Continental crosscontact LX2 VS michelin latitude cross

Συζήτηση για ότι αφορά τις ζάντες και τα ελαστικά
Απάντηση
sotiris13
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 11:48 am

Continental crosscontact LX2 VS michelin latitude cross

Δημοσίευση από sotiris13 »

Καλησπερα σε ολη τη παρέα,
θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με την επιλογη ελαστικων στο τερι μου. Ειμαι αναμεσα στα μισελεν και τα κοντινενταλ, η χρηση του αυτοκινητου ειναι περισσοτερο στην ασφαλτο αλλα 3 μηνες το χρονο θα παει και λιγο χωμα (κυνηγι) και λιγο χιονι 8-)
Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιοσ εμπειρια απο τα lx2, για τα michelin διαβασα πολυ καλα σχολια μπορω να πω..

Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Continental crosscontact LX2 VS michelin latitude cross

Δημοσίευση από manos man. »

Τα συγκεκριμένα Cotninental δύσκολο να τα έχει βάλει κάποιος. Πιo συνηθισμένη επιλογή είναι τα ContiCrossContact A/T τα οποία τα φοράω κι εγω κυριως το καλοκαίρι.
Τα michelin είναι δοκιμασμένα μιας και τα έχουν βάλει αρκετοί. Εχουν και καλή συμπεριφορά στο χιόνι! Θεωρώ ότι είναι η πιο σίγουρη επιλογή! ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
sotiris13
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 11:48 am

Re: Continental crosscontact LX2 VS michelin latitude cross

Δημοσίευση από sotiris13 »

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε Μάνο, εμενα με ενδιαφερει να εχω ενα αποτελεσματικο φρεναρισμα σε μια δυσκολη στιγμη και μια οσο μπορει να πει κανείς(λογο του υψους του αυτοκινητου) καλη προσφηση σε βρεγμενο δρόμο(μιλάω για ασφαλτινο οδοστρωμα)..Πιστευεις οτι με το michelin θα είμαι ικανοποιημενος ή να στραφω σε κάποια αλλη επιλογη?
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Continental crosscontact LX2 VS michelin latitude cross

Δημοσίευση από manos man. »

Κοίτα τα michelin δεν τα εχω χρησιμοποιήσει απλά σου λέω την εικόνα που έχω διαμορφωσει από τα παιδιά που τα έχουν βάλει! Όλοι λένε θετικά σχόλια. Όσοι τα έβαλαν, τα προτίμησαν για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις κι εσυ. Κανένας δεν έχει προβληματιστεί από την απόδοση τους. Ας απαντήσουν όμως καλυτερα και οι ίδιοι ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
sotiris13
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 11:48 am

Re: Continental crosscontact LX2 VS michelin latitude cross

Δημοσίευση από sotiris13 »

Μανο σε ευχαριστώ για αλλη μια φορά για το ενδιαφέρον σου,προς τα michelin θα καταληξω απ'οτι φαίνεται.
Κάθε άποψη είναι ευπρόσδεκτη.. :)
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Continental crosscontact LX2 VS michelin latitude cross

Δημοσίευση από goranterios »

Καλησπέρα Σωτήρη :D Για την δουλειά πού τα θέλεις σύμφωνα με αυτά πού γράφεις ,συν φρενάρισμα στην βροχή το Michelin latitude Cross 65/35 θα σε ικανοποιήσει αξίζει τον κόπο να τά βάλεις είναι πολύ τίμιο ελαστικό:!: :!: :!:
Ηδη συμπλήρωσα 18.000 χλμ καί παρά την αρχική δυσπιστία οσο αφορά την αντοχή ( εχουν και μάλιστα αρκετή ) καί ότι δεν είναι 50/50 γιατί κατά διαστήματα ο goran ( το τέριος δηλαδή ) εκτελεί και αγροτικη αποστολή με εχουν βγάλει ασπροπρόσωπο :!: :!: :!: :!:
Τά πήρες και τά φόρεσες :!: :!: αναμένουμε εντυπώσεις ;) :!: :!:
sotiris13
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 11:48 am

Re: Continental crosscontact LX2 VS michelin latitude cross

Δημοσίευση από sotiris13 »

Νικο σε ευχαριστω για την απαντηση και το ενδιαφερον σου... Τελικα michelin θα ειναι τα καινουρια παπουτσια του τερη μου!!! Λογικα απο βδομαδα θα τα παραγγειλω.. 430 € μου ειπαν πιστευω ειναι καλη η τιμη.. 8-).
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Continental crosscontact LX2 VS michelin latitude cross

Δημοσίευση από TELIOS »

Με κλειστα ματια michelen..μονο η michelen εχει αυτη την αναλογια!!
Αυτα φοραω κι αυτα θα ξαναβαλω!!! 8-)
TERIOS A/T 07
sotiris13
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 11:48 am

Re: Continental crosscontact LX2 VS michelin latitude cross

Δημοσίευση από sotiris13 »

Ο τερις μου έχει πλέον καινούργια "παπούτσια" .. :D :D :D Έβαλα τελικά τα michelin cross...έχω κάνει μόλις 500χλμ οποτε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Μέχρι στιγμής έχω να πω οτι έχω καλύτερη αίσθηση του τιμονιού και σε φρένο ανάγκης που τα δοκιμασα έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος... Αυτά μέχρι τώρα.. 8-)
Κ. Παπακωνσταντινου
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 02, 2013 5:36 pm

Re: Continental crosscontact LX2 VS michelin latitude cross

Δημοσίευση από Κ. Παπακωνσταντινου »

Οπως θα εχεις διαπιστωσει και μονος σου,εκανες καλη επιλογη.Στο Duster μου ειχα τα Conti LX εργοστασιακης τοποθετησης και η αλλαγη στα 40k εγινε με τα Michelin.Μετα απο 20k που τα εχω ειμαι απολυτως ευχαριστημενος.Χρειαζωνται μονο λιγη προσοχη μα τα πλαινα τους που ειναι καπως ευαισθητα.
Κωστας
Duster 1.5dci 4x4 130hp
Απάντηση