνει αλφάδι τον Τέρη;

Για το νερουλιαστο κούνια μπελα τι μπορώ να κάνω (αμορτισέρ άλλαξα πέρυσι (koni) αλλά δεν μπορώ να πω ότι είδα διαφορά.

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας!!!

Με εκτίμηση,

Γιαννης
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Βελτιωση συμπεριφοράς στο δρομο. Terios II

Δημοσίευση από panos_t2 »

Γιάννη καλησπέρα,
Είναι κρίμα να "πετάξεις" τ αυτοκίνητο βασικά για την κατανάλωση. Είναι ένα άξιο 4x4 που σε πάει σχεδόν παντού!!!
Τώρα για το τρέμουλο απ' την στιγμή που τα αμορτισέρ σου είναι καινούργια και αν είναι τα koni τα ρυθμιζόμενα, νομίζω αυτά βγάζουν για το terios, ρυθμισε τα σωστά!!! Έπειτα δες τα ελαστικά σου!!! Ευθυγράμμιση, ζυγοστάθμιση!!! Λεπτομέρειες θα μου πεις, αλλά μπορούν να σου χαλάσουν το ταξίδι...έχει τύχει να ξεκολλήσει βαριδϊακι από ζάντα μετά από ζυγοστάθμιση και να τρέμει στο δρόμο τ αυτοκίνητο!!! Το κούνημα στο δρόμο σ εμένα έφυγε με την αλλαγή αμορτισέρ πάρα το +5 ύψος, και τ αυτοκίνητο στρίβει και όπως το θέλω...
Και θύμισε μας από που είσαι ώστε να σε βοηθήσουν και οι υπόλοιποι με την επιλογή συνεργείου κλπ.
Θέλω να πιστεύω ότι είναι κάποια λεπτομέρεια το πρόβλημα που έχει τ αυτοκίνητο και όχι τίποτα σοβαρό!!!
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
jfrag
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2012 10:35 am

Re: Βελτιωση συμπεριφοράς στο δρομο. Terios II

Δημοσίευση από jfrag »

Καλησπερα κι ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!

Αμορτισέρ έβαλα πέρυσι στον Απ.... στο περιστέρι και τουλάχιστον από ότι είδα δεν ήταν ρυθμιζόμενα..
Μπορεί να θυμάμαι και λάθος και να έχω βάλει ΚΥΒ....

Μένω στην αθηνα (Αγία Παρασκευή) και πλέον ταξιδεύω συχνά για Λευκάδα όποτε το ταξίδι «τσούζει» πολύ και φτάνεις κουδούνι από το θόρυβο και την κούνια μπελα. Το τρέμουλο στο τιμόνι κάνει την όλη εμπειρία ακόμα πιο κουραστική.

Συμφωνώ για την κατανάλωση, ειδικά αν τηρείς τον κανόνα των 120χλμ δεν είναι και τόσο βαριά τα πράγματα σκεπτόμενος τα πλεονεκτήματα του Τερη (τον αγαπώ κατά βάθος, είναι μέρος της ζωής μας «μπαμπά ποτάμι να περάσουμε από μέσα» και τέτοια)...

Χρειάζομαι κάποιον που να γνωρίζει καλά το αυτοκίνητο και να μου φτιάξει αυτά τα εκ γενετής ελαττώματα για να ηρεμήσω και να συμβιβαστώ.

Γιατί κατά τα αλλά δεν υπάρχει άλλο αυτοκίνητο σαν κι αυτό!!

Άσε που ακόμα παραμένει ένα κουκλί.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
jfrag
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2012 10:35 am

Re: Βελτιωση συμπεριφοράς στο δρομο. Terios II

Δημοσίευση από jfrag »

Κανεις;
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Βελτιωση συμπεριφοράς στο δρομο. Terios II

Δημοσίευση από kostas »

Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Βελτιωση συμπεριφοράς στο δρομο. Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Εγω χρησιμοποιώντας πιο σκληρές αναρτήσεις, bi mors και στην συνέχεια pro comp πισω (είμαι +6) έχω ξεχάσει το θέμα βαρκάδα. Το τρέμουλο πρέπει να λυθεί γιατί δεν είναι φυσιολογικό. Το τέριος ποτέ δεν είχε θέμα με τρέμουλα (μόνο στην αρχή νομίζω κάποια παρτίδα στα ελαστικά ή τις ζάντες είχαν κάποιο θέμα, δεν θυμάμαι ακριβώς..)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”