DAIHATSU Terios 1.5 vs VW Tiguan 1.4 TSI

Συζήτηση για τα υπόλοιπα οχήματα 4x4
Απάντηση
Uncle George
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 7:29 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

DAIHATSU Terios 1.5 vs VW Tiguan 1.4 TSI

Δημοσίευση από Uncle George »

Υπάρχουν αρκετά sites στο net, όπου πραγματοποιείται σύγκριση (τεχνικών χαρακτηριστικών, αλλά και δοκιμής) μεταξύ αυτών των 2 αυτοκινήτων. Αναμφισβήτητα το VW Tiguan 1.4 TSI κερδίζει κατά κράτος, πλην της περιπτώσεως “off-road”…

Για την περίπτωση ικανοτήτων εκτός δρόμου, βρήκα τις ακόλουθες πληροφορίες:

DAIHATSU TERIOS 1.5

- Τετρακίνηση: Μόνιμη Τετρακίνηση (3 Διαφορικά)
- Κλείδωμα κεντρικού: Ναι
- Μπλόκε Διαφορικό Πίσω: Ναι
- Κοντές Σχέσεις: Όχι
- Ανάρτηση Εμπρός / Πίσω: Μακφερσον / Άκαμπτος άξονας
- Γωνίες (Προσέγγισης / Ράμπας / Διαφυγής): 38/24/37
- Απόσταση από έδαφος (mm): 200

VW TIGUAN 1.4 TSI
- Τετρακίνηση: Αυτόματη Τετρακίνηση (Συνεκτικός Συμπλέκτης)
- Κλείδωμα κεντρικού: Όχι
- Μπλόκε Διαφορικό Πίσω: Όχι
- Κοντές Σχέσεις: Όχι
- Ανάρτηση Εμπρός / Πίσω: Ανεξάρτητη / Ανεξάρτητη Πολ. Συνδέσμων
- Γωνίες (Προσέγγισης / Ράμπας / Διαφυγής): 18/20/25 (28/20/25 έκδοση Escape)
- Απόσταση από έδαφος (mm): 200

Σε αυτή την περίπτωση, το DAIHATSU Terios 1.5 είναι αυτό που κερδίζει κατά κράτος! Δημιουργούνται, όμως, τα ακόλουθα ερωτήματα:

1. Οδηγείς σε έναν χωματόδρομο και “ρίχνει καρέκλες”. Θα υπάρχει αισθητή διαφορά, οδηγώντας το Terios έναντι του Tiguan?
2. Οδηγείς σε έναν χωματόδρομο, ο οποίος έχει καμιά 20αριά πόντους χιόνι. Θα υπάρχει αισθητή διαφορά, οδηγώντας το Terios έναντι του Tiguan?

Με άλλα λόγια, για κάποιον ο οποίος δεν πρόκειται να θέσει το αυτοκίνητο σε extreme off-road συνθήκες, θα δει διαφορά οδηγώντας το Terios έναντι του Tiguan?
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: DAIHATSU Terios 1.5 vs VW Tiguan 1.4 TSI

Δημοσίευση από kostas »

Καλησπέρα! στο Τerios σε καταστάσεις που περιγράφεις παραπάνω θα είσαι πιο σίγουρος με πιο σαφές τιμόνι και σχέσεις ταχυτήτων καθ ότι πιο κόντες σε σύγκριση με το TIGUAN.
Έπειτα η αξιοπιστία του Τerios δεν συγκρίνεται με το TIGUAN ειδικά στον κινητηρα δες στο net για προβλήματα που παρουσιάζουν (καίνε λάδια κ.α).
Πάρε terios αφού το δεις σε ένα ειδικευμένο συνεργείο που γνωριζει το αυτοκίνητο και μην διστασεις ;)
Εχω δει TIGUAN να μπερδεύεται πάνω σε παγωμένο δρόμο και να μην ακούει καθόλου και εγώ πέρασα αβίαστα με το terios 1 με 50/50 λάστιχο.

Αγγελίες πώλησης terios στο car από 06 και μετά 125 αυτοκίνητα πανελλαδικός!
Αγγελίες πώλησης tiguan στο car από 06 και μετά 201 αυτοκίνητα πανελλαδικός!

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php ... %B5%CF%82/
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: DAIHATSU Terios 1.5 vs VW Tiguan 1.4 TSI

Δημοσίευση από panos_t2 »

Προσωπικα παντος και παντα φιλικα τετοια σύγκριση ειναι "ιεροσυλία"!!!!
Και αν θα θελεις κατι πιο οικονομικο σε καυσιμο και με δυνατότητες εκτος δρομου κοιταξε και το Duster.... Οχι και Tiguan TSI!!!!!
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Uncle George
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 7:29 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: DAIHATSU Terios 1.5 vs VW Tiguan 1.4 TSI

Δημοσίευση από Uncle George »

Όπως έχω αναφέρει σε άλλο νήμα, είμαι κάτοχος ενός OPEL Tigra 1.8 TwinTop (2005) και ενός VW Golf II (1990).

