Εκδόσεις / Διαφορές Terios II

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
Uncle George
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 7:29 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Εκδόσεις / Διαφορές Terios II

Δημοσίευση από Uncle George »

Τελικά, μετά και από σχετικό test-drive, κατέληξα στην αγορά ενός μεταχειρισμένου Terios II (και όχι του Ι).

Τα “δεδομένα” μου:

Α΄. Θα χρησιμοποιείται ως 2ο αυτοκίνητο, κυρίως για χρήση εντός πόλης και δευτερεύοντος σε ταξίδια.
Β΄. Θα χρησιμοποιείται 1 – 2 φορές το μήνα, για διαδρομές εκτός δρόμου (π.χ. κυνήγι, σε “σκληρούς” ή χιονισμένους χωματόδρομους).

Οι ερωτήσεις μου:

1. Ποια είναι η πραγματική κατανάλωση εντός πόλης? Σε αυτό που χρησιμοποιώ έως σήμερα ως 2ο αυτοκίνητο (Golf II του 1990) η κατανάλωσή του είναι: ~7,0lt/100Km και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

2. Τι περιλάμβανε το facelift, στα τέλη του 2009? Ρωτώ, ώστε να διαπιστώσω εάν “αξίζει" να επικεντρωθώ σε μοντέλα του 2010 και μεταγενέστερα ή όχι (πέρα από το θέμα χιλιομέτρων και ηλικίας αυτοκινήτου).

3. Απ’ ότι διάβασα οι εκδόσεις με Μ/Τ είναι μόνον δύο: Η SX και η SX Plus. Αληθεύει αυτό και εάν ναι, ποιες είναι οι διαφορές τους συνολικά?

4. Οι εκδόσεις με Μ/Τ διαθέτουν LSD και οι εκδόσεις με A/T διαθέτουν VSC. Είναι ορθό αυτό?

5. Που “πονάνε” τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα (αναφέρομαι σε Μ/Τ)? Που θα πρέπει να εστιάσω την προσοχή μου?


Ευχαριστώ θερμά και εκ των προτέρων, όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει αναλυτικά…
Uncle George
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 7:29 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios II

Δημοσίευση από Uncle George »

Κατόπιν ψαξίματος – διαβάσματος στο net…

Facelift:

- Εξωτερικές
1. Νέοι προφυλακτήρες
2. Νέα μάσκα
3. Φωτιστικά σώματα εμπρός και πίσω.
4. Ζάντες αλουμινίου 16” με νέο σχεδιασμό

- Εσωτερικές
1. Νέος σχεδιασμός στον πίνακα οργάνων
2. Νέος σχεδιασμός στο τιμόνι
3. Νέα χρώματα στη κεντρική κονσόλα

- Κινητήρας
1. Χαμηλότερη κατανάλωση
2. Χαμηλότερες εκπομπές CO2

Συμπερασματικά, θεωρώ ότι οι όποιες βελτιώσεις επί του κινητήρα, είναι (όντως) "υπολογίσιμες" - "μετράνε", στα μοντέλα μετά το facelift...


Έκδοση Plus (M/T):

1. Πλευρικοί αερόσακοι
2. Απομόνωση αερόσακου συνοδηγού
3. Πέντε ζάντες αλουμινίου
4. Προβολείς ομίχλης
5. Σκούρα φιμέ τζάμια πίσω

Συμπερασματικά, θεωρώ ότι οι πλευρικοί αερόσακοι, είναι (όντως) "υπολογίσιμοι" - "μετράνε", στην έκδοση Plus...


Οπότε απομένει να απαντηθούν οι ερωτήσεις 1 και 5...
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Είμαι κάτοχος terios προ facelift. Όσο έχω κινηθεί στην Αθήνα, σε κατανάλωση είμαι γύρω στο 9,5 με 10,5. Είναι τσιμπημένη. Στο facelift υπολόγιζε 0,6 λιγότερο!
Το αμάξι πονάει όταν το ζορίσεις υπερβολικά εκτός δρόμου. Το πιο σύνηθες είναι να ζητήσει κάποιο ρουλεμάν τροχού και μετά μπιλιοφόρους που πρόσφατα άλλαξα όπως και βάση μπροστινού διαφορικού. Υπ όψιν όμως είμαι και αρκετά ψηλωμένος.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Uncle George
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 7:29 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios II

Δημοσίευση από Uncle George »

Μάνο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Η αλήθεια είναι ότι μία κατανάλωση εντός πόλης ακόμη και στα 9lt/100km είναι όντως "τσιμπημένη"...

