Νέο μέλος - Παλιός Ιδιοκτήτης

Συστηθείτε μας...Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!
Απάντηση
panoules
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 6:06 pm

Νέο μέλος - Παλιός Ιδιοκτήτης

Δημοσίευση από panoules »

Καλησπέρα
έχω ένα Terios Ι του 1999, το οποίο το πήρα μεταχειρισμένο το 2003, με 36000km (έτσι έγραφε!!!).
Λόγω επαγγέλματος (γεωλόγος) το έχω πάει σχεδόν παντού και σε ότι δρόμο θες. Λάσπη, πέτρες, ανηφόρες, πλαγιές, σχεδόν σε όλη την Ελλάδα είτε για δουλειά, είτε για εκδρομή με την οικογένεια (light χωματόδρομοι), είτε για ορειβασία (στενοί χωμ/μοι που μοιάζουν με μονοπάτια). Δύο νομοί μου έχουν ξεφύγει (Έβρος και Δωδεκάνησα) αλλά που θα πάει...
Με λίγα λόγια έχει γράψει το κακόμοιρα 280000km και να το οδηγάει και η γυναίκα μου, που τις βάζει καρφωτές.
Είμαι τόσο ικανοποιημένος που αν έπαιρνα άλλο αμάξι, θα ήθελα μόνο το ΙΙ το 1500, που το έχω οδηγήσει πολλές φορές (λόγω δουλειάς) και πιστεύω ότι για αυτό που κάνω είναι το τέλειο αμάξι. Λόγω δουλειάς και πάλι, έχουν έρθει στα χέρια μου δεκάδες SUV και 4x4 (niva, patriot, tiguan, pajero, duster, tucson, musso, jimny, forester, yeti, kunga) σε διάφορες εκδόσεις αλλά η ισσοροπία που σου προσφέρει το terios δεν συγκρίνεται. Ειδικά για άσχετους οδηγούς σα εμένα, μου έχει συγχωρέσει πολλά.
Τώρα, που φτάνει τα 20 έχει αρχίσει και ζητάει βέβαια. Πριν ένα χρόνο του έκανα ρεκτιφιέ (η γυναίκα που λέμε πιο πάνω το οδήγησε με θερμοκρασία στα κόκκινα) και τώρα το έχω στην κλίνη για αλλαγή σασμάν (ψάχνω και δεν βρίσκω).
Έκατσα και διάβασα κάποια από τα post σας και θέλω και εγώ να μοιραστώ μαζί σας την αγάπη μου για τον ΛευTEROUλα.
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Νέο μέλος - Παλιός Ιδιοκτήτης

Δημοσίευση από manos man. »

Καλώς ήρθες!!!
Ετσι ακριβώς είναι για όλους μας τα terios!! Τίμια, αξιοπρεπέστατα αμάξια!!! ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Νέο μέλος - Παλιός Ιδιοκτήτης

Δημοσίευση από goranterios »

Καλώς όρισες στην παρέα τού Teriosclub net !!!! Ένα από τά πολλά καλά είναι ότι ο κινητήρας τους βγάζει πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα σέ βλέπω ετοιμο για το τεριος 2 και δεν θα το μετανιώσεις :!: :!: ;)
Άβαταρ μέλους
GIOTIS_JDM
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 22, 2016 9:06 pm
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Νέο μέλος - Παλιός Ιδιοκτήτης

Δημοσίευση από GIOTIS_JDM »

Καλώς ήρθες φίλε!!!
Terios ii με κλειστά τα μάτια!!Αν και δεν είμαι τόσο παλιός κάτοχος όσο οι προλαλήσαντες μόνο καλά λόγια έχω και γω να πω για αυτό το καθαρόαιμο ιαπωνικό θηρίο!!
panoules
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 6:06 pm

Re: Νέο μέλος - Παλιός Ιδιοκτήτης

Δημοσίευση από panoules »

Καλώς σας βρήκα! goranterios & GIOTIS_JDM, το Terios II το έχω οδηγήσει (νοικιάρικα της HERTZ) και είναι όντως το τέλειο τετρακίνητο για τη δουλειά μου. Ο 1.5 κινητήρας, δίνει την ισχύ που έλειπε από το terios I και η οδήγησή του είναι απόλαυση παντού (αν εξαιρέσεις το θόρυβο στις μεγάλες ταχύτητες). Εκτός του οικονομικού θέματος, το μόνο που με αποτρέπει είναι ότι έβγαλε η μαμά ΤΟΥΟΤΑ την DAIHATSU εκτός ευρώπης και φοβάμαι το θέμα υποστήριξη.
ΥΓ Βρήκα σασμάν, αλλάζω και δίσκο καθώς και κάτι άλλες λεπτομέρειες (φούσκες, σωληνάκια κλπ) και βάζω πλώρη για τα 500000
Ερώτηση: Είδα ότι έχετε ένα κατάλογο με τα στοιχεία των μελών. Πρέπει με κάποιο τρόπο να βάλω και τα δικά μου; Το κάνω με απλό ποστάρισμα ή υπάρχει άλλη διαδικασία;
Άβαταρ μέλους
GIOTIS_JDM
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 22, 2016 9:06 pm
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Νέο μέλος - Παλιός Ιδιοκτήτης

Δημοσίευση από GIOTIS_JDM »

Φίλε Η Daihatsu βάσει επίσημης συμφωνίας από την στιγμή που έφυγε από την Ευρώπη θα υποστηρίζει τουλάχιστον για 15 χρόνια το δίκτυο αντιπροσώπων με ανταλλακτικά κτλ.Επίσης ειδικά το TERIOS II επειδή πούλησε πάρα πολύ,ανταλλακτικά βρίσκεις άνετα για το οτιδήποτε.Τέλος όπως προανέφερες υπάρχει και η TOYOTA η οποία στο εξωτερικό πουλάει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ως RUSH...
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Νέο μέλος - Παλιός Ιδιοκτήτης

Δημοσίευση από manos man. »

panoules έγραψε:Ερώτηση: Είδα ότι έχετε ένα κατάλογο με τα στοιχεία των μελών. Πρέπει με κάποιο τρόπο να βάλω και τα δικά μου; Το κάνω με απλό ποστάρισμα ή υπάρχει άλλη διαδικασία;


Εάν επιθυμείς να είναι τα στοιχεία σου εδώ, πολύ απλά τα γράφεις από κάτω μόνα τους. Στην συνέχεια εμείς αναλαμβάνουμε ανα κάποια διαστήματα να ενημερώσουμε την λίστα :)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
panoules
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 6:06 pm

Re: Νέο μέλος - Παλιός Ιδιοκτήτης

Δημοσίευση από panoules »

Όνομα μέλους: panoules
(Παναγιώτης το βαφτιστικό)
τοποθεσία: Πειραιάς
ηλικία: 46 (47 το Γενάρη του '19)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία-παρουσίαση νέων μελών”