Το Tigra, αν και αυστηρά διθέσιο, με εξυπηρετεί απόλυτα (καθότι αμετανόητος εργένης) και δεν έχω σκοπό να το πουλήσω. Το Golf έχει πλέον “γεράσει” και πρέπει πλέον να αντικατασταθεί. Πέραν αυτού, δεν με εξυπηρετεί και στην δουλειά μου (μηχανολόγος), όπου θα ήθελα να έχω ένα αυτοκίνητο με ακόμη μεγαλύτερους (και ιδίως πιο ψηλούς) χώρους φόρτωσης.

Με το Golf έχω οργώσει βουνά (έστω, πλέον και με μερικές λακουβίτσες στο σασί από κοτρόνες) και θάλασσες (έστω, πλέον και με αρκετές οξειδώσεις)! Το έχω πάει από υποτυπώδεις χωματόδρομους που δεν φαίνονται καν στο Google Earth (βλέπε ανεπίσημες προσβάσεις Acropolis Rally), σε χωματόδρομους με 30cm χιόνι (με 16άρες αλυσίδες), μέχρι και μέσα στην θάλασσα (σε υποτυπώδεις “γλύστρες” σκαφών). Και αυτό που πάντα άκουγα και ακούω από φίλους μηχανικούς, είναι η φράση: “Εάν δεν είχες το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (αλλά οποιοδήποτε άλλο), δεν θα είχε μείνει ούτε το τιμόνι!”.

Το ιδεατό θα ήταν να αντικαταστήσω το Golf με ένα διπλοκάμπινο TOYOTA Hilux ή FORD Ranger. Αλλά δυστυχώς τα κουκιά δεν φτάνουν, ούτε για μεταχειρισμένο (σε καλή έως άριστη κατάσταση). Από κει και πέρα, προσανατολίζομαι σε όχημα 4x4 τύπου Τζιπ ή SUV...

Λαμβάνοντας υπόψη τα άνωθεν και δεδομένου ότι Terios II και Tiguan I έχουν παραπλήσια (και χαμηλά, εν σχέσει με άλλα) κοστολόγια (κατανάλωσης, τελών κυκλοφορίας, τεκμηρίου), νομίζω ότι η ερώτηση περί σύγκρισης ήταν λογική (και όχι “ιεροσυλία”) :D . Από κει και πέρα, υπάρχει και το Duster, υπάρχει και το Qashqai, αλλά δεν με ενθουσιάζουν – εντυπωσιάζουν.

Όσον αφορά στο VW, όντως είδα αρκετά Tiguan προς πώληση (και μάλιστα σε ιδιαίτερα χαμηλές - ελκυστικές τιμές). Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία ήταν μοντέλα προ facelift (2011). Διότι μετά το facelift, όπου άλλαξαν αρκετά πράγματα (και όχι μόνο το outlook), τα δεδομένα αλλάζουν...

Εν κατακλείδι, σαφέστατα και εξακολουθώ να εστιάζω σε Terios II. Αλλά από την στιγμή που υπάρχουν και άλλες “παρόμοιες” επιλογές και δεν έχω εμπειρία τους, ρωτάω και μαθαίνω... ;)
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: DAIHATSU Terios 1.5 vs VW Tiguan 1.4 TSI

Δημοσίευση από panos_t2 »

Καλα κανεις και ρωτας Γιωργο!!!
Τiguan, ωραιο αυτοκινητακι, αλλα ειναι ενα SUV οικονομικο, ασφαλες, καθαρα πολης με ελαχιστες δυνατοτητες ομως εκτος δρομου και χωρις και πολυ καλη φημη για την αξιοπιστια του κινητηρα τους!!!!
Terios, ειναι απλα οτι δειχνει.. χωρις πολλα πολλα, made in japan, ατμοσφαιρικος υπεραξιοπιστος κινητήρας, κεντρικο διαφορικο(μεγαλη υποθεση για μενα) και lsd πισω διαφορικο απο μια χρονια και μετα(δεν θυμαμαι απο ποτε)!!!!
Προσωπικες μου αποψεις, και ελπιζω να κανεις την σωστη επιλογη Γιωργο και να σε ανταμείψει!!!!
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 8:40 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: DAIHATSU Terios 1.5 vs VW Tiguan 1.4 TSI

Δημοσίευση από tetradusterios »

Δες ποιο έχει τα περισσότερα κόκκινα γράμματα (που σημαίνουν προσοχή) και επέλεξε το άλλο ;)
viewtopic.php?t=1222
Η γνώση είναι δύναμη!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Για οχήματα 4x4 εκτός Terios”