Όσον αφορά στα σημεία που ανέφερες ότι "πονάνε", τα βρίσκω λογικά (τόπον τινά) όταν το αμάξι το ζορίσεις - πιέσεις. Εγώ, θέτοντας την ερώτηση, είχα κατά νου άλλα προβλήματα. Όπως π.χ. το Golf II που έχω, τα οποία (στην συντριπτική τους πλειοψηφία, όπως και το δικό μου) είχαν εξαρχής θέμα με τον ρυθμιστή αέρα (ο οποίος ήταν της Bosch, και όταν ακόμη υπήρχε σε stock, κόστιζε μία μικρή περιουσία για να τον αλλάξεις...).
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Ότι συναντήσεις στο terios θα πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις. Σε κάποια παρτίδα στην αρχή είχαν θέματα με τους γρύλους του παραθυρου του συνοδηγού. Αλλά οτι προέκυψε θα αλλάχτηκε στην εγγύηση προφανώς.. Δεν μου έτυχε... Ίσως κάποιος άλλος να ξέρει κάτι παραπάνω!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios II

Δημοσίευση από panos_t2 »

Εγω κατοχος terios II 2006 sx (120000χλμ)
Η καταναλωση εντος πολεως παιζει το πολυ μεχρι 10l/100 (σηκωμενο +3,εργατης,μεταλικες ποδιες,κ.α.)
Ο φιλος Μανος που ειπε και παραπανω το χει ψηλωσει +6 περιπου αν θυμαμαι καλα και με σκληρες καταπονησεις εκτος δρομου ερχονται και τα προβληματα (κυρίως περιφεριακα οπως ειπε και ο Μανος) τα οποια τα περιμενουμε καθως τα καταπονουμε!!!
Προς το παρον ευτυχως δεν εχουν αναφερθει τετοια προβληματα απο ιδιοκτητες με πιο ηπια χρηση!!! Μηχανικα θεματα ακομα δεν εχουμε και οπως διαβαζεις και στο φορουμ οι περιπτωσεις θα ναι κατι μεμονομενο και οχι κατι στανταρ!!!
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Uncle George
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 7:29 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios II

Δημοσίευση από Uncle George »

Pano σ' ευχαριστώ κι εσένα για τις πληροφορίες. Βασικά περίμενα να "ακούσω" προβλήματα φθορών, λόγω μόνιμης τετρακίνησης. Αλλά μάλλον αποδεικνύεται ότι οι Ιάπωνες έχουν κάνει καλά την δουλειά τους...

Το δίλημμα που προέκυψε, πλέον, είναι η επιλογή έκδοσης M/T ή A/T. Έχω εμπειρία από A/T και η αλήθεια είναι ότι για εντός πόλης οδήγηση είναι ότι πρέπει (αν και αυξάνεται η κατανάλωση και αυτό είναι ένα "θεματάκι"). Αλλά εκτός δρόμου δεν έχω σχετική εμπειρία από A/T...
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios II

Δημοσίευση από panos_t2 »

Εχει λιγο μεγαλητερη καταναλωση το Α/Τ απ το Μ/Τ αλλα η ξεκουραστη οδηγηση στην πολη δεν συγκρίνεται!!!!
Οσο για εκτος δρομου το αυτοματο σου δινει την δυνατοτητα των πολυ αργων ξεκινηματων, την διατηρηση πολυ χαμηλης σταθερης ταχυτητας, ξεκινημα σε ανηφορα χωρις ζορισματα, οπου το Μ/Τ κυριως λογο αδυναμιας κινητήρα θελει πολλα συμπλεκταρισματα και συνεπως ζορισμα του δισκο πλατω!!! Ισως το terios Α/Τ να ειναι "καλητερο" και πιο φιλικο στον οδηγο για εκτος δρομου..Και επισης δεν εχουν αναφερθει προβληματα ουτε στα Α/Τ απ οσο ακουω και διαβαζω τουλαχιστον!!!
Ελπιζω να βοηθησα καπως και παντα προσωπικες μου αποψεις και παντα φιλικα!!!!!
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Uncle George
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 7:29 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios II

Δημοσίευση από Uncle George »

Ευπρόσδεκτες και "πολύτιμες" οι πληροφορίες σου. Σε ευχαριστώ πολύ, για ακόμη μια φορά...

Μου δόθηκε η ευκαιρία να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις σε τεχνικό συνεργείου Daihatsu στην πόλη μου. Και αυτός τα ίδια μου ανέφερε, αλλά πρόσθεσε ότι εάν (ανεξαρτήτως λόγου) βγάλει πρόβλημα το αυτόματο κιβώτιο, τότε καλύτερα να κοιτάξω για άλλο (μεταχειρισμένο) αυτοκίνητο, παρά να το επισκευάσω... :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”